HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecký minister varuje, že európske bezpečnostné opatrenia môžu zabiť viac ľudí ako samotný Covid-19

Ilustračné foto / tasr

Opatrenia proti koronavírusu budú mať výrazne závažnejšie následky ako samotná choroba, najmä v rozvojových krajinách, varoval nemecký minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Muller, informuje portál RT.

Ponurú prognózu urobil nemecký úradník v rozhovore pre denník Handelsblatt. Pandémia už spustila „jednu z najväčších“ kríz hladu a chudoby na svete, uviedol Muller – a ďalšie škody budú napáchané opatreniami prijatými na boj proti nej.

Kvôli tomuto rok očakávame ďalších 400 000 úmrtí na maláriu a HIV iba na africkom kontinente, zatiaľ čo ďalších pol milióna zomrie na tuberkulózu.

Situácia vyplýva zo skutočnosti, že Západ, a najmä EÚ, preniesol svoje pomocné úsilie na boj proti koronavírusom doma, a nie na pomoc chudobným inde. Pandémia Covid-19 trochu zaslepila Západ, ktorý stratil z pozornosti rastúce problémy vo zvyšku sveta, argumentoval Muller.

1 zo 7 pozitívnych prípadov na Covid-19 sú zdravotnícki pracovníci, tvrdí šéf WHO

„Dodávka potravín a liekov už nie je zaručená,“ uviedol. „Mnoho programov na pomoc zo Západu nie je primerane financovaných.“

Minister sa domnieva, že zanedbanie problémov rozvojového sveta nakoniec „pohryzne Západ“. Obzvlášť EÚ a Nemecko sa pozerajú na „humanitárne katastrofy“, ktoré sa „hromadia priamo pred našimi dverami“.

„Európa sa rozhodla podporiť svoje vlastné hospodárstvo programami v hodnote zhruba dvoch biliónov eur. Pre Afriku sa neplánuje žiadna ďalšia podpora. A presne toto nás dobehne,” dodal Muller.

Minister tiež nevylúčil, že v dôsledku koronavírusu a boja proti nemu dôjde k novej vlne masovej migrácie, pretože zanedbávanie rozvoja zo strany Západu má spôsobiť chudobu, vojny a v dôsledku toho nový príliv utečencov.

Moderna, Pfizer a AstraZeneca požadujú okamžité schválenie svojich vakcín

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info