fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump povedal Putinovi, že sa chce vyhnúť trojstrannému závodu v zbrojení s Ruskom a Čínou

Americký prezident Donald Trump (vpravo) víta ruského prezidenta Vladimira Putina na bileterálnom stretnutí / TASR (via AP)

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump vo štvrtok uskutočnili zriedkavý telefonický rozhovor, pri ktorom sa na rozdiel od témy súčasnej politiky zameriavali na spoluprácu a jednotu, informuje portál RT.

Rozhovor sa týkal otázok strategickej stability, informovala tlačová služba Kremľa vo štvrtok. Obaja vedúci predstavitelia sa dohodli pokračovať v rokovaniach o zásadnej zmluve New START. Platnosť dohody o kontrole zbrojenia sa má skončiť budúci rok a jej budúcnosť zostáva neistá. Trump vyjadril nádej, že USA, Rusko a Čína sa vyhnú „drahému“ trojstrannému závodu v zbrojení, uvádza sa v vyhlásení Bieleho domu.

„Prezident Trump zopakoval svoju nádej, že sa vyhne drahému trojstrannému závodu v zbrojení medzi Čínou, Ruskom a Spojenými štátmi a teší sa na pokrok v nadchádzajúcich rokovaniach o kontrole zbraní vo Viedni,“ uviedla tlačová služba Kremľa.

Prezidenti potom diskutovali o iránskom jadrovom programe a dohodli sa na tom, že regionálna stabilita sa musí zachovať kolektívnym úsilím.

„Vždy je možné“ zatvoriť ďalšie čínske konzuláty, uviedol Trump potom, čo Peking sľúbil odvetu za zatvorenie zariadenia v Houstone

Obaja vedúci predstavitelia svojich krajín tiež diskutovali o hospodárskej spolupráci a úsilí o „opätovné otvorenie“ globálnej ekonomiky počas pandémie Covid-19. Trump a Putin sa dohodli, že spolupráca medzi USA a Ruskom v boji proti pandémii je „pozitívna“, ďalej uviedla tlačová služba Kremľa.

Pri prečítaní týchto dvoch vyhlásení si človek hneď všimol, že telefonický rozhovor bol ďaleko od domáceho politického diskurzu v tom, že sa zameriavali na spoluprácu. Trump a Putin si spomenuli aj 45. výročie spoločnej sovietsko-americkej vesmírnej misie Sojuz-Apollo.

Trump sľubuje, že nikdy nerozpustí políciu, pričom dodal, že vyšle „stovky“ policajtov do Chicaga

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info