HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

62% Rusov by po skončení Putinovej vlády hlasovalo pre ženskú prezidentskú kandidátku

Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO TASR/AP

Mohlo by mať Rusko prvú prezidentku skôr ako USA? Podľa najnovšieho prieskumu sú takmer dve tretiny Rusov pripravené hlasovať pre ženskú vodkyňu, informuje portál RT.

V prieskume, ktorý uskutočnila Nadácia pre verejnú mienku, výskumní pracovníci zistili, že 62 percent respondentov je pripravených na prezidentku v Kremli, pričom ide nárast oproti 57 percentám z roku 2014.

Aj keď sa ženy aktívne podieľajú na moskovských vládnych aktivitách, krajina má už 224 rokov výlučne mužských vodcov, odkedy vládla nad Ruskou ríšou Katarína Veľká. V roku 2020 si 40 percent ľudí myslí, že Rusko bude mať v najbližších 10 až 20 rokoch prezidentku.

Zistilo sa tiež, že muži (65 percent) by volili za prezidentku viac ako ženy (60 percent), pričom takmer tretina opýtaných žien (32 percent) odpovedala, že by volili iba muža.

Môžete poďakovať Rusku za vyhladenie ISIS v Sýrii

Zo všetkých ruských žien je najobľúbenejšou možnosťou pre budúcu prezidentku Valentina Matvijenková (13 percent), bývalá guvernérka Petrohradu.

Ďalšími menovanými potenciálnymi prezidentkami sú bývalá astronautka Valentina Terešková (šesť percent), politička a novinárka Irina Khakamadová (štyri percentá) a vicepremiérka Taťána Goliková (štyri percentá).

Mnoho ďalších žien získalo jedno percento hlasov, vrátane prominentky Ksenia Sobchakovej, opozičnej osobnosti Lyubii Sobolovej a speváčky Ally Pugačevovej.

Ruské ministerstvo zahraničia varuje, vzťahy medzi Moskvou a Berlínom sú zničené

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info