HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Cirkvi: Nenarodené deti na Slovensku si môžu ľudia pripomenúť pri 44 pamätníkoch

Ilustračné foto: TASR/AP

Ľudia si v pondelok môžu pripomenúť pamiatku nenarodených detí symbolickým zapálením sviečky, ktorú umiestnia do okna alebo ju zapália pri pamätníku, ktorý je venovaný takýmto deťom.

Na Slovensku sa ich nachádza dokopy 44, uviedla to pre TASR predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. Sviečku je tento rok možné zapáliť aj virtuálne.

Pamätníky za nenarodené deti sú rozmiestnené po celom Slovensku. Ľudia ich nájdu napríklad v Bratislave, Rajeckých Tepliciach, Holiciach, Hontianskych Trsťanoch, Stropkove, Námestove, Poproči, Svite či Lipanoch. „Tento rok pamätník pribudol vo Svidníku a v roku 2019 v Šamoríne a v Kamennej Porube v okrese Žilina,“ uviedla Dobešová.

POZOR: Na návštevu cintorínov stále platí zákaz! Ak tam pôjdete, hrozí vám pokuta

Celkovo je na Slovensku už 44 pamätníkov nenarodeným deťom. „Vieme, že v pláne je vybudovanie pamätníka v Trnave a ďalší by mal pribudnúť aj na južnom Slovensku,“ poznamenala Dobešová. Ako dodala, mnohí ľudia prichádzajú až po čase na to, čo sa pri umelom alebo spontánnom potrate stalo, a práve tí navštevujú najviac tieto pamätníky.

Hlavnou myšlienkou kampane Sviečka za nenarodené deti je spojiť Pamiatku zosnulých 2. novembra so spomienkou na nenarodené deti, ktoré zomreli pri potrate. Momentom, ktorý spája duchovný rozmer kampane s praktickým, je symbolická sviečka.

Ste negatívni? Toto môžete robiť od 2. novembra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info