HLAVNÝ DENNÍK
GATESTONE INSTITUTE NÁZORY

Ďalší krok Iránu: Transfery zbraní do Južnej Ameriky (Joseph M. Humire)

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Komentár Josepha M. Humirea (Gatestone Institute)

Počas dvoch desaťročí Irán vybudoval v Latinskej Amerike skrytú sieť obstarávania a akvizície prostredníctvom spoločných vojenských projektov s Venezuelou. Sieť je zameraná na získavanie minerálov, kovov a technológií pre iránske strategické zbrojné programy, ktoré sú zakázané zbrojným embargom OSN. 

Do konca októbra sa môže zmeniť bezpečnostná situácia v Južnej Amerike, keď Iránska islamská republika začne s predajom zbraní od Venezuely po Bolíviu. Najprv sa však musí stať ktorákoľvek z týchto troch vecí:

  1. Organizácia Spojených národov by musela ignorovať svoje rezolúcie rady bezpečnosti a nechať 18. októbra vypršať platnosť desaťročného iránskeho zbraňového embarga.
  2. Politická strana Eva Moralesa Hnutie za socializmus (MAS) v Bolívii by musela zvíťaziť v prezidentských voľbách, ktoré sa majú konať v rovnaký deň (18. októbra).
  3. Venezuelský režim Nicolása Madura by musel iniciovať potenciálny transfer zbraní z Teheránu, o čom informoval koncom augusta kolumbijský prezident Ivan Duque.

Prečo by si Amerika mala odniesť svoje jadrové zbrane domov? (Zack Brown)

Prezident Duque v auguste na virtuálnej stretnutí tvrdil, že madurský režim vo Venezuele chce získať rakety stredného a dlhého doletu z Iránu. Prezident Maduro pôvodne reagoval popretím týchto tvrdení, no neskôr povedal: „Nie je to zlý nápad“ a nariadil svojmu ministrovi obrany, aby sa dohodou zaoberal.

Viac ako preprava paliva

Aby sme pochopili kontext tohto tvrdenia Kolumbie, je dôležité pochopiť najnovší vývoj medzi Venezuelou a Iránom. Od konca mája Irán, ktorý sa javí ako schéma „zlato za plyn“, opakovane posielal dodávky benzínu do Venezuely, ktorá hladovala. Minulý týždeň dorazilo do Venezuely druhé kolo tankerov z Iránu, ktoré prevážali odhadom 820 000 barelov benzínu.

Aj napriek tomu, že má venezuelský štátny ropný podnik PDVSA najväčšie svetové zásoby ropy, nedokáže svoju ťažkú ​​ropu zušľachtiť pre roky zlých investícií, ktoré nakoniec vyplienili rafinérske kapacity krajiny. Pred rokom napríklad štátna rafinérska sieť PDVSA vyprodukovala 1,3 milióna barelov paliva denne pre domácu spotrebu. Tento rok v marci spoločnosť PDVSA sotva vyrobila viac ako 7 000 b/d benzínu, čo spôsobilo dlhé rady vozidiel na venezuelských čerpacích staniciach a v podstate zastavilo obchod.

Kto režíruje pokus o puč v Kirgizsku? (Vladimír Prochvatilov)

Dovoz paliva nie je pre Venezuelu taký ľahký – na PDVSA sa vzťahujú sankcie USA. Niektorí z jeho hlavných obchodných partnerov – Španielsko, Taliansko a Rusko – nechcú riskovať, že s nimi budú obchodovať a budú sankcionovaní aj oni sami. Začiatkom tohto roka Rusko skutočne stiahlo Rosneft z Venezuely po tom, čo USA uvalili sankcie na niektoré jeho podjednotky.

A tu vstupuje do hry Irán

Od 21. apríla 2020 sa uskutočnila séria 17 letov spoločnosti Mahan Air, preferovanej leteckej spoločnosti dominantných iránskych milícií, Zboru islamských revolučných gárd (IRGC), s pristátim na letisku v meste Punto Fijo neďaleko rafinérskeho komplexu Amuay na polostrove Paraguana. Čína poskytla súčasti, Irán technikov a venezuelský minister pre ropu Tareck El Aissami vyslal do Iránu jedného z jeho najlepších poručíkov – libanonsko-kolumbijského podnikateľa Alexa Saaba – aby vypracoval iránsku schému zlato za plyn. Saab je teraz zadržiavaný na Kapverdách  za osem prípadov prania špinavých peňazí .

O mesiace neskôr rafinérie na polostrove Paraguana stále nepracujú a Venezuela opäť čelí nedostatku pohonných hmôt. Podľa agentúry Bloomberg Irán napriek tomu dostal ako platbu zlato v hodnote takmer pol miliardy dolárov. Aj keď je vo Venezuele potrebný benzín, dodávky paliva z Iránu sú pravdepodobne výhovorkou na sprevádzkovanie kedysi latentnej siete IRGC v krajine.

