Hurá na testovanie?! Už aj lekári krútia hlavou a považujú testovanie v zime za nezmysel.
MUDR.Kamil Knorovský z Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach na sociálnej sieti vysvetlil dôvody, prečo nepodporuje avízované celoplošné testovanie . Uviedol aj niekoľko dôvodov, prečo to považuje za nezmyselné.
Táto situácia sa už riešila pri prvej a druhej vlne celoplošného testovania. Jedná sa najmä o teplotu ovzdušia kde sa test vykonáva. Vzhľadom k tomu, že teploty týchto dní sú nízke, je nevyhnutné uviesť, že chemická reakcia, ktorá je podstatou testu, musí prebiehať pri teplote, ktorú udáva výrobca testu (napríklad pri Panbio COVID-19 Ag Abbott je to 15 – 30 °C). Ak ju nedodržíme hrozia nesprávne výsledky testov.
„Na Slovensku zabíja populizmus,“ konštatuje matematik Kollár na margo Matovičovho grafu
Knorovský uviedol svoje výhrady v niekoľkých bodoch:
- „množstvo vedeckých kapacít sa vyjadrilo, že to je proste blbosť testovať plošne, zmysel to má lokálne“
- ak sme pri prvom testovaní hovorili o vyťažených zdravotníkoch, teraz hovoríme o mega vyťažených zdravotníkoch…
- plošné testovanie robí chaos v štatistikách, po testoch klesajú indikácie k pcr testom a strácame prehľad o situácii…
- tí čo po nás opakovali, myslím, že Rakúsko a Liverpool, už vytriezveli z tohto „super nápadu“
- AG testy sa robia nekvalitne a v nelaboratórnych podmienkach – vo videách v telke vidno ako ľuďom letmo vopchajú do nosa štetinku… keď sa to robí dobre, z nosa má trčať max 3-4cm tej štetinky, ale na to je potrebná aj odborná spôsobilosť, aby tým nedošlo k nežiadúcim poškodeniam.
- podstatná je teplota reakcie, robiť niečo také pri menej ako 15°C je metodologicky neprípustné
- všetci dookola majú lockdowny
- do ďalšieho víkendu 22./23./24.1. bude situácia násobne horšia – akékoľvek, aj letmé sprísnenie súčasného lockdownu by malo lepší efekt než testovanie
Verejnosť by mala mať právo na informácie o duševnom zdraví premiéra krajiny
Aby toho nebolo málo tieto slová potvrdzuje aj výrok riaditeľky ŠUKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) PharmDr. Zuzana Baťová PhD. uvedenej na stránke ŠUKL. Tá v tejto súvislosti upozorňuje: „Tlak na nepremyslené, nesystematické a bezdôvodné testovanie na Slovensku je mrhaním vzácneho času zdravotníkov, materiálu a peňazí bez garancie protihodnoty z pohľadu ochrany zdravia ľudí, či získavania zmysluplných informácií o šírení ochorenia v populácii.“
Je naozaj na zvážení či celoplošné testovanie je tou správnou cestou k výraznému zníženiu nepriaznivej epidemiologickej situácie.
Hlina o Matovičovom testovaní: „Dajme pozor! Jeden zrútený človek nás berie na divokú jazdu“