fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Testovanie je politické rozhodnutie a nerešpektuje názor odborníkov

Druhý deň štvrtého kola prvého celoplošného testovania na Slovensku / TASR František Iván

„Je nezmyslom požadovať test pre ľudí, ktorí športujú. Prehodnoťte túto podmienku“ odkazuje lekárka Eva Grey Matovičovmu teroru.

Aj mimoparlamentná KDH kritizuje aktuálne nastavenú formu plošného testovania a reštrikcií pre tých, ktorí sa ho nezúčastnia. Podľa konzervatívnej političky Eva Grey je nezmyslom aj požadovanie testu pre ľudí, ktorí športujú v interiéri alebo majú radi prechádzky v prírode

Podľa prof. MUDr. Evy Grey PhD. je podmienka negatívneho antigénového testu na cestu do prírody „nezmyselná takisto ako fakt, že ľudí pracujúcich z domu nútime ísť na test“.

Profesorka uviedla, že prechádzky a šport v prírode zvyšujú imunitu a je pri nich minimálne riziko nákazy. „Mnohí ľudia na home office by vôbec nemuseli chodiť na testy, lebo pri testovaní je väčšia šanca, že sa nakazia, ako pri ich terajšom bežnom životnom štýle.“ Odborníčka vláde odporúča prehodnotiť podmienenie vychádzky do prírody negatívnym testom.

Špŕtanie v nose je iba skvelý džob pre dovozcu testov, tvrdí analytik

Testovanie ako politické rozhodnutie

Ďalšie kolo celoplošného testovania, ktoré vláda Igora Matoviča spustila napriek názorom expertov či vládnych partnerov, považuje KDH za politické rozhodnutie. „Hnutie podporuje testovanie, ale hybridné v ohniskách nákazy – teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou v miestach prirodzeného združovania kolektívov (napr. domovy sociálnych služieb, firmy, inštitúcie a podobne),“ vysvetľujú kresťanský demokrati vo svojom stredajšom stanovisku.

„Nevyhnutný je tiež prehľadný krátkodobý, strednodobý a dlhodobý očkovací plán s konkrétnou personálnou zodpovednosťou s cieľom zrýchliť očkovanie,“ doplnil predseda KDH Milan Majerský.

Fico sa zastal Blahu. „Na čele vlády a parlamentu stoja ľudia, ktorí si doslova ukradli vzdelanie“

Pre čo najväčšiu ochranu všetkých občanov KDH podporuje aj obmedzenie pohybu a sociálnych kontaktov, ale s maximálnym ohľadom na udržanie ekonomiky a finančnou podporou ohrozených odvetví.

Potrebný jasný plán

KDH tiež uvádza, že pre zvládnutie pandémie dlhodobo navrhuje opatrenia, ktoré si vyžadujú jasný plán, rešpektovanie odborníkov a efektívnu pomoc občanom.

„Aktuálna kritická situácia v zdravotníckych zariadeniach, nedostatok zdravotníkov i hrozba straty živobytia veľkých skupín obyvateľstva je podľa hnutia dôsledkom nielen nedostatočného systémového riadenia a komunikácie súčasnej vlády, ale zároveň dedičstvo zlého vládnutia predošlých vlád Smeru-SD.“

Zamestnávateľ vás musí nechať pracovať aj keď nemáte test na COVID-19, tvrdí advokát

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info