Úradník OSN navrhol izoláciu Izraela kvôli porušovaniu ľudských práv. Na oplátku mu Izraelci zakázali vstup do krajiny, opäť
13 | 07 | 2019 I Marek Molnár

Michael Lynk, nezávislý výskumník OSN, povedal, že krajiny celého sveta by mali zvážiť zníženie ekonomických, politických a kultúrnych väzieb s Izraelom - dôvodom je vyjadrenie podpory Palestíne.


Lynk tiež upozornil na to, že práve EÚ by mohla zohrávať rozhodujúcu úlohu - až 40% izraelského exportu smeruje do Európy.

Lynk spomenul na dva "mechanizmy", ktorých cieľom je udržanie zodpovednosti Izraela za porušovanie ľudských práv.

Po prvé - zverejnila by sa tzv. "čierna listina" spoločností, ktoré profitujú z okupácie Západného brehu a pásma Gazy. Tá už je vypracovaná výskumníkmi OSN, avšak ešte nebola zverejnená.

Demografická kríza sa blíži. Slovensko môže prísť až o štvrtinu obyvateľstva!
Úplne nové štatistiky Eurostatu ukazujú, v akom stave bude Slovenské obyvateľstvo o 80 rokov - stratíme priemerne štvrtinu obyvateľstva. Čítať ďalej
13 | 07 | 2019 | František Németh


Po druhé - urgoval prokurátorov Medzinárodného trestného súdu v Haagu, aby urýchlili svoje predbežné vyšetrovanie obvinení z porušovania práv zo strany Izraela a Hamasu na palestínskom území, ktoré začalo už v roku 2015.

Lynk je teraz na ceste za izraelskými a palestínskymi predstaviteľmi v jordánskom Ammáne, aby uskutočnil výskum, ktorý predloží v októbri Rade OSN pre ľudské práva v Ženeve. Lynk musel usporiadať stretnutia v Jordánsku - izraelskí úradníci mu to totiž zakázali.

"Počkáme, čo urobia Američania, pravdepodobne až do novembra, ale ak sa politická časť amerického mierového plánu nebude riadiť prístupom založeným na zákonoch a medzinárodnom práve, myslím si, že plán zlyhá a bude odmietnutý," dodal na záver Lynk v súvislosti s "mierovým plánom", ktoré USA pripravujú.

Každoročný beh s býkmi v Španielsku si aj tento rok vyžiadal zranenia či boje o život
Pri prvom tohtoročnom behu s býkmi utrpelo zranenia až 53 ľudí, pričom päť z nich muselo byť hospitalizovaných. Býkom sa podarilo troch z tejto pätice nabrať na rohy a dvaja majú poranenie hlavy, informovali španielske médiá s odvolaním sa na... Čítať ďalej
13 | 07 | 2019 | Ján Prokop