Česi píšu: Fico získal viac, než sa hovorí
24 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová

Český premiér sa nedokáže stretnúť so slovenským náprotivkom a pokúsiť sa pochopiť jeho problémy. „Je to hanba,“ usudzuje niekdajší minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek. 

Moderátorka pripomenula, že slovenský premiér Robert Fico telefonoval s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, s ktorým diskutoval o dodávkach ruského plynu a o novom balíku protiruských sankcií. Zaujímalo ju, ako tento rozhovor vníma bývalý minister Zaorálek. Spýtala sa ho tiež, či považuje za hanbu, že sa premiér Petr Fiala nie je schopný s Ficom stretávať, píšu Parlamentní listy.

„Merz uviedol, že spolu hovorili prakticky denne. To je zaujímavé – ak spolu skutočne hovorili každý deň, znamená to, že Robert Fico pravdepodobne získal viac, než čo vyplýva zo všeobecných formulácií oficiálneho vyhlásenia,“ zdôraznil Zaorálek.

A pokračoval: „V tom vyhlásení sa hovorilo o tom, že Európska komisia sa bude snažiť zabezpečiť energetické dodávky na Slovensko a podobne. Takže si myslím, že Fico zrejme v niečom uspel – nie však v niečom, čo by sme našli v písomnej podobe. A je to pre mňa zaujímavé aj preto, že zatiaľ čo český premiér rieši túto tému listom, nemecký kancelár vedie aktívnu komunikáciu. Pripadalo mi celkom presné, čo povedal Fico – že by možno bolo dobré, keby sa Slovensko a Česko dokázali stretnúť a hovoriť si veci priamo do očí.“

List, ktorý český premiér poslal slovenskému, je podľa Zaorálka ukážkou toho, kam sa vzťahy dostali. „Našemu najbližšiemu susedovi sa posielajú listy, keď mu chceme niečo oznámiť alebo odporučiť – namiesto toho, aby sa náš premiér snažil pochopiť, o čo Ficovi ide,“ uviedol Zaorálek a dodal, že pre Slovensko bolo odpojenie od ruského plynu skutočne vážnym problémom.

Fico podľa neho chcel, aby mu Európska komisia pomohla tento problém riešiť a poskytla garancie, že Slovensko nezostane v krízovej situácii samo. Český partner však namiesto snahy o pomoc susedovi apeloval na prispôsobenie sa väčšinovému postoju v rámci EÚ. Merzova komunikácia podľa Zaorálka svedčí o úplne inom prístupe. „Je zarážajúce, že česká vláda nie je schopná podobného prístupu vo vzťahu k Slovensku.“

„Pokladám za hanbu, že nie sme schopní sa stretávať a rozprávať. Žijeme spolu v strednej Európe už celé roky. Ak sa čokoľvek stane, mali by sme to riešiť spoločne – či už ide o bezpečnosť alebo čokoľvek iné. Vždy som bol za to, aby sme vedeli spoločne napríklad nakupovať drahé technológie. No nedarí sa. Máme napríklad každý iné lietadlá. Je to absurdné – keď sa čokoľvek stane (a nevieme, čo príde zajtra), mali by sme byť pripravení si navzájom pomôcť. Namiesto toho si posielame listy,“ dodal Zaorálek.

Moderátorka Mynárová poznamenala, že niektorí spochybňovali garancie zo strany Európskej komisie. „Hovorili, že Európska komisia nemôže nič garantovať,“ uviedla.

Zaorálek sa však domnieva, že Fico isté uistenia a záruky predsa len získal, aj keď nie sú nikde oficiálne zaznamenané. „Pripadá mi dosť pravdepodobné, že tam niečo padlo. Fico sa predsa len dočkal určitého výsledku. Čo presne to je, sa možno dozvieme až časom,“ zamýšľa sa.