V júli sťažnosť amerického ministerstva spravodlivosti tvrdila, že IRGC kontrolovala dodávky paliva do Venezuely prostredníctvom iránskeho podnikateľa s väzbami na Národnú iránsku ropnú spoločnosť (NIOC). Okrem piatich tankerov s iránskou vlajkou, ktoré priplávali do Venezuely v lete, boli pri pobreží západnej Afriky zadržané ďalšie štyri tankery s libérijskou vlajkou z Iránu na ceste do Venezuely. Americké ministerstvo spravodlivosti zaistilo na tankeroch údajne 1,1 milióna barelov benzínu, ako aj webové stránky iránskych krycích spoločností používaných pri preprave paliva. Odposluch bol označený za „doteraz najväčšie americké zadržanie iránskeho paliva“.

Ak chcete “minimálku” 3000 eur – zamestnajte sa v Ženeve

Za povahu dvojakého použitia „komerčných“ subjektov Iránu zapojených do tejto údajnej schémy „zlato za plyn“ – menovite NIOC, Mahan Air, Shipping Lines Iránskej islamistickej republiky (IRISL) a ďalších, sú  tieto sankcionované Spojenými štátmi za pomoc iránskemu strategickému zbrojnému programu. V súlade s tým boli sankcie USA z roku 2017 týkajúce sa Madura aktualizované v septembri 2020, aby zahŕňali aj jeho spoluprácu s Iránom.

Utajená vojenská spolupráca

Za posledných 14 rokov iránske ministerstvo obrany a logistika ozbrojených síl (MODAFL) spolupracovalo s venezuelskou spoločnosťou vojenského priemyslu (CAVIM) na vytvorení stopy IRGC v krajine. Na povrchu táto spolupráca zahŕňala navrhovanie venezuelských bezpilotných prostriedkov (UAV), výstavbu závodov na výrobu munície, renováciu prúdových motorov a obchodovanie s dielmi pre stíhačky a vrtuľníky. Väčšina z týchto spoločných vojenských projektov však mala nezrovnalosti, ako napríklad nadhodnotenie, nedostatočné čerpanie alebo neobvyklé meškania, čo naznačuje, že by mohli mať iný účel, ako je zjavná obranná spolupráca medzi týmito dvoma krajinami.

Pod povrchom sa zdá, že Irán použil tieto spoločné vojenské projekty s Venezuelou na vybudovanie tajnej siete obstarávania a akvizície v Latinskej Amerike. Sieť bola zjavne zameraná na zhromažďovanie zakázaných častí, minerálov, kovov a technológií pre iránske strategické zbrojné programy. Tieto obstarávania zahŕňali citlivé predmety zakázané zbrojným embargom OSN – napríklad raketové časti a strategické nerasty – pri použití krycích spoločností v Latinskej Amerike.

SU-57 nemôže byť pozemské lietadlo, toto dokáže jedine UFO! (VIDEO)

Podľa #FinCENFiles, obrovského úniku dokumentov zo siete USA na presadzovanie finančných trestných činov, čínsky podnikateľ Cheng Mingfu v rokoch 2010 – 2015 údajne pomáhal financovať tajný raketový program v Iráne zo svojej domovskej základne v Leone na ostrove Guanajuato v Mexiku. Mingfu bol v roku 2016 sankcionovaný finančným úradom OFAC za obchod s iránskou spoločnosťou Navid Composite Material Company, ktorá je od roku 2013 sankcionovaná za svoju účasť na iránskom tajnom obstarávaní zbraňových komponentov. Navid Composite je súčasťou iránskej obrannej logistickej agentúry MODAFL, ktorá dohliada na výrobu iránskych rakiet.

V rokoch 2006-2013 mala hlavná akvizičná skupina MODAFL pre iránske raketové palivo, obranná priemyselná organizácia (DIO), dcérsku spoločnosť vo Venezuele, Parchin Chemical Industries (PCI). Tá zjavne pomáhala CAVIM vyrábať guľkový prášok pre rastúci prísun malých zbraní z Ruska. Iránski petrochemickí inžinieri, ktorí sa nachádzajú na pobreží severného Karibiku vo Venezuele, v malom mestečku Morón, bežne prichádzali do styku s venezuelskou petrochemickou spoločnosťou Pequiven, dcérskou spoločnosťou venezuelského ropného konglomerátu PDVSA.

