V utorok 28.7.2020 má byť na viacerých miestach Slovenska veľmi horúco
28 | 07 | 2020 I SITA

V utorok (28. 7.) hrozia na viacerých miestach Slovenska horúčavy. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.


Výstraha prvého stupňa platí od 13.00 do 18.00 h pre celý Bratislavský a Trnavský kraj. Tiež väčšinu Nitrianskeho kraja a okresy Krupina a Veľký Krtíš v Banskobystrickom kraji.  Predpokladané teploty sú podľa meteorológov v danom ročnom období a oblasti bežné, avšak predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Počas utorka má cez strednú Európu od západu postupovať ďalší studený front spojený s tlakovou nížou nad južnou Škandináviou. "Pred ním od juhozápadu vyvrcholí prílev teplého vzduchu, pričom najmä na juhozápade územia teplota vzduchu vystúpi až na 33 – 34 stupňov Celzia," uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.

Maximum teploty vzduchu (35,3 stupňa Celzia) bolo v tomto lete zatiaľ namerané v Senici 10. júla. "Je vysoko pravdepodobné, že zažijeme doposiaľ druhé najteplejšie obdobie v tomto roku. Je však určitá pravdepodobnosť, že táto hodnota bude dosiahnutá aj v tejto situácii. Oteplenie však bude len prechodné a už v noci z utorka na stredu postúpi do našej oblasti spomínaný studený front, ktorý prinesie veľa zrážok a treba počítať aj s intenzívnymi búrkami," doplnili meteorológovia.