Komentár Gordona G. Changa (Gatestone Institute)
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v rozhovore pre Valné zhromaždenie 22. septembra uviedol, že svet musí urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo novej studenej vojne. „Mierime veľmi nebezpečným smerom,“ upozornil.
Môžeme súhlasiť s týmto hodnotením nebezpečného smeru, ale nemusíme súhlasiť s jeho odporúčaním. Guterres odporučil, aby svet prijal multilaterálnu spoluprácu.
Môžeme samozrejme spolupracovať s Čínou, ktorá je partnerom alebo priateľom. Môžeme dokonca spolupracovať s Čínou, ktorá je konkurenciou; všetky národy do istej miery súťažia. Otázka znie: Je Čína iba konkurenciou? Môžeme napríklad spolupracovať s Čínou, ktorá je súperom alebo nepriateľom?
Musíme si uvedomiť, že Guterres hovoril na udalosti pri príležitosti 75. výročia vzniku Organizácie Spojených národov. Bola to dosť pochmúrna udalosť, pretože multilateralizmus, hlavná ideológia OSN, zlyháva. Krajiny obchádzajú OSN, pretože si uvedomujú, že nemôže poskytnúť bezpečnosť. Krajiny sa bránia.
Čína predstavuje päťročný plán – pripravte sa na globálnu technologickú vojnu (Tom Fowdy)
To isté sa stalo v 30. rokoch. Krajiny obišli predchodcu OSN, Spoločnosť národov. Uvedomili si, že je neúčinná. Krajiny nemohli v multilaterálnom prostredí spolupracovať s agresormi tejto éry – cisárskym Japonskom, fašistickým Talianskom a nacistickým Nemeckom.
Je teda Čína iba konkurenciou alebo nepriateľom? Aby som na to odpovedal, chcel by som sa pozrieť na štyri veci – Čínske šírenie chorôb, čínske zasahovanie do volieb v USA, čínske podvracanie USA a čínsky militarizmus.
Po prvé, choroba. Čínska ľudová republika na nás zaútočila mikróbom. Tento útok ukazuje, ako a do akej miery Číne pôjde o zranenie iných spoločností. Každý hovorí o tom, ako čínski generáli a admiráli menia definíciu vojny. Teraz máme, bohužiaľ, príklad, ako to robia. Čínska neobmedzená vojna – termín, ktorý Peking používa najmenej 21 rokov – teraz zahŕňa biologický útok.
Washington by mohol zmierniť sankcie proti Huawei, ale iba mimo 5G
Čínski vodcovia vedeli najmenej päť týždňov, možno až päť mesiacov, že koronavírus je veľmi nákazlivý, ale v tomto období vedome šírili falošné informácie. Hovorili svetu, že to nie je ľahko prenosné z jedného človeka na druhého. Čínsky vodca Si Ťin-pching požiadal Svetovú zdravotnícku organizáciu o šírenie tohto bludu, o ktorom, mimochodom, vedúci lekári WHO vedeli, že je nepravdivý. Vedeli, že tento vírus je veľmi nákazlivý. Preto bolo správne, aby prezident Donald Trump vystúpil z WHO. Aby toho nebolo málo, Si Ťin-pching tlačil na krajiny, aby na cestovanie z Číny neukladali cestovné obmedzenia a karantény. WHO mu v tejto súvislosti pomohol.
V rovnakom čase však Si Ťin-pching ukladal cestovné obmedzenia a karantény interne. To znamená, že vedel, že tieto opatrenia sú účinné. A to znamená, že si myslel, že sa táto choroba bude šíriť do ďalších krajín.
Prezident Trump, našťastie, rýchlo zaviedol cestovné obmedzenia a karanténu pre príchodov z Číny už 31. januára. Vzal vietor z plachiet nielen Pekingu, ale aj Josephovi Bidenovi. Biden označil prezidenta za „xenofóbneho “ v súvislosti s obmedzeniami cestovania, ktoré zachránili desaťtisíce životov. Prezident Trump teraz núti Čínu platiť. Musíme prinútiť Čínu platiť, pretože musíme vytvoriť odstrašujúci príklad. Do dnešného rána bolo touto chorobou zabitých viac ako 200 000 Američanov a ďalší budú nasledovať.
Pozor, cez WhatsApp sa šíri nebezpečný podvod! Zneužíva meno supermarketu
Na celom svete sme nedávno prekročili hranicu jedného milióna úmrtí. Nemôžeme dovoliť Pekingu, aby si myslel, že môže znova zlomyseľne šíriť ďalší patogén. Peking tvrdo pracuje na tom, aby prezidenta Trumpa zosadil z funkcie. Robia tak nielen prostredníctvom svojich zdrojov na sociálnych sieťach, ale aj prostredníctvom svojich verejných vyhlásení a ďalších snáh. Rozsah tohto úsilia je omnoho väčší ako v prípade Ruska v roku 2016 alebo v tomto roku. Nie je to „Rusko, Rusko, Rusko“. Je to skutočne „Čína, Čína, Čína!“
Čínske štátne médiá a médiá komunistickej strany boli pôvodne preplnené nebývalým počtom spravodajských vyhlásení, správ a článkov. V rámci tejto kampane Peking vypustil proti Trumpovi svojich trollov a robotov. New York Times v marci informoval, že Peking propagoval prostredníctvom sociálnych médií a textových správ fámu, že prezident Trump sa chystá odvolať na Staffordský zákon a uzavrieť celé USA. Peking samozrejme vedel, že je to falošná správa.
