Na napätom summite, ktorý sa konal pri príležitosti osláv 50. výročia diplomatických vzťahov, Si Ťin-pching nazval Čínu a EÚ „dvoma veľkými hráčmi“ na svetovej scéne, ktorí musia „urobiť správne strategické rozhodnutia“. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou je však zdrojom napätia medzi oboma stranami.
Lídri EÚ vyzvali čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby vyvinul tlak na Rusko, aby ukončilo vojnu proti Ukrajine. Uznávajú, že vzťahy medzi Pekingom a Bruselom dosiahli „inflexný bod“. Zatiaľ totiž neexistujú žiadne náznaky, že by EÚ dosiahla nejaký pokrok v presviedčaní Číny, aby viac využila svoj vplyv na Rusko na ukončenie vojny, informuje agentúra Reuters.
Bývalý predseda Európskej rady Charlec Michel vyzval Čínu, aby sa „konštruktívne angažovala“ v mierových návrhoch Kyjeva. K nemu sa pridal aj súčasný predseda Európskej rady Antonio Costa. „Ako stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN vyzývame Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko, aby rešpektovalo Chartu OSN a ukončilo... svoju agresiu voči Ukrajine,“ uviedol.
Tieto ostré poznámky, ktoré zdôraznili hlboké napätie vo vzťahoch medzi EÚ a Čínou, zazneli hneď na začiatku summitu pripomínajúceho 50. výročie diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami vo štvrtok.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa odcestovali do Pekingu na stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom – po tom, čo Si Ťin-pching odmietol pozvanie na toto podujatie do Bruselu, informuje POLITICO.
EÚ a Čína „dosiahli inflexný bod“ vo svojich vzťahoch, povedala von der Leyenová Si Ťin-pchingovi vo svojom úvodnom prejave v Pekingu. „S prehlbovaním našej spolupráce sa prehlbujú aj nerovnováhy.“ Dodala, že „je nevyhnutné, aby Čína a Európa uznali svoje obavy a predložili skutočné riešenia.“
Predseda Rady Costa vo svojom úvodnom prejave tiež poukázal na nerovnováhu v hospodárskych vzťahoch a povedal: „Potrebujeme konkrétny pokrok v otázkach týkajúcich sa obchodu a hospodárstva. A obaja chceme, aby náš vzťah bol vyvážený, recipročný a vzájomne prospešný.“
A ihneď skritizoval Peking za úlohu, ktorú zohral v ruskej invázii na Ukrajinu.
EÚ minulý týždeň zaradila do svojich najnovších sankcií voči Rusku dve čínske banky, čo viedlo Peking k „silnej nespokojnosti a rozhodnému odporu“ voči tomuto „neslýchanému“ kroku.
Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave súhlasil s tým, že vzťahy medzi EÚ a Čínou sú na „kritickej križovatke“.
Čínu a EÚ označil za „dvoch veľkých hráčov“ na svetovej scéne, ktorí musia „urobiť správne strategické rozhodnutia, ktoré splnia očakávania ľudí a obstoja v skúške histórie“.„Čína a Európa by mali zlepšiť komunikáciu, posilniť vzájomnú dôveru a prehĺbiť spoluprácu, čím by sa svetu poskytla väčšia stabilita a istota,“ povedal Si Ťin-pching.
„Súčasné výzvy, ktorým Európa čelí, nepochádzajú z Číny,“ povedal Si Ťin-pching Ursule von der Leyenovej a Antoniovi Costovi, uviedla štátna tlačová agentúra Xinhua. Vyzval EÚ, aby sa „pridŕžala otvorenej spolupráce a riadne riešila rozdiely a trenice“, po tom, čo von der Leyenová vyzvala na obnovenie rovnováhy obchodných vzťahov s druhou najväčšou ekonomikou sveta a uviedla, že vzťahy sú v „inflexnom bode“.
„Zlepšenie konkurencieschopnosti sa nemôže spoliehať na ‚budovanie múrov a pevností‘, dodal Si Ťin-pching podľa agentúry Xinhua. „‚Oddeľovanie a pretrhávanie reťazí‘ povedie len k izolácii.“
Prezidenti EÚ budú vo štvrtok rokovať so Si Ťin-pchingom a stretnú sa aj s čínskym premiérom Li Čchiangom.
Summit EÚ-Čína bude pravdepodobne súčasťou obchodných rokovaní o čínskom vývoze vzácnych zemín a jeho vplyve. Vývoz vzácnych zemín je nevyhnutný na výrobu magnetov pre motory a prevodovky automobilov pre elektromobily, obranu a priemysel čistej energie.
Keďže clá spomalili vývoz do USA, prebytočné elektromobily boli presmerované do EÚ, čo spôsobilo spomalenie dopytu zo strany domácich výrobcov. Navyše, keďže EÚ nemá materiály potrebné na výrobu batérií, musí sa spoliehať na čínsky dovoz. Čína produkuje približne 90 % svetových zásob vzácnych zemín a jej kontroly vývozu sú odvetou, ktorú v minulosti vytiahla.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik