HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA uvalila sankcie na čínske firmy za porušovanie ľudských práv

Na archívnej snímke z 5. júna 2019 ľudia sa rozprávajú pred vstupom do závodu firmy OFILM, ktorej americká vláda uvalila obchodné sankcie v čínskom meste Nan-čchang. / TASR (AP Photo/Ng Han Guan, File)

Americká vláda uvalila v pondelok obchodné sankcie na 11 čínskych firiem, ktoré podľa Washingtonu porušujú ľudské práva moslimských Ujgurov v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Medzi spoločnosťami sa nachádzajú továrne na výrobu oblečenia a dodávatelia technológií, ktoré podľa Spojených štátov využívajú nútenú prácu. Spojené štáty kritizujú Čínu pre postoj k jej moslimským menšinám, ktorý zahŕňa masové zatýkania, väznenie a nútené práce.

„Tento krok zaručí, že naše výrobky a technológie nebudú využívané čínskou komunistickou stranou pri opovrhnutiahodných útokoch na bezbrannú moslimskú menšinu,“ oznámil americký minister obchodu Wilbur Ross. Konkrétne príklady tovaru však neuviedol.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa taktiež zaviedla sankcie voči štyrom čínskym predstaviteľom. Peking reagoval oznámením bližšie nešpecifikovaných trestov pre štyroch amerických senátorov, ktorí kritizujú Čínu za porušovanie ľudských práv.

Rusko oznámilo, že vyvinulo vakcínu proti novému druhu koronavírusu

Čína doposiaľ zadržala približne milión občanov turkotatárskej etnickej skupiny Ujgurov. Spolu s členmi ďalších moslimských menšín ich dlhodobo drží v internačných táboroch, píše AP. Peking tieto tábory opisuje ako „zariadenia na prípravu do zamestnania“, ktorých účelom je potláčať moslimský radikalizmus a separatistické tendencie. Taktiež tvrdí, že podobné objekty medzičasom zatvorili – tieto tvrdenia sa však nedajú overiť pre obmedzený prístup do regiónov, kde sa nachádzajú, približuje AP.

Svedectvá bývalých väzňov a ich rodinných príslušníkov však prinášajú zásadne rozdielne informácie – ľudí tam podľa ich slov držia proti vôli, často násilne alebo vyhrážaním. Taktiež sú nútení vzdať sa svojho náboženského presvedčenia, kultúry a jazyka a prisľúbiť vernosť komunistickému vodcovi a prezidentovi Číny Si Ťin-pchingovi, vysvetľuje AP.

Zabudnite na ruských hackerov: Skutočným nebezpečenstvom sú USA, ktoré chcú nahromadiť britské vakcíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info