fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Odborníci varujú – hrozí rozvrat ambulantnej lekárskej starostlivosti

Ilustračný obrázok pexels.com

Podľa Asociácie súkromných lekárov chýba jasný plán, ako bude zabezpečená ambulantná starostlivosť v prípade povolania ambulantných lekárov do nemocníc.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nesúhlasí s poskytnutím ambulantných lekárov nemocniciam. Poukazuje pritom aj na kritický stav ambulantných lekárov, ktorí ochoreli alebo zomreli na ochorenie COVID-19 v posledných dňoch. Ako skonštatovala asociácia, opatrenie vláda prijala bez konzultácie s dotknutými lekármi. Informáciu zverejnil web teraz.sk.

„Apelujeme na vládu a ministerstvo zdravotníctva, aby kompetentní začali konať v zmysle záchrany zdravotného systému a diskusiou so zástupcami dotknutých subjektov, najmä poskytovateľov ambulantnej a ústavnej starostlivosti,“ uviedla asociácia.

Podľa ASL chýba jasný plán, ako bude zabezpečená ambulantná starostlivosť v prípade povolania ambulantných lekárov do nemocníc. Vláda podľa nej nenavrhla ani to, ako zabrániť vážnemu ohrozeniu zdravia občanov v prípade, ak dôjde k rozvratu ambulantnej starostlivosti.

Asociácia tiež poukázala na to, že aj ambulantní lekári sú v COVID zóne. Hovorí, že je ich stále menej a takmer polovica je v dôchodkovom veku, veľká časť staršia ako 65 rokov.

Vláda odobrila zmenu vládneho nariadenia, podľa ktorého bude možné ambulantných lekárov v prípade mobilizácie využiť aj v nemocniciach. Doteraz mali v prípade uloženia pracovnej povinnosti zostať vo svojich ambulanciách.

Vláda nemá plán ako bojovať s koronou, tvrdí Sulík

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info