HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Podvodníci našli nový spôsob krádeže peňazí z kariet

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Podvodníci zneužívajú systém card2card umožňujúci posielať peniaze na virtuálne karty

Podvodníci využívajúci sociálne inžinierstvo na krádež peňazí z bankových kariet prišli znova s novým spôsobom, ako sa dostať k vašim peniazom. Téme sa venovali noviny Izvestia.

Ako uviedol portál Life.ru, až v 80 % prípadov podvodníci prevádzajú finančné prostriedky na virtuálne „karty“ k online účtom. Využívajú pritom systém card2card. Tento systém umožňuje jednoduchý prevod peňazí z jednej karty na druhú. Peniaze možno prevádzať len na základe čísla príslušnej skutočnej karty.

Ako vás môžu okradnúť

Postup krádeže je vlastne jednoduchý. Chcete napríklad v rámci online prevodu poslať peniaze z jednej karty na druhú. Na potvrdenie očakávate od banky SMS na overenie prístupového kódu k vašej karte. Lenže namiesto banky vám príde falošná správa od podvodníkov. Bezpečnostný kód tak pošlete v dobrej viere zlodejom a ani o tom netušíte. Výsledkom však je, že vaše peniaze skončia na inej karte. Napríklad typu Yandex.Money, QIWI alebo Webmoney.

Opitý Ilavčan takmer utopil dodávku, po vystúpení z auta sa plazil po tráve

Podľa novín Izvestia ešte v roku 2018 jedna z regionálnych úverových organizácií nezaznamenala ani jediný prípad krádeže peňazí prostredníctvom card2card. V roku 2019 sa takéto prípady stávajú dokonca až štyrikrát mesačne.

Obľúbenosť virtuálnych kariet značne stúpla. Ich používanie je totiž jednoduchšie ako pri klasických fyzických bankových kartách. Pre podvodníkov sú zasa „ľahším sústom“. Ľahšie po sebe zametajú stopy a sťažujú návratnosť ukradnutých peňazí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info