Peking taktiež prevádzkuje operácie a siete vrátane siete s názvom Spamouflage Dragon, ktorá neúnavne útočí na prezidenta. YouTube, Facebook a Twitter túto sieť prerušili.
Čínske úsilie je obrovské. Pravidelne sme videli, ako americké spoločnosti pôsobiace v sociálnych sieťach rušili falošné čínske účty. Len v júni spoločnosť Twitter stiahla 174 000 falošných čínskych účtov. To je iba jeden mesiac, jedna platforma sociálnych médií – 174 000 účtov.
Ak sa EÚ nespamätá, Turecko bude siahať po Viedeň, varuje arménsky premiér
To prechádza do tretej témy, ktorou je podvracanie. TikTok, veľmi populárna aplikácia na zdieľanie videa, využíva najsofistikovanejšiu komerčne dostupnú umelú inteligenciu na svete. Využíva ju na výber videí, ktoré sa majú odoslať k ľuďom. TikTok vďaka svojej umelej inteligencii vie, čo sa vám páči a čo sa vám nepáči. Neposiela vám videá, ktoré nechcete. To dáva Pekingu príležitosť zmeniť americkú verejnú mienku.
Čínska komunistická strana pravdepodobne zmenila verejnú mienku v súvislosti s nepokojmi z tohtoročnej jari. Niektorí pozorovatelia si myslia, že TikTok presvedčil biele ženy navštevujúce univerzitu, že sú utláčané, a preto ich motivoval demonštrovať. Ako mi povedal austrálsky expert na národnú bezpečnosť Paul Dabrowa: „Vďaka umelej inteligencii TikToku a kvôli jej sofistikovanosti môže ľudí prinútiť k tomu, aby robili veci, ktoré by mohli napríklad viesť k vojnám, ekonomickému kolapsu, povstaniu.“
Táto vyzbrojená propaganda môže ľudí obrátiť proti sebe a tiež zničiť dôveryhodnosť ich vlád. Inžinieri pracujúci pre Douyin, sesterskú aplikáciu TikTok v Číne, vyvíjajú algoritmy pre použitie TikToku. Z tohto dôvodu Čína nechce, aby bol TikTok predaný americkej spoločnosti – chce si udržať kontrolu nad týmto algoritmom. Algoritmus upravuje obsah a môže motivovať ľudí, aby robili veci, ktoré by inak nerobili.
Pokiaľ ide o TikTok, mali by sme hovoriť o čínskom konzuláte v Houstone. Otázka znie: Prečo si ministerstvo zahraničia v júli spomedzi všetkých piatich čínskych konzulátov v USA vybralo na zatvorenie ten v Houstone?Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že konzulát v Houstone sa využíva na špionáž. Myslím si, že štát si vybral Houston – hoci do špionáže je zapojených mnoho ďalších konzulátov, najmä ten v New Yorku a ten v San Franciscu – pretože ten v Houstone poskytoval finančnú a logistickú podporu násilným demonštrantom.
Rádio Slobodná Ázia uvádza, že spravodajská jednotka Ľudovej oslobodzovacej armády sa v skutočnosti usadila na konzuláte v Houstone. Pomocou veľkých dát a umelej inteligencie identifikovali Američanov, ktorí sa pravdepodobne zúčastnia protestov Black Lives Matter a Antifa. Jednotka PLA potom vytvorila videá a rozposlala ich cez TikTok. Tieto videá inštruovali ľudí, ako sa búriť.
Existujú aj ďalšie náznaky, že Čína bola do týchto protestov zapojená. Napríklad v noci z 31. mája jeden blok severne od Bieleho domu na 16. ulici boli demonštrácie. V uliciach boli čínski demonštranti. Mnoho ľudí si všimlo, že demonštranti nielen hovorili mandarínsky, ale zdá sa, že konali aj koordinovane. Niektorí z nich skutočne začuli rozhovory o tom, ako ich čínska vláda zorganizovala. Tento mesiac sme si tiež prečítali správy spájajúce popredné organizácie Čínskej komunistickej strany s ľuďmi združenými v organizácii Black Lives Matters.
Čo momentálne platí v tejto krajine? Zákon, alebo tu vládne hlavný hygienik?
