fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Bol Kočner za vznikom špecialnych prokurátorov na čele so Šufliarskym? Čo tvrdí výpoveď Petra Tótha?

TASR

Marián Kočner, obvinený aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, údajne vo svojom najbližšom okolí šíril informácie, že na Generálnej prokuratúre vymyslel a zabezpečil vytvorenie špecializovaného tímu prokurátorov. Cez vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku údajne zabezpečil vytvorenie protizločineckého Odboru špeciálneho určenia. Tvrdí to vo svojej výpovedi jeho niekdajší priateľ, Peter Tóth. Tóth svedčí v prípade „Kuciak“ proti Kočnerovi, lebo sa domnieva, že vraždu novinára objednal práve on. Informuje TV JOJ na portáli noviny.sk.

 

Vyplýva to z výpovede Petra Tótha, ktorý ako svedok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka vypovedal pred vyšetrovateľom na výsluchu dňa 25.3.2019

Tóth mal pri výsluchu uviesť, že vraj Kočner vymyslel a presadil zriadenie Odboru špeciálneho určenia Generálnej prokuratúry SR, keď prokuratúre velil Dobroslav Trnka.

Podľa portálu NOVINY.SK povedať im to mal takto. „Doslova predo mnou sa vyjadril: „Ja som zo Šuflíka urobil riaditeľa Odboru osobitného určenia“. Bolo nepochybné, že si od tejto skutočnosti veľa sľuboval a že očakával od Petra Šufliarskeho, za takéto povýšenie do významnej funkcie, vďačnosť,“ povedal vo svojej výpovedi svedok v prípade „Kuciak“ Peter Tóth.

Odbor osobitného určenia naozaj vznikol v čase, keď prokuratúre šéfoval Trnka. Koncom roka 2009 bolo v elitnom tím deväť prokurátorov, ktorí s celoslovenskou pôsobnosťou vyšetrovali a dozorovali tie najzávažnejšie mafiánske prípady organizovaných skupín.  Jednou zo zakladateliek bola aj vtedajšia prokurátorka Eva Mišíková. Tá odmieta akúkoľvek spojitosť Kočnera so vznikom ich špeciálneho tímu. „Ja vylučujem takúto možnosť, že Odbor osobitného určenia vznikol na popud akejkoľvek osoby, ktorá bola mimo rezortu. Iniciatíva vyšla od konkrétnych prokurátorov trestného odboru,“ vyjadrila sa Mišíková, pokračuje TV JOJ.

ŠKANDÁL: Kampaň PS-Spolu v eurovoľbách bola financovaná aj firmou s daňovými nedoplatkami

Faktom je, že elitným prokurátorom naozaj šéfoval Peter Šufliarsky, neskôr prvý námestník generálneho prokurátora Čižnára

Doktorka Mišíková tvrdí, že o šéfovi tímu rozhodlo výberové konanie. „Nakoniec bolo rozhodnuté, že aby som ja zostala zástupkyňou riaditeľa. Ja vylučujem, že by bol generálny prokurátor nejakým spôsobom motivovaný na vytvorenie tohto odboru,“ dodala Mišíková, advokátka a bývalá prokurátorka OOU GP SR.

TV JOJ kontaktovala aj prokurátora Šufliarskeho. Ten na obsah výpovede Petra Tótha k tomu, že Kočner mal stáť za vznikom oboru, ktorý viedol, zareagoval takto: „Sme sa zúčastnili riadneho výberového konania, ktoré sme úspešne absolvovali. Vylučujem, že by iná osoba vrátane osoby Mariana Kočnera mala vplyv na rozhodnutie generálneho prokurátora zriadiť a mňa ustanoviť do funkcie.“

Valí sa to na nich z každej strany. Štefunkova firma zarobila na predraženom tendri, opäť

 

Šufliarskeho kariéra vrcholového prokurátora skončila nedávno, práve pre kontakty s Kočnerom 

To, že so Šufliarskym a jeho správaním nie je všetko v poriadku, dokazuje aj dnešné informácie Denníka N. Podľa nich napísal advokátskej komore, aby urobila revíziu správania sa Romana Kvasnicu v kauze objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Tam to však nekončí. Šufliarsky podal trestné oznámenie aj podnet na preskúmanie postupu vyšetrovateľa Petra Juhása.

Šufliarsky s Kočnerom komunikovali od januára do júla 2017, tykali si a vymieňali si názory na viaceré javy v spoločnosti. Kuciak už vtedy napísal 12 článkov o tom, že Kočner je podozrivý z vážnych podvodov a daňových trestných činov.

Šufliarsky tiež s Kočnerom komunikoval po tom, čo sa Kočner aj Kvasnicovi v kauze Glance House vyhrážal, že mu nechá prejsť guľku hlavou. Polícia aj prokuratúra túto vyhrážku nebrali v roku 2013 vážne, uvádza Denník N.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info