HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA ZAHRANIČIE

Ochrániť pred koronou môže i sezónne prechladnutie

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americkí vedci zistili, že ak ste boli prechladnutý a máte už potrebné protilátky, dokážu vás ochrániť i pred Covid-19. Uviedla Volgogradská pravda.

Americkí vedci tvrdia, že v tele človeka, ktorý už prekonal sezónne prechladnutie, sa môže vyvinúť imunita i voči koronavírusu Covid-19.

Špecialisti analyzovali vzorky krvi 26 pacientov, ktorí boli nakazení koronavírusom a podarilo sa im uzdraviť. Podľa záverov, ktoré publikoval vedecký magazín vydávaný Americkou mikrobiologickou spoločnosťou mBio, mnohí z nich už mali vytvorenú sadu B buniek. Tie dokázali presne určiť Covid-19 a úplne ho zneškodniť.

Odmietate rúška a opatrenia? Obmedzenia vraj najviac neznášajú egocentrici

Americkí vedci porovnali vzorky s krvnými testami odobratými od 21 zdravých ľudí pred 6 až 10 rokmi. Výsledky ukázali, že pamäťové B bunky zo starých vzoriek rozpoznali takmer všetky beta-koronavírusy a potlačili ich aktivitu pomocou produkovaných protilátok.

Na základe toho vedci usúdili, že ak bola osoba niekedy prechladnutá a potom sa u nej vyvinuli pamäťové B bunky, tak takéto bunky sú schopné chrániť jeho telo pred koronavírusom.

Autori štúdie majú v úmysle pokračovať vo svojom bádaní a zistiť, koľko takýchto buniek by malo byť v krvi, aby dokázali postihnutého ochrániť pred novým typom koronavírusu.

Nová teória – vírus potrebuje na šírenie živých, nie mŕtvych, preto oslabol

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info