Odkaz politika politikovi, ktorý sa „zmieta medzi schizofréniou a paranojou"
Holíčania sa už tradične tešia na tretí júlový týždeň. Už po šestnásty krát sa od štvrtka do soboty 17.-19. júla na holíčskom letisku predstavilo niekoľko slovenských a českých hudobných hviezd. Okrem nich sa chceli predstaviť aj Demokrati.... Čítať ďalej
23 | 07 | 2025 | Eka Balaskova

Európska legislatíva ako pavučina

Ďalšou témou bola neúspešná migračná politika. „Nemecko ju nezvládlo,“ povedal aj Merz – a moderátorka sa spýtala, či má ešte šancu na nápravu.

Zaorálek pripustil, že migračný problém nás pravdepodobne neopustí. „Hovorilo sa o migračnom pakte. Teraz o ňom veľmi nepočuť. Grécko napríklad vyhlasuje, že nebude prijímať žiadnych azylantov. Ak prídu, budú ihneď umiestnení do väzby. Dokonca nasadili vojenské plavidlá na ochranu pobrežia. Grécko jednoducho vyhlasuje opatrenia, ktoré porušujú základné dohody,“ pripomenul. Podobne aj Poľsko pod vedením Donalda Tuska odmietlo rešpektovať migračný pakt.

„Sme svedkami porušovania pravidiel, na ktorých EÚ doteraz stála – napríklad voľného pohybu osôb. Zavádzajú sa kontroly, ktoré boli kedysi nemysliteľné. EÚ prechádza veľkou skúškou,“ zdôraznil Zaorálek. Európsky parlament a komisia podľa neho prijímajú množstvo legislatívnych pravidiel, ktoré však nikto nevymáha. „Máme veľa legislatívy, ale tá drží len veľmi slabo – ako pavučina. A ak sa niečo zásadné nezmení, takto to ďalej nepôjde,“ dodal.

Migrácia verzus pracovná sila

Zaorálek tiež považuje za problém, že migráciu rieši každá krajina po svojom. Mnohé štáty popri boji s nelegálnou migráciou zápasia aj s nedostatkom pracovnej sily. „Zrazu vidno, ako celý systém praská vo švíkoch. Verejnosť je nespokojná. To sa musí riešiť. Nemecko aj Taliansko potrebujú pracovnú silu, ktorá im chýba,“ povedal. Kuriózne podľa neho podobný problém riešia aj USA – južné štáty očakávajú prílev pracovníkov, napríklad na zber pomarančov na Floride.

„Absencia pracovnej sily ohrozuje celý biznis. Tvrdé princípy boja s migrantmi sa tam stretávajú s realitou potreby ľudí. Migrácia by to do istej miery vyriešila,“ uviedol. Otázkou podľa neho zostáva, ako to zabezpečiť bezpečne – teda aby prichádzali len tí, ktorých ekonomika potrebuje, a nie rizikoví migranti. „Udržať migráciu pod kontrolou je ťažké – a pre Európu je takmer nemožné nastaviť jednotné pravidlá,“ uzavrel Zaorálek.

Sankcie a Čína

Na záver sa moderátorka spýtala, či je 18. balík protiruských sankcií dostatočne tvrdý na to, aby prinútil Vladimira Putina rokovať o prímerí. Zaorálek reagoval:

„Sankcie fungujú len vtedy, keď je na ne široká zhoda a sú nepriedušné. Ak ich uplatňujú iba niektoré krajiny, ich účinok slabne. Momentálne narážame najmä na Čínu. Ak väčšina sveta sankcie nerešpektuje, nedokážeme ich účinne uplatniť,“ uzavrel politik.

Rozhovory v Istanbule sa skončili
Rusko-ukrajinské rokovania, ktoré sa uskutočnili v paláci Çırağan v Istanbule, sa skončili. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na svoj zdroj. Podľa dostupných informácií prebiehali rozhovory v ruskom jazyku. Zdroj agentúry uviedol, že... Čítať ďalej
23 | 07 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok