fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Matovičove najnovšie testovanie, vedie ľudí spontánne k ďalšiemu celoštátnemu protestu

Fikcia / Fotokoláž (via Shutterstock / TASR)

Vláda Igora Matoviča plánuje nakúpiť ďalších 16 miliónov nepresných antigénových testov, ktorými chce opäť prestesovať celé Slovensko a to aj napriek tomu, že už aj EÚ také niečo neodporúča. Zdá sa teda, že Matovič a spol. sa z protestu 17. novembra nepoučili a idú ďalej hlavou proti múru. Ľudia však už majú tejto arogancie moci dosť a spontánne na sociálnych sieťach plánujú výjsť opäť do ulíc

Celoplošné testovanie bolo k ničomu

Žiadna „atómová zbraň“ sa nekonala. Prvé aj druhé kolo celoplošného testovania nepresnými antigénovými testami , ktoré sa konali začiatkom novembra, nám však podľa vedcov nič dobré nepriniesli. Aj keď sa vláda oháňa nižšímí dennými počtami nakazených pomocou presných PCR testov, v skutočnosti je to zapríčinené tým, že sa robí výrazne menej PCR testov, než pred celoplošným testovaním.

Preto pri porovnaní sa treba pozerať na mieru pozitivity, teda koľko percent pozitívnych je z počtu vykonaných testov za daný deň. Tá sa výrazne nezmenila a stále skáče okolo 20%, čo je podobné percento ako pred celoplošným testovaním.

Matovič má jasno: V tomto roku už školy neotvorí, v hre je aj nútené testovanie

Dá sa teda povedať, že celoplošné testovanie nám neprinieslo nič dobrého. 43 miliónov eur , ktoré získala od štátu trnavská firma, tak boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov.

Vláda chce opäť testovať a vyhodiť desiatky miliónov eur

Matovičova vláda si však ide svoje a chce vyhodiť ďalšie desiatky miliónov eur(odhad 60-70 miliónov eur) na ďalších 16 miliónov antigénových testov, ktoré sú nepresné a nepotrebné.

Spoločne s predchádzajúcimi nákupmi , by sa teda vyhodené peniaze na antigénové testy mali vyšplhať na sumu vyše 100 miliónov eur. Za túto sumu by sme kľudne mohli postaviť novú špičkovú nemocnicu, alebo nakúpiť mnoho zdravotníckych prístrojov, ktoré by zachraňovali ľudské životy.

Matovič už oznámil, že pred Vianocami chce opäť nahnať ľudí do dlhých radov a spustiť dalšie celoplošné testovanie týmito nepresnými antigénovými testami. A to hneď niekoľko-krát, podľa toho, kde bude aká vysoká pozitivita.

Analytik Baránek presne opísal, kto boli tí skutoční „mafiáni a fašisti“ na proteste

Premiér opäť naznačil, že testovanie bude možno nátlakové rovnako ako začiatkom novembra. Teda, že ľudia budú dostávať certifikáty a kto ho nebude mať , bude v domácej karanténe, s nejakými drobnými výnimkami.

Európska komisia odmietla Matovičovo celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie na Matovičov spôsob odmietla aj Európska komisia. Tá najnovšie vydala odporúčanie, akým spôsobom sa majú používať antigénové testy.

Európska komisia odporúča, aby boli ľudia testovaní len tam, kde je vysoká zamorenosť, aspoň nad 10 %. Čo samozrejme na Slovensku nebolo splnené, keďže na zamorenosť u nás bola len približne 1%.

Podľa Európskej komisie, by mal byť pozitívne testovaný človek antigénovým testom ešte raz pretestovaný presným PCR testom. Čo sa taktiež na Slovensku nedialo a v karanténe skončili aj ľudia, ktorým vyšla falošná pozitivita.

Ďalším odporúčaním je, že výtery by mali robiť len skúsení zdravotníci a nie zubári, študenti medicíny, či iní amatéri, ktorí sa objavili v testovacích miestnostiach.

Ďalšia blamáž: EK odmietla Matovičove plošné testovanie

Čo je ale najdôležitejšie, Európska komisia odporúča testovanie len v ohniskách nákazy, v zdravotníckych zariadeniach, v domovoch sociálnych služieb atď. A teda nie na celom území krajiny, tak ako to urobil a ešte plánuje urobiť Matovič.

Rakúsko nejde slovenskou cestou – testovanie bude skutočne dobrovoľné a len v ohniskách nákazy

Slovenský premiér sa veľmi rád chváli tým, ako sme údajne vzor pre celý svet. Podľa Matoviča nás nasleduje aj susedné Rakúsko. Aká je však pravda?

Rakúsko ide skutočne testovať antigénovými testami, no nie tak ako u nás. Rakúsko ide testovať tak ako odporúča aj samotný výrobca týchto testov, ako aj Európska komisia, a to tak, že ide testovať cielene najzamorenejšie oblasti , personál v nemocniciach, či v domovoch dôchodcov.

A čo je najhlavnejšie, Rakúsko bude testovať úplne dobrovoľne. To znamená, žiadne certifikáty, žiadne obmedzenia, pre tých, ktorí sa nedajú testovať. Podľa rakúskych predstaviteľov by totiž takéto nanucovanie ako na Slovensku bolo protiústavné.

Šokujúce slová mladého primára: Toto sa bude Matovičovi čítať ťažko

Žiadna sebareflexia vlády. Ľudia chcú ďalší protest

Vyzerá to tak, že Matovčova vláda sa vôbec nepoučila ani po masových protestoch 17. novembra a tlačí na pílu ešte viac. Okrem urážania účastníkov protestov, ktorých vládni predstavitelia ako Naď nazývajú opicami, fašistami a extrémistami, vláda ide zničiť ľuďom aj predvianočné adventné obdobie ďalším nezmyselným celoplošným testovaním.

Ľudia však už majú tejto arogancie moci plné zuby a na sociálnych sieťach sa opäť organizujú. Najčastejšie sa skloňuje termín 12.decembra, 2020. Čas a miesto stretnutia ešte nie je určené.

Ak vláda Igora Matoviča nezačne brať ohľad aj na ľudí a pôjde tvrdohlavo po svojom, je možné, že bude zažívať takéto protesty na pravidelnom poriadku. Takýto verejný tlak bude mať veľký vplyv na znižovanie preferencií vládnych strán a možno až k rozpadu koalície a predčasným voľbám.

Blaha prezradil plány: Nové protesty, referendum a nakoniec „Matovič z hrušky dole!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info