HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Konšpiračné hnutie QAnon sa šíri už aj Ruskom

QAnon Qarmy
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Slogan „WWG1WGA“, alebo „Jeden za všetkých, všetci za jedného“ znie už i ruským mediálnym priestorom. Uviedla televízia Al Jazeera.

Organizácie podporované ruskou vládou pomáhajú šíriť konšpiračné myšlienky hnutia QAnon, čo vyvoláva obavy zo zasahovania do novembrových prezidentských volieb v USA.

Hnutie QAnon sprevádzané videami YouTube začalo na internete činnosť v roku 2017. Teraz čoraz rýchlejšie napreduje i v Rusku. Postupne ako QAnon získava prívržencov, začalo sa venovať aj novým témam. Kľúčovou je ale podpora prezidenta Donalda Trumpa v boji proti „satanistickým politikom“, ktorí mali doteraz ovládať USA. K hnutiu sa v Rusku pridali účty sociálnych médií podporované Kremľom.

„V roku 2019 Agentúra pre internetový výskum, ktorú obvinil zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller zo zasahovania do amerických volieb, zverejnila množstvo tweetov. Mali značku #QAnon a slogan # WWG1WGA. Čo je skratka „Kam ide jeden, ideme všetci“. Alebo známe mušketierske „Jeden za všetkých, všetci za jedného“,“ uviedla Melanie Smith, vedúca analýz spoločnosti Graphika. Spoločnosť analyzuje propagandistické kampane a plánuje zverejniť i analýzu činnosti hnutia QAnon.

Vypočúvanie technologických gigantov: Len samá propaganda a nič zmysluplné pre verejnosť

V poslednej dobe začali provládne ruské médiá RT.com a Sputnik šíriť myšlienky hnutia QAnon oveľa intenzívnejšie. Medzi nimi sú i tvrdenia o údajnom zatknutí Hillary Clintonovej, obchodovaní s deťmi elitami Hollywoodu, či spochybňovaní závažnosti pandémie koronavírusu.

Expert na kybernetickú bezpečnosť v oblasti dezinformácií Cindy Otis, bývalý analytik americkej tajnej služby CIA, povedal tlačovej agentúre Reuters, že RT.com i Sputnik a ďalšie médiá podporované Kremľom využívajú QAnon, aby poukázali na terajšie problémy v USA.

Potom, čo Twitter minulý mesiac zakázal tisíce účtov QAnon, RT.com upozornila, že tým len „poskytol priaznivcom QAnon publicitu, ktorú potrebovali“. Minulý týždeň RT.com reagovala podobne potom, čo Facebook odstránil asi tretinu skupín QAnon a obmedzil ďalšie dve tretiny.

RT.com uviedla, že „Facebook odstránil tisíce skupín a stránok týkajúcich sa QAnon, pretože údajne podporovali násilné činy“. Nepriamo tým spustil takzvaný „Streisand efekt“. Ide o prípad, keď speváčka Barbra Streisand súdne žiadala stiahnutie fotografií svojho domu v Malibu, len aby získala viac fanúšikov.

https://www.hlavnydennik.sk/2020/08/17/protestna-skupina-standupx-bojuje-proti-nedemokratickym-opatreniam-covid-19-a-spaja-skutocne-obavy-s-teoriami-o-sprisahani/

Blokovanie príspevkov hnutia QAnon tak vyvolalo legitímne pobúrenie. Priaznivci QAnon sa preto začali viac orientovať na ruský priestor. „Rusko má čoraz väčší záujem o hnutie QAnon a je to obojstranné,“ uviedol Camille Francois, hlavný inovačný riaditeľ spoločnosti Graphika. Rusko podľa americkej kontrarozviedky aktívne zasahuje do prezidentskej kampane. Podľa Demokratickej strany napríklad šírením falošných príbehov o Joe Bidenovi na Ukrajine.

Analytici spoločnosti Graphika či Stanfordskej univerzity uviedli, že QAnon zatiaľ zostáva prevažne domácim americkým fenoménom. Facebook stiahol dve siete QAnon kvôli koordinovanému postupu. V tej dobe ešte nevykazovali prepojenie na ruský mediálny priestor.

Stúpencov kontroverzného hnutia QAnon ale stále pribúda. Podľa spoločnosti Graphika je veľmi ťažké charakterizovať „skutočnú povahu prepojenia“ účtov hnutia QAnon, podporujúcich Trumpa či odporcov očkovania.

Stanica Hlas Ameriky sa môže stať propagandou „zlého druhu“, varujú liberálne médiá

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info