HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Španielsko ovládli protesty – barikády v Madride, strety v Barcelone, rabovanie v Logrone

Protesty v Barcelone/zdroj:TASR

V Španielsku prepuklo násilie. Demonštranti protestujúci proti sprísňovaniu obmedzení lockdownu narazili na políciu vo viacerých mestách vrátane Madridu a Barcelony, informuje portál RT.

Demonštranti zapaľovali kontajnery na odpadky, postavili provizórne barikády na Gran Via a v sobotu večer údajne rozbili niekoľko výkladov na obchodoch v centre Madridu. Keď sa zjavili policajti, aby urobili poriadok s rozvášneným zhromaždením, boli posiaty kameňmi a svetlicami. Údajne začali strieľať slepé guľky, čo prinútilo demonštrantov rozísť sa do blízkych ulíc.

Medzitým boli v Barcelone policajti zasypaní kameňmi a inými projektilmi, pretože sa druhú noc po sebe snažili rozptýliť protiblokovací protest menšieho rozsahu. Regionálna vláda Katalánska tento týždeň schválila nový balík opatrení vrátane obvodného ohraničenia každej obce, ktorý cez víkendy obmedzuje počet obyvateľov v ich vlastnom okrese.

Ak sa EÚ nespamätá, Turecko bude siahať po Viedeň, varuje arménsky premiér

K zrážkam došlo aj v španielskom meste Logrono, kde demonštranti pálili odpadkové kontajnery, rozbíjali okná a vyplienili niekoľko obchodov. Stupňujúce sa protesty boli zaznamenané aj v Granade, Malage a Bilbau.

Španielsky premiér Pedro Sanchez vyzval Španielov v sobotu večer prostredníctvom tweetu aby ukázali trpezlivosť a preukázali „zodpovednosť, jednotu a obetavosť“ pri porážaní globálnej pandémie, zatiaľ čo odsúdil „násilné a iracionálne správanie menšiny populácie“.

Protestujúci proti lockdownu sa stávajú „teroristami“, tvrdí líder nemckého Durínska

Španielsky parlament minulý týždeň schválil šesťmesačné predĺženie vnútroštátneho výnimočného stavu, čím regionálnym orgánom krajiny udelil viac právomocí pri riešení druhej vlny Covid-19. Toto je tretie rozšírenie španielskeho výnimočného stavu počas pandémie, ktoré bude v platnosti do 9. mája, avšak s možnosťou jeho zrušenia 9. marca.

V rámci tohto nového rozšírenia majú regionálne vlády právomoc kontrolovať slobodu pohybu a zákaz vychádzania bez toho, aby museli absolvovať komplikované dvojtýždňové postupy v parlamente. Odvtedy mnohé regióny sprísnili svoje koronavírusové opatrenia zavedením nočných zákazov vychádzania, blokovania a cestovných obmedzení.

Teroristický útok v Rusku. Polícia zastrelila 16-ročného tínedžera

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info