HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Európe bude týranie zvierat trestným činom. Slovensko stále pokladá domácich miláčikov za veci

Ilustračné foto: pixabay

V Španielsku si konečne uvedomili to, čo vie každý aspoň trošku rozmýšľajúci človek. Zvieratá sú živé bytosti. Vedia o tom už aj Francúzsko, Nemecko, Rakúsko alebo Portugalsko. Slovensko ešte stále pokladá zvieratá za veci.

Domáce zvieratá v Španielsku sa budú mať o niečo lepšie. Tamojšia legislatíva im priznala rovnaké práva ako ľuďom. Doteraz boli brané ako predmety, po novom sa k nim bude pristupovať ako k živým bytostiam, píše portál eReport.sk.

V praxi to bude znamenať mnohé zmeny. Napríklad pri rozvodoch by sa o psoch a mačkách malo rozhodovať rovnako ako o deťoch s možnou striedavou starostlivosťou. Súdy by mali prihliadať napríklad na to, u koho bude mať zvieratko dobré životné podmienky.

Chorvátsko výsledok testu formou SMS nebude akceptovať

Týranie bude trestný čin

Týranie zvierat bude považované za trestný čin. A ak niekto nájde opustené domáce zviera, bude mať povinnosť pokúsiť sa nájsť jeho majiteľa alebo informovať úrady podobne, ako keď nájde dieťa.

Podľa právnikov ide o zásadný míľnik v boji za lepšie podmienok pre zvieratá. Španielsko sa tak pripája k Francúzsku, Nemecku, Rakúsku alebo Portugalsku, kde domácim maznáčikom už obdobný právny status pridelili.

EÚ chce prijať zákon o obmedzení platieb v hotovosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info