fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pred očkovaním proti covidu ani po ňom by ľudia nemali piť alkohol

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Aby očkovanie proti Covid-19 bolo čo najúčinnejšie, ľudia by sa pred jeho aplikáciou aj po nej mali zriecť alkoholu. Podľa britských vedcov alkohol mení zloženie biliónov mikroorganizmov žijúcich v črevách, čo ovplyvňuje aj biele krvinky vrátane lymfocytov, ktoré vysielajú protilátky proti všetkým vírusom a sú zodpovedné aj za reakciu organizmu na ne, informuje portál Novinky.cz.

Alkohol má negatívny vplyv na množstvo lymfocytov v krvi, teda aj následnú odpoveď imunitného systému na vakcínu je obmedzená. Podľa zistení britskej špecialistky na urgentnú medicínu Ronx Ikhariovej po vypití troch pohárov Prosecca dochádza až k 50% zníženiu počtu lymfocytov v krvi.

Lymfocyty pritom tvoria 20-40% z celkového počtu bielych krviniek a sú koncentrované v centrálnych lymfatických orgánoch a tkanivách, teda v slezine, mandliach a lymfatických uzlinách, kde pravdepodobne dochádza aj k počiatočnej imunitnej reakcii na vakcínu.

Očkovanie môže skončiť aj ochrnutím tváre a ťažkou alergickou reakciou, píše ministerstvo

„Pri znížení počtu lymfocytov v tele teda môže dôjsť ku slabšej odpovede organizmu,“ upozorňuje pre Daily Mail imunologička Sheena Cruickshanková z Manchestru.

Lymfocyty majú podľa tímu vedcov z čínskeho Wu-chanu v imunitnom systéme zásadný význam, pretože určujú imunitnú odpoveď, ale aj pamäť na infekčné mikroorganizmy a iné cudzie látky, ako je práve vírus SARS-CoV-2.

Súčasným tempom by očkovanie Slovákov proti COVID-19 trvalo dve desaťročia

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info