HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko a Poľsko trvajú na vetovaní rozpočtu EÚ

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau poča stretnutia v Budapešti 28. septembra 2020. FOTO TASR/AP

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto v pondelok vyhlásil, že Budapešť a Varšava trvajú na vetovaní rozpočtu Európskej únie a plánu obnovy po koronakríze, hoci sa EÚ môže pokúsiť obísť ich rozhodnutie, informuje portál RT.

Szijjarto vystúpil so svojim vyhlásením po pondelkovej schôdzke so svojím poľským kolegom Jacekom Czaputowiczom v Bruseli. „Potvrdzujeme, že stojíme pri sebe. Nebudeme dávať priestor úsiliu zameranému na prerušenie tejto spolupráce,“ uviedol maďarský minister vo videu na Facebooku.

Po tom, čo EÚ kritizovala oba štáty za narušenie nezávislosti súdnictva a médií, Varšava a Budapešť vetovali návrh rozpočtu a trvali na tom, že prideľovanie financií by nemalo byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických noriem.

Izrael je „veľmi spokojný“ s americkým predajom lietadiel F-35 do Spojených arabských emirátov

Podľa medializovaných informácií EÚ počká do utorka, kým Poľsko a Maďarsko zrušia svoje veto, až potom zváži ďalšie možnosti. „Musíme mať dohodu medzi Maďarskom a Poľskom najneskôr do dnes alebo zajtra. Ak to neurobíme, budeme musieť prejsť k scenáru B,“ uviedol v pondelok pre agentúru Reuters diplomat EÚ.

Tento záložný plán by mohol zahŕňať zriadenie fondu na obnovu grantov a pôžičiek EÚ vo výške 750 miliárd EUR ina podporu ekonomík iba 25 členských štátov uprostred koronakrízy, pričom Maďarsko a Poľsko budú by sa ocitli mimo.

Pápež František v marci absolvuje návštevu Iraku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info