Blíži sa koniec Zelenského? Podľa bývalého elitného diplomata a niekdajšieho riaditeľa Ústavu medzinárodných vzťahov, profesora Petra Druláka, je zrejmé, že Západ – najmä USA – silne tlačí na ukrajinského prezidenta. Je vraj možné, že bude nahradený niekým, kto bude schopný presadzovať nový scenár vedúci k ukončeniu konfliktu. Drulák sa však obáva, že prezident Trump ešte úplne nepochopil, o čo Rusom vo vojne ide.
Rozhovor zverejnený v českých Parlamentních listoch prinášame v plnom znení
Pán profesor, ako sa podľa vás vyvíja vojna na Ukrajine? Vyvíja sa vôbec, okrem toho, že Rusi stále postupujú? Rokovania zatiaľ neprinášajú výsledky.
Konflikt sa zatiaľ príliš nevyvíja. V posledných týždňoch sme zaznamenali zdanlivý obrat v americkej zahraničnej politike, ktorý si priaznivci Ukrajiny vysvetľovali ako proukrajinský moment Trumpovej administratívy – teda ultimátum Rusku a prísľub dodávok zbraní. Čo z toho sa deje v realite? Vidíme, že na bojovom poli Rusi naďalej obsadzujú nové územia, zatiaľ čo Američania síce sľúbili zbrane, ale reálne žiadne nové zbrane nemajú. Sľubované Patrioty dodajú namiesto Američanov zo svojich zásob Nemci. Odmenou za to Američania prisľúbili, že ich posunú na čelo zoznamu čakateľov na nové kusy.
Dôležitý bol aj moment, keď Trump dal päťdesiatdňové ultimátum – celé leto na to, aby sa niečo podniklo. Vidno aj rastúcu netrpezlivosť Američanov so Zelenským. Začína im prekážať.
Cítia sa oprávnene sklamaní tí, ktorí verili, že Trump vojnu po nástupe rýchlo ukončí?
Ak si to niekto naozaj myslel, bude zrejme sklamaný. Možno aj samotný Trump je sklamaný tým, že úplne nepochopil podstatu vojny a čo vlastne Rusko chce. Nejde len o obsadenie ďalšieho územia, ale o to, aby malo na svojich hraniciach štát, ktorý ho nebude ohrozovať – ani vojensky, ani ideologicky (napr. banderizmom). Rusko chce, aby územia, ktoré ovládlo, neboli len de facto, ale aj de iure jeho. A doterajšie rokovania neukázali, že by tieto priority Američania pochopili.
Keďže Rusko má na konflikte väčší záujem, viac investuje a má silnejšie páky než ktokoľvek iný, budúci kompromis sa pravdepodobne bude viac podobať ruským než americkým či ukrajinským predstavám. Nie som si istý, či to Trump chápe. Možno áno, ale má zviazané ruky štruktúrami hlbokého štátu. Trump si nemôže robiť, čo chce, aj keď to tak vyzerá. V zásadných otázkach ustupuje – nielen v prípade Ukrajiny, ale aj v súvislosti s Izraelom či kauzou Epstein.
A čo Zelenskyj? V západných médiách sa objavujú čoraz kritickejšie články – o jeho autoritárstve, strate podpory verejnosti... Ide o tlak alebo snahu ho vymeniť?
Zelenskyj je pod veľkým tlakom zo strany USA. Či ide len o to, aby pod týmto tlakom zmenil politiku, alebo o snahu ho nahradiť, vedia len tí, ktorí sú do toho priamo zapojení. Dôkazy o reálnom tlaku sú dva:
narastajúca kritika v západnej tlači lojálnej nadnárodným štruktúram,
demonštrácie na Ukrajine, ktoré sú bezprecedentné – tri roky tam nič podobné nebolo.
To, že sa demonštrácie vôbec konajú, znamená, že časť bezpečnostných štruktúr im dáva zelenú. A tá časť nepočúva Zelenského, ale Američanov. Nechcem tvrdiť, že protesty sú riadené zvonku – sú nepochybne aj spontánne.
Ak by cieľom bolo Zelenského zosadiť – bolo by to také jednoduché? Stále je pre mnohých na Západe symbolom odporu.
S tým svätým obrázkom by som to nepreháňal. Jeho svätožiara sa rýchlo roztopí, keď západné spravodajské služby zverejnia, čo majú na jeho korupciu – nie len korupciu režimu, ale osobnú korupciu jeho a jeho rodiny. Ak sa objavia relevantné články, európski lídri sa od neho odvrátia veľmi rýchlo. O tom nepochybujem.
Z hľadiska zákonnosti je už teraz mimo ústavy – jeho zotrvanie vo funkcii nikdy neposudzoval ukrajinský ústavný súd. Ak by vznikla prechodná vláda národnej jednoty, mohol by Ukrajinu viesť hocikto – dôležité bude, aby vyhovoval západným centrám a vykonával politiku podľa amerických predstáv.
Trump túto vojnu evidentne nechce. Vie, že mu bránia dve prekážky – Putin a Zelenskyj. S kým sa pohne ľahšie?
Jednoznačne so Zelenským. Otázkou zostáva, do akej miery je Západ pripravený na jeho náhradu. Nie je to však nemožné.
Mohol by Zelenského nástupca byť konštruktívnejší?
Určite áno. Do „legendy“ o Zelenskom sa investovalo veľa. Jeho úloha bola daná v prvých mesiacoch invázie – neochvejný odpor až do víťazstva. On z tejto roly nedokáže, nechce alebo nemôže vybočiť. No vo Washingtone sa píše iný scenár – scenár porážky, ktorá sa ešte dá udržať a politicky vysvetliť. Kto túto novú úlohu prevezme – či Zalužnyj, alebo niekto iný – to ukáže čas.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik