HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY SLOVENSKO

Ľudia si sociálne istoty zaslúžia aj pred voľbami

FOTO TASR - Jakub Kotian

Dnešná mimoriadna schôdza parlamentu do veľkej miery napovie, aké môže byť usporiadanie politických síl na Slovensku.

Zvýšenie prídavku na dieťa, zavedenie trinásteho dôchodku a zrušenie diaľničných známok od začiatku budúceho roka. A Istanbulský dohovor ako bonus. To je program zrejme tentokrát už naozaj poslednej schôdze Národnej rady SR v tomto zložení. Aj keď sa už vopred ukazuje, že vďaka prezidentkiným právomociam budú tentokrát zákonodarné snahy poslancov zrejme úplne zbytočné, aj tak má schôdza zmysel v niekoľkých veciach. Prvou z nich je ochota hlasovať za rozumné veci kedykoľvek, či už dva dni pred voľbami alebo tri dni po nich.

Kollár vyzval Fica: Dokážte, že vám ide o ľudí a Sme rodina pomôže pri prijatí 13. dôchodkov

Medzi kľúčové body pritom patria trináste dôchodky, s ktorými v legislatívnej podobe pôvodne prišlo hnutie Sme rodina ešte na začiatku minulého roka (Fico ich sľuboval už pred 10 rokmi). Schválenie rovnakej výšky penzie (v sume 460 eur) namiesto doterajšieho vianočného príspevku, ktorý varioval podľa výšky dôchodku, je krok správnym smerom. Odstráni totiž nerovnosť pri vyplácaní tohto štátneho bonusu od závislosti na tom, aká je aktuálna suma starobnej penzie.

Smiešna suma prídavkov na deti by mala rásť prakticky kontinuálne a nie skokovo, ale vďaka bohu aj za aktuálny návrh na ich dvojnásobné zvýšenie. Čo sa týka zrušenia diaľničných poplatkov, tento návrh z dielne SNS je pomerne dosť nekoncepčný. Demontuje totiž systém povinnosti platieb za užívanie ciest, ktorých výstavba aj údržba stoja stámilióny. Ale budiž, ak by sa zákon nastavil napríklad tak, že za užívanie diaľnic budeme platiť napríklad až keď sa dostavia diaľnica do Košíc južnou aj severnou vetvou a všetky úseky budú aj zjazdné, prečo nie…

Kto ťahal za nitky Majdanu? Demonštranti boli zrejme len bábkami v hre o moc

Takže či dva týždne pre voľbami, alebo dva týždne po nich, takéto návrhy si prerokovanie aj podporu zaslúžia. Aj keď terajšia opozícia vykrikuje, že ide o zbieranie politických bodov a percent na poslednú chvíľu, reálne hrozí, že podobné návrhy už nemusia mať nikdy šancu na schválenie.

Ak sa k moci dostane napríklad PS/Spolu, hrozí že cele Slovensko dopadne ako Bratislava pod vedením ich kandidáta Matúša Valla, ktorý obyvateľom zobral bezplatné parkovanie výmenou za svoju podporu a svoj plat. Dá sa spomenúť aj „nezávislý“ košický primátor Polaček, ktorý akurát míňa tisíce z mestskej kasy na alkohol a mesto ide od jeho zvolenia od desiatich k piatim…

ODHALENIE: Matovičov marketing a vplyv ESETu

Indikátor politického usporiadania?

Dôležitá však bude parlamentná schôdza aj z pohľadu toho, kto s kým, za čo a kedy je ochotný hlasovať. Len na otvorenie schôdze bude Smer a SNS potrebovať hlasy aj iných strán, lebo Most-Híd už avizoval, že „predvolebné divadlo“ v podobe návrhov zákonov, ktoré by štátny rozpočet stáli ďalšie stovky miliónov, nepodporí. Takže budú potrebné buď hlasy ĽSNS, alebo prípadne Sme rodina. A to aj pri schvaľovaní zákonov.

Ani tu sa však netreba mýliť a podľahnúť dojmu, že ak kollárovci alebo kotlebovci podporia aktuálne návrhy, automaticky sa tým stávajú možnými budúcimi partnermi Smeru v prípadnej budúcej vláde. Sme rodina má totiž napríklad na hlasovanie za 13. dôchodky vlastné dôvody. A kotlebovci si už roky idú svoju hru, niekedy zákony Smeru a SNS podporia, niekedy nie. Napríklad v oblasti dôchodkov už sa tak aj stali pri podpore ústavného zákona o dôchodkovom strope. Preto má len logiku, že by za dôchodkovú legislatívu hlasovali aj teraz.

Či už tak alebo tak, zákony si podporu zaslúžia, aj keď je pád dní do volieb. A to, že bude ich schvaľovanie samozrejme spojené s predvolebnou kampaňou oboch politických táborov, je normálne. Koniec koncov ďalšia predvolebná kampaň sa začne zasa hneď po 29. februári.

Podľa Čaputovej kritérií tu nie je koho voliť (Peter Haluza)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info