PRAVIDLO SPRÁVNEHO SEDU
30/01/2022 I Ľubomír LOŠÁK

       Dnes ráno som si kúpil v Tescu veľkú, sviatočnú sviečku. Rozrezal som ju na dve polovice a jednu pripravil do svietnika na oslavu. Môj vnuk Buco bude mať totiž o chvíľu pol roka a to treba patrične osláviť. Keď nastane deň jeho polročných narodenín, tak tú sviečku, na oslavu, zapálim a v jej svetle mu pri káve napíšem tretie dôležité pravidlo.

       Druhé už totiž mám hotové. Lebo mi volala nevesta, že sa už hotuje posadiť. Tak som napísal:

PRAVIDLO DOBRÉHO SEDU A SPRÁVNEHO VSTÁVANIA.

       Podľa najnovších výskumov, v tejto bláznivej dobe, totiž strávi človek väčšinu svojho času v sede. Sedí sa v base, sedí sa na peniazoch, kdekto má prisadnutý mozog, sedí sa pri používaní počítača a aj telefónu, sedí sa v aute, v krčme, sedí sa na záchode a niektorí sedia aj na funkciách, či už v zastupiteľstvách, alebo v parlamente.

       Ovládať teda správnu techniku sedenia je osobitne dôležité. No a ak sa to dobre nenaučí dieťa v útlom veku – čakajú ho potom v živote len samé problémy. A tých nám bude, ako všetci vieme, neustále len geometrickou radou pribúdať.

Veď človek dnes nič iného nepočuje len:

- tento tu je idiot, táto tu je teda riadna krava

- to čo sa tu deje, je čistá hlúposť

- cítim sa, akoby bol všade naokolo dosadený blb

- čím väčší darebák, klamár a bandita, tým má väčšie zemiaky v banke

a podobne.

       Malému teda treba čo najskôr povedať, že to všetko sa deje hlavne preto, lebo sa zabúda na zdravý sedliacky rozum a tiež to, že príčiny toho marazmu majú už dlho premyslenú a pripravenú príčinu. A to sa najlepšie dá už vtedy, keď sa prvý raz sám posadí!

      Popravde, ľudia majú čím ďalej kratšiu pamäť a zabúda sa obdivuhodne rýchlo. Napríklad na to, že keď raz niekto klame pri štátniciach, že si napísal diplomovú prácu sám, tak pravdepodobne klamal už predtým a celkom isto bude klamať aj v ďalšom živote. Kľudne aj vo funkcii premiéra, alebo ministra školstva.

      Len dobrý sed zabezpečí každému z nás to, že správne vstane a dokáže aj zaujať k problému adekvátne stanovisko. Lebo kto sa raz naučí šikmo sedieť, vyrastie z neho krivák a také budú aj všetky jeho tvrdenia.

      Správny sed, alebo posed musí teda každý dedko a babka u vnúčika náležite doceniť. Najlepšie je keď sa pri jeho nácviku trénuje rovno aj široký úsmev a zdravé oháňanie sa rukami. Osobne doporučujem, pri prvých miminkovských pokusoch o sed, dať malému pod zadok aj uznávanú knihu. Jednak je overené, že na pevnom sa lepšie sedí a jednak sa fluidum z múdrych kníh vyžaruje celkom prirodzene a dobrá kniha má v sebe vždy aj pozitívnu energiu.

Som si istý, že naučíme Buca pekne rovno sedieť a tak je isté, že z neho aj vyrastie krásny a rovný chlap.

No idem na to!