fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nemecká ekonomika na vrchole vírusovej krízy poklesla o 10,1%

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Kontrakcia predstavuje výzvu na oživenie, ktorej čelí najväčšia európska ekonomika.

Podľa predbežných údajov, ktoré potvrdzujú hĺbku recesie v najväčšej európskej ekonomike, sa hrubý domáci produkt v Nemecku v druhom štvrťroku 2020 znížil najrýchlejším tempom za posledných 50 rokov, píše rt.com.

HDP sa medzištvrťročne znížilo o 10,1 percenta, čo je najväčší pokles od kedy sa štvrťročné výpočty, začali v roku 1970 zverejňovať – a je zároveň omnoho väčší pokles, ako ten na vrchole globálnej finančnej krízy, uviedla národná štatistická agentúra. Rýchly odhad medziročného poklesu HDP v druhom štvrťroku na úrovni 11,7% bol tiež najvyšší v histórii.

Pokles produkcie bol horší, ako analytici očakávali a zdôrazňuje výzvu, ktorej čelia európski tvorcovia politík. Obavy z druhej vlny infekcií narastajú hlavne preto, lebo by mohla oddialiť oživenie hospodárstva. Tento pokles produkcie „zlikvidoval takmer 10 rokov rastu“, uviedol Florian Hense, ekonóm v Berenbergu, hoci dodal, že „by to mohlo byť oveľa horšie“.

Uzatvorenie Nemecka na potlačenie pandémie bolo mäkšie a kratšie ako v iných európskych krajinách a v súčasnosti sa pripravuje „obrovský“ stimul fiškálnej a menovej politiky.

Táto vláda je rovnako populistická ako tá pred ňou, tvrdí podnikateľská aliancia

Nemecký štatistický úrad uviedol, že „masívny prepad“ vývozu a dovozu tovaru, výdavkov domácností a tvorby kapitálu bol do istej miery kompenzovaný vyššími vládnymi výdavkami. Zrevidoval tiež svoj predchádzajúci odhad HDP za prvý štvrťrok.

Predpokladá sa, že nemecká ekonomika sa začiatkom roka medzikvartálne znížila o 2%, namiesto 2,2%. Carsten Brzeski, ekonóm ING, uviedol, že údaje „naznačujú krízu“ a dodal, že „v porovnaní s minulými mesiacmi by sa nasledujúce týždne mohli skutočne zdať byť ako prechádzka ružovou záhradou.“

Avšak Nemecko bolo vírusom zasiahnuté menej, ako iné európske krajiny a výstupné údaje za 2. štvrťrok, ktoré sa očakávajú dnes, by mohli odhaliť oveľa hlbšie poklesy ekonomiky v iných častiach kontinentu. Analytici oslovení spoločnosťou Reuters očakávajú, že tieto údaje budú vykazovať medzištvrťročný pokles o 15 percent vo Francúzsku a Taliansku a 12 percent v eurozóne ako celok.

Mesačný prieskum ekonomického sentimentu Európskej komisie sa v júli zvýšil už tretí mesiac za sebou, s najvyššími prírastkami v priemysle a službách, čo naznačuje, že hospodárstvo kontinentu sa začalo spamätávať z hlbokého poklesu.

Šéf spoločnosti Peugeot nalieha na radikálne kroky smerujúce k zníženiu ceny elektromobilov

Ukazovatele s vysokou frekvenciou údajov však naznačujú, že nedávne oživenie v najväčších ekonomikách Európy môže klesať a nedávne zvýšenie počtu prípadov vírusu by tiež mohlo oživenie spomaliť. Prieskum Komisie zistil, že spotrebitelia v júli ostali negatívne naladení.

Jessica Hinds, európska ekonómka Capital Economics, uviedla: „Údaje a dôvera spotrebiteľov naznačuje, že ​​oživenie spotrebiteľských výdavkov už stráca tempo, obchodné aktivity môžu čoskoro ( tento trend ) nasledovať, najmä ak vlády uložia opatrenia na obmedzenie množstva nových vírusových prípadov.“

Údaje o trhu práce zverejnené vo štvrtok odrážali nejednotný charakter oživenia. Miera nezamestnanosti Nemecka sa v júli udržiavala na úrovni 6,4%, ukázali sezónne údaje Federálnej agentúry práce.

Nitriansky Jaguar Land Rover získal povolenie na rozšírenie svojej výroby (aktualizácia)

Posledné údaje z Talianska za jún, ukázali, že miera nezamestnanosti vzrástla o 0,5 percentuálneho bodu na 8,8%, pretože uvoľnenie opatrení na zamedzenie prepúšťania umožnilo prepusteným pracovníkom si znova začať hľadať zamestnanie. Miera ekonomickej neaktivity klesla z 37,1% v predchádzajúcom mesiaci na 36,8%. Miera nezamestnanosti v EÚ vzrástla v júni na 7,1% zo 7%, uviedol Eurostat.

Počet ľudí bez práce v celej EÚ stúpol nad 15 miliónov, pričom mladí ľudia a ženy boli neúmerne týmto vývojom zasiahnutí.

Straty pracovných miest v Európe sa vďaka vládnym opatreniam obmedzili, analytici však varovali, že nezamestnanosť pravdepodobne vzrastie, keď vlády začnú znižovať podporu pracovných miest v druhej polovici tohto roka.

Tvorcovia menovej politiky sa domnievajú, že obavy z nezamestnanosti spolu s pretrvávajúcimi obavami z rizika infekcie pravdepodobne brzdia dopyt spotrebiteľov a znižujú infláciu v celej Európe. Doteraz údaje naznačujú, že zvýšenie cien bolo obmedzené na jedlo a iné základné suroviny. Podľa predbežných údajov Nemeckého federálneho štatistického úradu sa nemecké spotrebiteľské ceny v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili o 0,5%. Na medziročnej báze inflácia stagnovala.

Osobitné údaje, ktoré zverejnil španielsky Národný štatistický inštitút vo štvrtok, ukázali, že spotrebiteľské ceny klesli v júli oproti predchádzajúcemu roku o 0,7%, čo je viac, ako sa očakávalo, po júnovom ročnom poklese o 0,3%. Pokles odzrkadľoval nižšie ceny energií a slabý dopyt v odvetviach ťažko zasiahnutých pandémiou, zatiaľ čo ceny potravín a nápojov vzrástli.

Milióny Američanov by sa mohli čoskoro stať bezdomovcami

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info