V tom čase boli PCI sankcionované USA, Nemeckom, Veľkou Britániou, Japonskom a boli uvedené v prílohe k rezolúcii Rady bezpečnosti OSN 1747 ako jeden z „subjektov zapojených do iránskych aktivít v oblasti jadrových a balistických rakiet“.

Vedci potvrdzujú predpovede o posune pólov Zeme

Skrytý cieľ PCI vo Venezuele nie je jasný. Skutočnosť, že krycia spoločnosť MODAFL zapojená do iránskeho raketového programu pôsobila niekoľko rokov v odľahlom meste pri karibskom pobreží Venezuely, by však mala vzbudzovať obavy.

Za tento projekt bol zodpovedný venezuelský generál Aref Richany Jimenez, ktorý tiež pôsobil na čele venezuelského vojenského priemyslu a ako riaditeľ vonkajších vzťahov pre PDVSA. Tento duálny blok medzi CAVIM a PDVSA spojil energetickú a vojenskú spoluprácu Iránu a Venezuely a chránil finančné transakcie cez Čínu. Toto dojednanie viedlo k sankciám USA voči PDVSA v roku 2011 aj CAVIM v roku 2013, ale čo je dôležitejšie, slúžilo ako predchodca pre iránske dodávky paliva, ktoré sa teraz posielajú do Venezuely. Aj keď sa zdá, že tieto prepravy paliva majú humanitárny alebo komerčný zámer, zdá sa, že majú militaristickú budúcnosť.

Vzdušný most

V apríli 2019, keď spoločnosť Mahan Air letela prvýkrát z Iránu do Venezuely, niektorí analytici označili tento let za návrat „Aeroteroru“, čo je odkaz na spoluprácu z minulých rokov medzi venezuelskou štátnou leteckou spoločnosťou Conviasa a Iran Air, národnou leteckou spoločnosťou Islamskej republiky. V rokoch 2007 – 2010 údajne neslávne známa trasa medzi Caracasom – Damaskom – Teheránom prepravovala nelegálne výrobky a ľudí medzi Venezuelou a Blízkym východom každé dva týždne. Bez veľkej komerčnej hodnoty stratila letecká spoločnosť za prvé tri roky prevádzky viac ako 30 miliónov dolárov. Bolo to však dotované venezuelským banským ministerstvom – náznak strategického účelu letu.

Remdesivir nemá podľa nových testov WHO vplyv na prežitie nakazených

Známe v regionálnych protiteroristických kruhoch sa stalo aj 27-ročné obchodné lietadlo s dlhým doletom so širokým trupom, ktoré Conviasa použila na „Aeroteror“. Tie úzkostlivo sledovali číslo chvosta YV1004. Vo februári 2020 sa Conviasa YV1004 ukázala v Uruguaji, Paname a Nikaragui, potom sa vrátila do Venezuely a potom späť do Iránu. Takisto lietadlo Airbus 340 lietalo po celej Latinskej Amerike pilotované bývalými pilotmi iránskeho letectva pracujúcimi pre spoločnosť Mahan Air.

Iránski piloti boli v Latinskej Amerike prostredníctvom štátnych venezuelských lietadiel mesiace predtým, ako spoločnosť Mahan Air začala oficiálne lety do Caracasu a Punto Fijo v apríli 2020. Zatiaľ čo najväčšia pozornosť sa začiatkom tohto roka venovala letom spoločnosti Mahan Air z Iránu do Venezuely, sa lety spoločnosti Conviasa pravidelne presúvali medzi Iránom, Sýriou, Európou a Strednou a Južnou Amerikou.

Vo februári 2020 sankcionoval úrad OFAC amerického ministerstva financií lietadlo YV1004 spolu s celou flotilou lietadiel Conviasa. OFAC uviedol, že „Madurov režim poveril lietadlá spoločnosti Conviasa  presadzovaním jeho vlastnej politickej agendy, vrátane presunov predstaviteľov režimu do krajín ako Severná Kórea, Kuba a Irán“. Napriek tomu program „Aeroteror“ je stále do vzduchu. V marci 2020 Conviasa YV1004 reštartovala priame lety do Sýrie za cenu 1 700 dolárov , čo je oveľa viac, ako si môže dovoliť väčšina Venezuelčanov. Lietadlo uskutočnilo tiež humanitárne lety z Mexika a tento rok sa začalo s letmi do argentínskeho Buenos Aires.

Bolívia, medzi Iránom a Venezuelou

Jeden z najbližších spojencov Madura v Južnej Amerike, Evo Morales, bývalý prezident Bolívie, ktorý rezignoval vlani v novembri, je tiež blízkym spojencom Iránu. Spojenie medzi Iránom a Bolíviou je menej známym, ale rovnako dôležitým aspektom dosahu Iránu na Latinskú Ameriku. Počas Moralesovho 14-ročného pôsobenia vo funkcii prezidenta Bolívie uskutočnil Irán zásadné kroky, aby vyniesol andskú krajinu na geopolitický orbit.

