HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Vatikán odmietol Pompeovu šovinistickú politiku (Tom Fowdy)

Mike Pompeo a Pápež František / Fotokoláž (via SITA (AP)

Komentár Toma Fowdyho (RT)

To, že sa Jeho Svätosť odmietla stretnúť s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom pri jeho návšteve Vatikánu na svojom európskom turné dokazuje, že jeho scestný America-First šovinizmus viac národy odsudzuje, ako by robil priateľov.

Pompeo, vyznávač studenej vojny a americký šovinista,  je na európskom turné. Minister zahraničia USA je na návšteve Grécka, Talianska, Chorvátska, a predovšetkým Vatikánu, aby získal podporu pre americké bezpečnostné a energetické záujmy v celom regióne. Ale nebol všade vítaný. „Najvyšší diplomat“ USA včera navštívil Svätú stolicu a začal predvádzať svoju jedovatú protičínsku agendu. Ale zistil, že  ho pápež odmietol prijať.

Žiadal,  aby sa Cirkev ujala moci v Pekingu  a odmietla obnoviť dohodu, ktorá by Číne dala právomoc pri menovaní biskupov v rámci tejto krajiny. Na pápeža Františka to príliš neurobilo dojem a odmietol sa s ním podľa toho stretnúť. Tento vývoj je významný, pretože širšie odráža to, ako sa po celom svete prijíma vysoko agresívny a evanjelikálne zameraný zahraničnopolitický Pompeov program.

Namiesto toho, aby sa ministerstvo zahraničia s úctou a konštruktívne zaoberalo záujmami iných krajín,nerobí podľa neho nič iné ako nátlak na iné národy. Robí to tak, že dookola opakuje body americkej výnimočnosti, hysterického antikomunizmu a odmietania brať ohľad na záujmy a praktickosť, ktorým čelia jeho partneri. Vatikán sa líši od Pekingu, ale ako by mu pomohlo zahájenie kolízneho kurzu vo veci katolíkov v Číne?

Putin prijme zákon, na aký čakáme u nás už roky. Zakáže vývoz dreva z Ruska

Pompeo je  opakovane označovaný  významnými americkými novinami, medzi nimi aj Washington Post, za „ najhoršieho štátneho tajomníka v amerických dejinách“,  a preto neprekvapuje. Diplomacia vyžaduje zručnosti porozumenia, obozretnosti, kompromisu, kalibrácie a vyjednávania. Súčasný muž zodpovedný za vzťahy Ameriky s ostatným svetom nemá vo svojom repertoári nič z toho – iba jednostranný atribút o tom, ako každý národ cíti voči Washingtonu zášť, a to je hrozba pre svet a pre USA. Pompeo opakovane vyhlasuje, že  hovorí v mene ľudí iných národov proti ich vládam, ktoré presadzujú politiku, ktorá predstavuje niečo viac ako šikanovanie.

Pohľad na Pompea a informačné kanály ministerstva zahraničia ukazujú, že ide o jednostrannú opakujúcu sa slučku nasledujúcich tém: „Čínska komunistická strana je zlá a predstavuje hrozbu pre svet“, „Irán je zlý teroristický štát“, „americké hodnoty sú tie najlepšie“ a tak ďalej, ad nauseam. Označiť to za aroganciu by bolo veľkorysé. A, samozrejme, vôbec to neprospieva rovnako neadekvátnej zahraničnej politike USA.

Tú ďalej skresľuje aj unilateralistická a antiglobálna politika riadenia Donalda Trumpa, ktorá kladie dôraz iba na projekciu sily, ktorá núti ďalšie krajiny kapitulovať pred americkými požiadavkami

Farizejstvo versus logika – Rusi dobre vedia, prečo sa angažujú v Sýrii

Na tomto pozadí nie je prekvapením, že toxická zmes tvorby zahraničnej politiky viedla k tomu, že ďalšie krajiny nie sú ochotné brať na vedomie Washington. Nezískal si ani srdcia ani mysle, a práve to pripravilo pôdu nielen pre vatikánske odmietnutie, ale aj pre veľmi neplodné výsledky Pompeových európskych dobrodružstiev.

Návšteva Grécka  nepriniesla nijaké zmysluplné dohody ani výsledky, ktoré by stáli za zmienku . Nepodarilo sa mu dosiahnuť, aby sa Atény verejne zaviazali k akýmkoľvek protičínskym opatreniam alebo dokonca vyhláseniam. Podobný výsledok sa nedosiahol ani pri jeho návšteve Českej republiky pred asi mesiacom – český premiér dokonca verejne vystúpil a  Pompeove komentáre bagatelizoval.

Saudská Arábia obviňuje Irán z výcviku teroristov

Čo teda hrozí Vatikánu? Náboženstvo je v pevninskej Číne nepochybne citlivou témou. Čínsky štát považuje nespútané náboženstvo za hrozbu pre sociálnu stabilitu alebo za potenciálny prostriedok imperializmu proti krajine, a preto sa usiloval o jeho silnú reguláciu za podmienok stanovených štátom. To spôsobilo napätie v rímskokatolíckej cirkvi, ktorá zachováva prísnu cirkevnú hierarchiu a zodpovedá Vatikánu, a nie národným vládam.

Pretože Čína je najľudnatejšou krajinou na svete a medzi jej obrovským počtom obyvateľov je deväť miliónov katolíkov, znamená to, že Cirkev musela rokovať a robiť kompromisy s pekinskou vládou, aby si udržala vplyv a kontrolu a zabezpečila práva svojich členov na bohoslužby. To vyústilo do „dohody“, podľa ktorej môže mať Vatikán slovo pri menovaní svojich biskupov v Číne, namiesto toho, aby bola Cirkev úplne podriadená vláde.

Zavedie vláda na sviatky opäť zákaz vychádzania? Minister Mikulec v tom má jasno

Pompeo sa však o tieto citlivé veci nestará – chce jednu vec: studenú vojnu. Chce bezuzdné, neobmedzené a evanjelikálne odsúdenie Číny a, ako už bolo uvedené, využíva svoje „diplomatické návštevy“ na presadenie tejto požiadavky. Budovanie zahraničnej politiky na zvestovaní Ameriky-First unilateralizmu, šovinizmu a nulového kompromisu však neprekvapujúco majú svoje obmedzenia.

Výsledkom je, že Pompeo je vo viac ako niekoľkých oblastiach izolovaný a ignorovaný. Takže to bolo tak, že pápež František namiesto úplného premrhania záujmov Vatikánu v diplomacii s Čínou jednoducho odmietol stretnutie s ním. Pre niekoho tak fanaticky nábožného a zbožného ako Pompeo je to dosť zdrvujúce obvinenie z nekompetentnosti amerického ministerstva zahraničia.

Tom Fowdy  je britský spisovateľ a analytik politiky a medzinárodných vzťahov so zameraním predovšetkým na východnú Áziu.

Ľudovít Makó mal skutočne divné móresy. „Spájal“ štát s mafiou, teraz chce byť chráneným svedkom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info