HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Rusku preberajú moc upratovačky, ženy v domácnosti i vodiči autobusov

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Novým politickým trendom sú vodcovia, ktorým voliči dôverujú, lebo sú „priamo z ľudu“. Uviedol portál Ruinformer.com.

Bývalá upratovačka Marína Udgodská, ktorá sa stala hlavou ruskej vidieckej osady Povalichinské, je podľa všetkého súčasťou nového politického trendu.

Tridsaťpäťročná dedinčanka sa v Rusku preslávila po tom, čo súhlasila, že bude vo voľbách len technickým kandidátom. Nečakane ale zvíťazila.

Vo voľbách konaných 14. septembra upratovačka porazila úradujúceho protikandidáta s takmer dvojnásobným rozdielom. Získala 61 % hlasov a už sa aj ujala úradu.

V Rusku sa zjavne presadzuje nový politický trend. A to dopyt voličov po vodcoch „z radoch vlastných“. Takých, ktorým občania dôverujú, lebo sú „jednými z nich“, teda priamo „z ľudu“.

Sevastopoľu na Kryme zostáva pitná voda už len na 80 dní

Len počas tohto a predchádzajúceho roka sa v Rusku stala starostkou v Usť-Ilimsku žena v domácnosti Anna Ščekinová, šéfom oblastného vzdelávania v Jugolokskom študent Ivan Bulatnikov a hlavou mestskej časti Susaninské vodič autobusu Sergej Davydenko.

Dôvod tohto politického trendu spočíva podľa politológov v jedinečnom fenoméne ruskej politiky. Ním sú často krát „šťavnaté“ vyhlásenia niektorých úradníkov.

Medzi nimi perlia výroky ako „štát vás nežiadal rodiť deti“ či „peňazí niet, ale držte sa“. Tieto a mnohé ďalšie skvosty tých, ktorí sú pri moci, v podstate rozdeľujú spoločnosť. A zároveň formujú nedôveru ľudí k úradom ako celku.

Ruskí politickí experti preto upozorňujú, že ak volení zástupcovia ľudí nezmenia čo najskôr svoj tón a nezačnú riešiť skutočné problémy voličov, tak na ich miesto nastúpia ďalšie upratovačky, ženy v domácnosti a aj vodiči autobusov.

Sibírski vedci potlačili koronavírus protilátkami od nakazených

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info