HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV

Americkí technologickí giganti ticho lobujú za zmiernenie zákazu Huawei. Hrozia im miliardové straty

Huawei Lobby
Ilustračný obrázok

Obrovské znepokojenie pred blížiacimi sa stratami miliárd dolárov z obchodovania s Huawei. Technologickí giganti zo Silicon Valley boli potichu lobovať u Trumpa, aby zmiernil svoj zákaz predaja komponentov čínskej firme. Správu priniesla agentúra Reuters.

Huawei zaplatil v minulom roku približne 11 miliárd USD, za nákupy komponentov od desiatok spoločností z USA, vrátane čipov od spoločnosti Qualcomm, ako aj softvéru od spoločnosti Microsoft a Google. Americké firmy prídu o tento megaobchod, po uplynutí ich 90-dňovej dočasnej licencie, po tom ako Washington zaradil Huawei a 70 jej dcérskych spoločností na čiernu listinu.

Hlavní americkí výrobcovia čipov, ako sú Intel, Qualcomm a Xilinx, ticho lobovali na oddelení obchodu Bieleho domu, aby zmiernili zákazy obchodov s čínskou firmou.

Toto nie je o pomoci Huawei. Ide o predchádzanie škodám amerických spoločností.

Podrobnosti o rokovania neboli odhalené, Huawei ale zdôraznil, že svojich amerických obchodných partnerov nikdy nepožiadal, aby lobovali v jeho mene.

„Robia to pre vlastnú potrebu, pretože pre mnohých z nich je Huawei jedným z hlavných zákazníkov,“ vysvetľuje Andrew Williamson, viceprezident pre verejné záležitosti spoločnosti Huawei. Povedal, že strata čínskeho trhu bude mať pre niektorých z nich priam katastrofálne dôsledky.

Asociácia Semiconductor Industry Association (SIA) potvrdila prebiehajúce stretnutia medzi výrobcami čipov a administratívou Bieleho domu, ktoré začali bezprostredne po tom, ako sa Huawei ocitol na americkej čiernej listine v máji tohto roku. Ministerstvo obchodu uviedlo, že takéto rozhovory nemajú žiaden vplyv na „presadzovanie práva“.

„Technológie, ktoré nesúvisia s národnou bezpečnosťou, by nemali patriť do pôsobnosti tohto nariadenia,“ vysvetlil Jimmy Goodrich, viceprezident globálnej politiky SIA. „A presne túto perspektívu sme odovzdali vláde.“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info