HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Kvôli nariadeniam si netestovaní dôchodcovia nemôžu vybrať ani dôchodok na pošte.  

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nariadenia, ktoré vláda presadila po celoplošnom testovaní, žiaľ ovplyvňujú bez ich zavinenia aj tie najzraniteľnejšie skupiny. Zdá sa, že s „hnusobou“ vylieva z vaničky Matovič nielen demokraciu, ale i zdravý rozum.

Viaceré redakcie si v posledných dňoch všimli, že na nariadenia Igora Matoviča nepríjemným spôsobom doplatili dôchodcovia, ktorí si pre dôchodok chodia stále na poštu. Už z podstaty veci, o akú skupinu ide vyplýva, že tu hovoríme o tých najstarších a najzraniteľnejších, tých, ktorí sa už nikdy neskamarátia s modernými technológiami, s internet bankingom, či bankovou kartou.

Žiaľ, pravdou je, že tí najzraniteľnejší sa do tejto nepríjemnej situácie nedostali vlastným zavinením, ale v dôsledku chaosu v nariadeniach, ktoré vydáva vláda cez hlavného hygienika. Jednoducho povedané, dôchodcovia boli vládou podvedení, keď boli uvedení do omylu, že sa nemusia dať testovať, bez akýchkoľvek následkov. Nikto dopredu neavizoval, že sa následne nebudú môcť slobodne pohybovať. Ak zároveň žijú v oblasti, kde sa nekoná druhé kolo testovania, ostávajú väzňami skoro na dva týždne. Nariadenie, ktoré im bráni napr. v návšteve pošty, vzniklo až v nedeľu po testovaní.

Súčasťou nariadení sú aj niektoré „nuánsy“, ktoré dopredu známe neboli. Napríklad to, že ten, kto sa nezúčastnil testovania v prvom kole, už príležitosť otestovať sa opäť nedostane, dokonca, že toto bude vyslovene zakázané.

Europoslanec Radačovský vyštartoval po vláde. Trestné oznámenie a apel na Ústavný súd

A tak nariadenia spôsobujú chaos a nelogické situácie, napríklad, že zdravotník, ktorý má pozitívny test musí ostať v 10 dňovej karanténe, ale na výnimku hlavného hygienika môže ísť do práce. Do obchodu však stále nie. Na základe nariadení sa tento týždeň stalo aj to, že onkopacientku napriek výnimke, ktorá sa na ňu vzťahuje, lekárka odmietla ošetriť. Zasiahnuť musela dokonca až Slovenská lekárska komora, ktorá apelovala na lekárov aby neodmietali poskytovať pacientom neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Z tohto usmernenia vyplýva, že sa nestal iba jeden, ojedinelý prípad.

Chaos vznikol aj s preberaním zásielok na pošte. Ľudia, ktorí verili prvým avizovaným nariadeniam nemohli tušiť, že si zásielku, ktorá na nich na pošte čaká, nevyberú ani po 9. novembri, najskôr totiž až 16.11. Môže sa stať, že človeku ujde lehota nie len na pošte, ale aj na súde a pod.

V prípade pozitívneho testu platí pre občana 10 dní karanténa. V prípade nezúčastnenia sa vôbec, je doba zákazu vychádzania 14 dní. Vláda sa ani netají, že tieto dve nariadenia nevyplývajú z rovnakého „inštitútu“. Ak sa už toto nedá nazvať trestom, čo áno?

Blaha nahlásil Matoviča na hygienu. Porušil totiž podmienky karantény

Chaos, ktorý vznikol, je odrazom mentálneho stavu slovenského premiéra. V nariadeniach sa až príliš okato odráža snaha nie urobiť logické, správne a dobré nariadenia, ale pomstiť sa. V podstate premiér občanov, ktorí neposlúchli vymkol a treskol za nimi s chichotom dverami.

To, že vymkol s hriešnikmi v produktívnom veku aj tých najzraniteľnejších, si uvedomil až o niekoľko dní. Pod tlakom verejnosti nariadenie zakazujúce účasť na druhom kole testovania vláda odporúčanie opäť zmenila, v piatok 6.11. Návšteva odberného miesta je nakoniec považovaná za vychádzku s cieľom lekárskeho vyšetrenia.

V našom vydaní sme už upozornili na to, že počty otestovaných, ktoré uvádza vláda oficiálne – niečo cez 3 mil. 600 tisíc, nesedia a tomuto zodpovedá aj správanie premiéra. Poznajúc jeho mentálny svet, dá sa veriť, že sa na testovaní zúčastnil skoro plný počet obyvateľov ktorým bolo testovanie prikázané (pardon odporučené)? Konal by premiér takto, ak by naozaj platilo, že väčšina obyvateľstva sa dala otestovať dobrovoľne a on by dosiahol svojho?

Matematici tvrdia niečo iné ako premiér Matovič. Kto má pravdu? (Petra Demková)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info