Matovič na facebooku blokuje kritikov, je to vraj jeho právo. Ústavný právnik to vidí inak
06 | 01 | 2021 I Ivan Brožík

Premiér Igor Matovič prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti často oznamuje novinky týkajúce sa opatrení a situácie na Slovensku. Jeho status však nemôžu vidieť všetci. Matovič má vo zvyku moderovať diskusiu pod svojimi príspevkami tak, že negatívne komentáre odstraňuje. Je v tom však "zádrhel" a nie malý.


Množstvo Slovákov prichádza so zisteniami, že si ich predseda vlády zablokoval. Nemusíte mať titul, aby ste si všimli, že pán premiér, je vo všetkej úcte, háklivý na iný názor, ako je ten jeho. Píše web skandalmagazin.sk.

Premiér Matovič nevidí problém v tom, keď robí čistky v diskusii. „To je môj Facebook a samozrejme, že keď je tam niekto primitívny a napíše vulgarizmy, načo by som tam takého človeka nechával?“ opýtal sa premiér redaktorky TV Markíza s tým, že na tomto profile má „rodinu a priateľov“. Pravdou je, že každý jeho príspevok má tisícky lajkov, komentárov a zdieľaní. Interakcie niekedy prekračujú číslo 10-tisíc.

„Ak by som mal čas, všetkých primitívov by som vyblokoval, lenže na to čas nemám, tak som zablokoval pár desiatok,“ dodal predseda vlády. Nemyslí si, že by sa podarilo nájsť právnika, ktorý by povedal, že na tomto pofile nemôže blokovať „idiotov, ktorí šíria nadávky“.

Ústavný právnik Vincent Bujňák pripomína, že sociálna sieť je dnes vnímaná ako verejné fórum, kde si chodia občania po informácie o aktuálnej situácii. „Treba to vnímať aj v kontexte zákazu zhromažďovacieho práva. Keď nemá občan právo sa pokojne zhromažďovať a nemá ani právo vyjadriť svoj názor na sociálnej sieti na účte verejného činiteľa, ktorý je zodpovedný za opatrenia, potom aké má možnosti vyjadriť svoj názor?“ uvádza Bujňák.

Pripomína aj precedens zo Spojených štátov, kde súdy rozhodli, že Donald Trump nesmie blokovať svojich hejterov na Twitteri.

Belousovová: "Ako Mečiara položila smrť Remiáša, Matoviča položí smrť Lučanského"
Anna Belousovová o sebe nechala opäť počuť. Na facebooku uverejnila status: "Mečiara položila smrť Remiaša, Fica smrť Kuciaka a Matoviča položí smrť Lučanského. Rozprúdila tým veľmi živú diskusiu. Čítať ďalej
06 | 01 | 2021 | Michal Filek


Toľko článok na webe skandalmagazin.sk. K nemu ešte poznámka red. HD:

Reprofoto status FB (@Jozef Mečiar)


K téme blokovania na facebooku zo strany politikov, ktorú riešila Markíza sa nedávno na sociálnej sieti vyslovil aj komunálny politik zo Šale, Jozef Mečiar. "Mne to nevadí. Ak ma blokuje politik, blokujem ja jeho. Môj hlas už nedostane nikdy. Ale ak premiér tvrdí, že blokuje iba ľudí, ktorí píšu primitívne vulgarizmy, tak klame. Jaj, veď ok, ja viem, že nič nové."

"A ak tvrdí, že on tam idiota mať nemusí, tak použitím slovníka (idiot) ukazuje, čo je on zač a že blokovať by sme ho mali všetci. Preč z politiky."

Matoviča Pellegriniho názory nezaujímajú. "Zaňho sa zdravotníctvo systematicky rozkrádalo"
Na trestné oznámenia, ktoré podala strana Hlas-SD na Igora Matoviča a členov vlády, zareagoval včera samotný premiér sebe vlastným štýlom. Vraj ho to nezaujíma. Pellegrini dostal od neho brutálnu nakladačku. Všimol si Portál cas.sk. Čítať ďalej
06 | 01 | 2021 | Michal Filek