Vyskytlo sa aj niekoľko správ o podozrivej činnosti. Koncom januára napríklad agenti US Customs and Border Patrol zaistili v medzinárodnom vstupnom prístave v Minnesote 900 000 falošných jednodolárových bankoviek z Číny. V stave úplného dohľadu v Číne nemôže nikto falšovať americkú menu bez vedomia Pekingu, takže sa zdá, že táto operácia mala prinajmenšom tichú podporu čínskej vlády. Otázkou je, kto falšuje jednodolárové bankovky. Ľudia to určite nerobia pre zisk – náklady na falšovanie týchto bankoviek a ich prepravu cez Pacifik sú vyššie ako jeden dolár.
Pravdepodobne sa v tomto prípade stalo to, že Čína sa snažila finančne podporovať násilných demonštrantov. Je to iba dohad, ale je to jediné vysvetlenie, ktoré dáva zmysel. Mimochodom, falšovanie meny inej krajiny nie je len podvracanie. To je vojnový akt. Ak chcete ďalší vojnový akt, to je to, čo PLA urobila na konzuláte v Houstone.
Práve sme odkryli podvracanie. Prejdime k štvrtej téme – čínsky militarizmus. Čínsky vodca Si Ťin-pching má ambície, ktoré zasahujú celý svet a sú väčšie, ako sme ich videli od Mao Ce-tunga alebo diktátorov Osi v 30. a 40. rokoch. Vždy veril, že Čína by mala vládnuť svetu. Vždy tiež veril, že musí dostať Spojené štáty z cesty – najmä preto, že Američania presadzujú ideály, ktoré sú anatémou k totalite.
V sobotu otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, z nich bolo 25 850 pozitívnych
Si Ťin-pching sa od začiatku zameriaval na Ameriku. To je dôvod, prečo je situácia taká nebezpečná. Zároveň sa zdá, že politická pozícia Xi je krehká. Mnohí dnes hovoria, že po jeho očistení od „skorumpovaných dôstojníkov“ a po jeho reorganizácii armády zhora nadol pred pol dekádou má Xi kontrolu nad armádou. Ale dá sa tiež povedať, že čínski vojenskí dôstojníci sú teraz takí silní, že mu môžu efektívne hovoriť, čo má robiť. Inými slovami, možno si Si Ťin-pching uvedomuje, že aby mohol politicky prežiť, musí nechať čínskych dôstojníkov robiť, čo chcú. Vieme, že čínska armáda, najsúdržnejšia frakcia komunistickej strany a ďalší bojovníci tvrdej línie v Pekingu teraz udávajú tón.
Čínski vojenskí dôstojníci robia zo svojej „vojenskej diplomacie“ diplomaciu krajiny. Teraz vieme, že v Pekingu sa za politicky prijateľné považujú iba nepriateľské odpovede. Vyšší vodcovia v Pekingu vedia, že im dochádza čas. Naozaj nie je žiadnou záhadou, prečo sa tak môžu cítiť. Demografia Číny je v počiatočných fázach zrýchleného poklesu. Vieme, že čínske prostredie je vyčerpané. Myslite na nedostatok vody napriek všetkým záplavám. Obyvatelia Číny sú tiež nepokojní. Čína stráca podporu na celom svete. Čínska ekonomika je v núdzi. To platilo ešte pred COVID‑19.
Je to dôležité preto, lebo až doteraz hlavným základom legitimity Čínskej komunistickej strany bolo neustále zabezpečovanie prosperity. Bez zaistenia prosperity zostáva jediným základom legitimity nacionalizmus. Nacionalizmus z praktického hľadiska znamená vojenské nehody v zahraničí. Aby ste pochopili vojenské nehody v zahraničí, zamyslite sa nad tým, čo sa deje v Indii a na Taiwane. Celá periféria Číny sa teraz stala nebezpečnou zónou.
Strana Za ľudí presadzuje po celoplošnom testovaní výrazné posilnenie vyhľadávania kontaktov
Dajme toto nepriateľstvo do súvislosti s tým, čo sa deje v Pekingu. Si Ťin-pching, odkedy sa na konci roku 2012 stal generálnym tajomníkom komunistickej strany, nazhromaždil takmer bezprecedentnú moc – a s ňou aj bezprecedentnú zodpovednosť. Si Ťin-pching zároveň zvýšil cenu politického zlyhania v kruhoch komunistickej strany. To znamená, že Si vie, že ak by zlyhal, mohol by prísť o všetko. Môže stratiť nielen moc. Môže stratiť majetok, svoju slobodu, možno aj život.
Čínskemu vládcovi len veľmi málo bráni v tom, aby sa zapojil do obzvlášť nebezpečného správania. Samozrejme, znepokojujúce je, ak si myslí, že jedným z východísk z jeho problémov je spôsobiť ďalší veľký konflikt histórie. Môžeme si myslieť, že Si Ťin-pching by mal byť opatrný. Teraz má, bohužiaľ, motiváciu spôsobiť krízu – takú, ktorá by pre nás bola nepredstaviteľná.
POZOR: Na návštevu cintorínov stále platí zákaz! Ak tam pôjdete, hrozí vám pokuta