HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po prevrate je Ukrajina čoraz chudobnejšia, no ceny stále rastú

Počas piatich rokov sa minimálny dôchodok a životné minimum na Ukrajine  dvojnásobne znížili. Súčasne rýchlo rastú komunálne poplatky a ceny potravín. 

Sľuby „vodcov Majdanu“, ktoré mali priniesť skutočný nárast miezd a dôchodkov, boli nevýslovným klamstvom.

„1. januára 2019 bola minimálna mzda 4,173 hrivien (148,4 USD). Pokiaľ ide o priemernú mzdu, za 11 mesiacov roka 2018 to činilo 8,711 hrivien čiže 320,9 USD. Tento nárast bol možný predovšetkým v dôsledku rastu platov úradníkov a manažérov štátnych podnikov. Pre porovnanie: do Majdanu predstavovala priemerná mzda 408,6 dolárov, “ píše Victor Medvedchuk na ukrajinskom portáli.

Zatiaľ čo väčšina obyvateľov krajiny sotva vyjde, „platy tzv. reformátorov v desiatkach, stovkách tisíc alebo dokonca miliónov hrivien za rok sú bežnou praxou.“ Zatiaľ čo platy a dôchodky klesajú, Ukrajinci musia platiť európske sadzby.

Minimálny dôchodok na päť rokov sa znížil o dvojnásobok. V roku 2013 jeho výška dosiahla 118,8 USD, od 1. decembra 2018 ani nepresahuje 53,2 USD (1 497 hrivien). Výška životného minima sa za päť rokov takisto znížila dvojnásobne – zo 147,2 dolárov na 65,9 dolára. Neexistuje žiadny limit cynizmu moci: minimálna mzda vo výške 150 dolárov (namiesto vodcovi Majdan sľubovaných 1 000 euro) je prezentovaná ako jeden z najväčších úspechov.

Od prevratu sa zvýšili 11,8 násobne len poplatky za plyn pre obyvateľstvo. Súčasne, namiesto vyvedenia krajiny z krízy pracujú na jej rozdelení, smerujú do NATO a rozdeľujú cirkev a jazyk.

Taktiež ukrajinský poslanec Vadim Rabinovici, známy svojou kritikou vlády, uviedol, že Kyjev odsúdil obyvateľov Ukrajiny k zamrznutiu, a dôchodcovia budú musieť v dôsledku zvýšenia poplatkov zaplatiť za komunálne služby od 90% do 120% svojho dôchodku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info