NATO v Nemecku nacvičuje úplne nezmyselne jadrovú vojnu

Počnúc rokom 2007 Irán a Bolívia rýchlo nadviazali pomocou strategickej rámcovej dohody formálne väzby. Za päť rokov obe krajiny podpísali niekoľko spoločných projektov ťažby prírodných zdrojov a minerálov, zapojili sa do technických a diplomatických výmen, nadviazali protidrogovú spoluprácu a postavili veľvyslanectvá v hlavných mestách Teheráne a La Paze. Španielsky denník El País v roku 2012 informoval, že Bolívia mala v krajine najmenej 145 registrovaných iránskych diplomatov.

Formálna spolupráca Iránu s Bolíviou obsahuje, rovnako ako s Venezuelou, zložku s dvojakým použitím, ktorá vzbudzuje podozrenie na potenciálnu skrytú činnosť.

V júli 2019 hostil Morales svoju poslednú formálnu delegáciu z Iránu. V skupine bol aj vtedajší minister zahraničia Mohamad Javad Zarif. Medzi významné podpísané dohody patril prevod iránskej nanotechnológie do Bolívie. Iránski inžinieri už viac ako desať rokov pracujú s pomocou Číny na podpore iránskeho nanotechnologického sektoru, ktorý údajne vyváža do 45 krajín. Je to obchod, ktorý vyvolal poplach u niektorých technických odborníkov, ktorí sa obávajú vojenských aplikácií nanotechnológie.

Iránsky minister obrany, generál Amir Hatami, minulý rok vyhlásil, že nanotechnológie pomohli zvýšiť vojenskú moc jeho krajiny: „Nanotechnológia má zásadný vplyv na ďalší vývoj obranných systémov.“

Koruna závratne padá, Slováci, pracujúci v Čechách, budú mať drahé Vianoce

Tento vývoj vedie k otázke, či Irán využíva svoju obchodnú a technologickú spoluprácu s Bolíviou na uskutočnenie budúcich transferov zbraní, ako to robí vo Venezuele. Ak je to tak, minulý rok rezignácia jej preferovaného partnera v Bolívii Eva Moralesa túto snahu určite zastavila. Po bolívijských voľbách, ktoré budú zajtra, v rovnaký deň, ako je dátum skončenia platnosti zbrojného embarga OSN – 18. októbra – existuje šanca, že Irán by mohol obnoviť svoju strategickú spoluprácu s Bolíviou, ak sa Moralesova politická strana, MAS, navráti k moci.

Nová bezpečnostná výzva pre Ameriku

Dvojaký charakter spolupráce Iránu s Madurovým režimom vo Venezuele spojený s možným šírením z Mexika do Bolívie a ďalej predstavuje pre regionálnych bezpečnostných úradníkov v Latinskej Amerike jedinečný problém.

Pre príležitostných pozorovateľov sa zvýšená prítomnosť Iránu vo Venezuele tento rok bude javiť, akoby to bolo výsledkom americkej kampane „maximálneho tlaku“ proti obom krajinám. Pre informovaných analytikov je však zrejmé, že Irán postupne budoval prítomnosť a schopnosti IRGC v regióne takmer 20 rokov – pri využívaní obchodných a energetických zmlúv, vojensko-priemyselnej spolupráce, transferov špičkových technológií a ďalších iránskych špecializovaných priemyselných odvetviach, aby zakryl svoje stopy.

Počas jesene majte viac sexu. Pomôže vám zahnať chrípku aj veľa iných neduhov

Vzhľadom na to, že 18. október 2020 je v kalendári od podpísania iránskej jadrovej dohody v roku 2015, Irán vedel, že má päť rokov na posilnenie svojich asymetrických schopností v Latinskej Amerike, kým vyprší platnosť zbrojného embarga. Takto mohol legitimovať svoju vojenskú prítomnosť pri zachovaní svojej tajnej činnosti v Latinskej Amerike. Dňa 18. októbra sa môže problém medzi Iránom a Latinskou Amerikou stať zložitejším, ak dôjde k akejkoľvek z troch situácií – zrušeniu zbrojného embarga OSN, volebnému víťazstvu Morales-MAS v Bolívii alebo presunu rakety do Venezuely.

Joseph M. Humire je výkonný riaditeľ Centra pre bezpečnú slobodnú spoločnosť (SFS) a vedúci pracovník v Gatestone Institute. Je spolueditorom Iránskeho strategického prieniku do Latinskej Ameriky (Lexington Books, 2014)

Štátne nájomné byty sa stávajú realitou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info