Hackeri manipulovali so zamestnancami Twitteru, aby sa dostali do vnútorných systémov siete
18 | 07 | 2020 I SITA

Hackeri, ktorí tento týždeň napadli viacero účtov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, manipulovali jej zamestnancov a použili ich údaje na vstup do interných systémov siete.


Spoločnosť Twitter v sobotu v správe o incidente uviedla, že hackeri sa dostali "k nástrojom dostupným jedine pre naše tímy internej podpory". Útočníci sa zamerali na 130 účtov a 45 z nich zmenili heslá, následne sa do nich prihlásili a zverejnili falošné tweety.

Terčom útoku sa stalo mnoho prominentných amerických osobností, ako napríklad Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden, Kanye West či Barack Obama, prostredníctvom ktorých hackeri žiadali o zaslanie bitcoinov na účet s tým, že sa ľuďom vráti dvojnásobok. Za krátky čas, čo boli pochybné tweety online, dostali útočníci príspevky v hodnote viac ako 100-tisíc dolárov (v prepočte takmer 88-tisíc eur).

Twitter vysvetlil, že útočníci sa zamerali na vybraných zamestnancov prostredníctvom "schémy sociálneho inžinierstva" - úmyselne manipulovali ľudí, aby robili isté úkony a prezradili dôverné informácie. Hackerom sa podľa firmy podarilo zmanipulovať malý počet zamestnancov a keď sa dostali do interných systémov Twitteru, mali prístup k osobným informáciám používateľov vrátane e-mailových adries a telefónnych čísel.

Požiar v katedrále v Nantes vyšetrujú ako podpaľačstvo!
Oheň v chráme úplne zničil organ, pričom chór pod ním je nestabilný a mohol by sa zrútiť. Čítať ďalej
18 | 07 | 2020 | TASR


Tiež mohli vidieť dodatočné informácie, špekuluje sa, že by to mohli byť aj súkromné správy. Súkromné správy Kanyeho Westa a jeho manželky Kim Kardashian West či Elona Muska by na dark webe mohli mať finančnú hodnotu, predaj správ prezidentského kandidáta Joea Bidena a niekdajšieho newyorského starostu Michaela Bloomberga by zase mohol mať politické následky, uvádza spravodajský portál BBC.

Hackeri sa podľa Twitteru pokúsili predať niektoré skompromitované účty. V ôsmich prípadoch tiež z kont stiahli dáta, žiadne z nich neboli overené. Twitter vysvetlil, že "aktívne pracuje na priamej komunikácii" s postihnutými používateľmi. Tiež pokračuje v obnovovaní prístupu ďalších používateľov, ktorých účty uzamkol v reakcii na hackerský útok.

"Hanbíme sa, sme sklamaní a, viac ako čokoľvek iné, je nám to ľúto," vyhlásil Twitter. Firma tiež uviedla, že podporuje všetky úsilia o nájdenie páchateľov. Prípad vyšetruje aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Za zloženie zbraní úrady v Nigérii ponúkajú banditom kravy, chcú zastaviť násilie
Úrady v štáte Zamfara na severozápade Nigérie ponúkajú členom miestnych ozbrojených gangov dva kusy dobytka výmenou za odovzdanie každej zbrane. Cieľom je zastaviť krvavé útoky "banditov" - ako ich prezývajú miestne úrady -, ktorí okrem páchania... Čítať ďalej
18 | 07 | 2020 | SITA