Po zničení dvoch kľúčových protikorupčných agentúr kyjevský úpadok demokracie konečne upútal pozornosť celého sveta.
Ako demokratický štát je Ukrajina pod útokom z dvoch zdrojov. Jej prvým a najzrejmejším protivníkom je Moskva. No existuje aj ďalší zákernejší a korozívnejší protivník zvnútra – vlastné poloautokratické vedenie krajiny.
Toto tvrdia opoziční zákonodarcovia a aktivisti občianskej spoločnosti už mesiace, keďže ukrajinská prezidentská administratíva získava viac moci, oslabuje ďalšie vládne a regionálne inštitúcie – vrátane parlamentu – a zároveň zastrašuje kritikov v snahe umlčať ich kampaňami s nátlakom alebo ich označuje za ruských poskokov. A tieto tvrdé slová na ukrajinské vedenie píše liberálny bruselský denník POLITICO! Pritom akákoľvek kritika Ukrajiny alebo jej lídrov bola až doteraz v Európe absolútne tabu.
Ukrajinská opozícia tvrdí, že rozsah tohto demokratického úpadku sa tento týždeň stal jasnejším. Prezident Volodymyr Zelenskyj totiž zlikvidoval dve kľúčové ukrajinské protikorupčné agentúry, ktoré sa zameriavali na vysokých vládnych predstaviteľov. Tento krok vyvolal prvé celoštátne pouličné protesty od začiatku vojny v roku 2022.
V Kyjeve sa stovky protestujúcich zhromaždili v blízkosti prezidentského komplexu, zatiaľ čo davy veteránov, aktívnych vojakov a civilistov sa zhromaždili v desiatkach ďalších miest vrátane Ľvova a miest Odesa a Dnipro na frontovej línii.
Napriek zhromaždeniam Zelenskyj schválil nový zákon, ktorý odovzdá podstatnú právomoc nad Národným protikorupčným úradom (NABU) a Špecializovanou protikorupčnou prokuratúrou (SAP) politicky menovanému generálnemu prokurátorovi.
Americký prezident Donald Trump, dlhoročný nepriateľ Zelenského, mohol byť nevedomým spojencom, keď sa ukrajinský líder zameral na bojovníkov proti korupcii vo svojej krajine.
„Vie, že USA naňho nebudú tlačiť,“ povedal bývalý Zelenského minister, ktorý požiadal o anonymitu zo strachu z odvety. Rozhodnutie o zrušení agentúr vyplynulo z „uvedomenia si, že NABU sa bude naďalej zbližovať s ostatnými vo vnútornom kruhu vlády,“ uviedol a ako niečo, čo by vydesilo zasvätených, uviedol vyšetrovanie NABU týkajúce sa zaberania pôdy bývalého podpredsedu vlády Oleksija Černyšova.
„Toto je logické vyvrcholenie uťahovania skrutiek doma. Nový príbeh je jednoduchý: Buď ste so Zelenským, alebo ste ruský agent,“ dodal.
Podľa Steva Bannona, bývalého hlavného stratéga Trumpa a moderátora podcastu „War Room“, mohlo byť Zelenského rozhodnutie zamerať sa na protikorupčné agentúry rozumné. „Vie, že MAGA sa ho snaží prichytiť pri krádeži miliárd. Lepšie je mať Marjorie Taylor Greene a War Room, ktoré sa sťažujú na korupciu, ako mať v skutočnosti kanceláriu a ľudí, ktorých nekontroluje a ktorí s tým niečo robia,“ povedal pre POLITICO.
Vzhľadom na rastúci tlak verejnosti a EÚ na Zelenského sa ukrajinský líder v stredu večer zdal byť ochotný ponúknuť ústupok, keď vo svojom pravidelnom večernom prejave povedal, že presadí novú legislatívu reagujúcu na požiadavky protestov, ktorá zabezpečí „všetky normy pre nezávislosť protikorupčných inštitúcií“.
Čo tým myslel, zostáva nejasné a nepotlačilo to verejný hnev nad zákonom, ktorý podpísal v takom zhone.
Dve spomínané agentúry vznikli v roku 2015 na naliehanie EÚ a ďalších medzinárodných partnerov vrátane administratívy vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu. Washington a Brusel chceli, aby Ukrajina skutočne bojovala proti svojmu hlboko zakorenenému a endemickému problému korupcie, a naliehali na zriadenie protikorupčných orgánov nezávislých od vlády, ktoré by boli dostatočne mocné na to, aby vyšetrovali protiprávne konanie vysokých predstaviteľov a osôb s politickými konexiami.
Zákon č. 12414, ktorý Zelenskyj rýchlo podpísal po tom, čo s takmer bezprecedentným zhonom prešiel Verchovnou radou, teraz zbavuje NABU aj SAP tejto nezávislosti. Namiesto toho udeľuje generálnej prokuratúre právomoc vydávať príkazy týmto agentúram a prerozdeľovať prípady ich vlastnému prokurátorovi, čím v skutočnosti ruší záruky, ktoré tieto orgány chránia pred neprimeraným politickým zasahovaním.
Zelenskyj vo svojom prejave v utorok večer uistil Ukrajincov, že nemá v úmysle podkopávať prácu žiadnej z agentúr a naznačil, že zmeny sú potrebné na ochranu týchto orgánov pred ruským vplyvom. „Protikorupčná infraštruktúra bude fungovať, len bez ruského vplyvu – od toho ju treba zbaviť. A malo by byť viac spravodlivosti,“ napísal online.
Ale ani on, ani jeho vplyvný šéf personálu Andrij Jermak, ktorý pôsobí ako spolupredseda, neuviedli, ako presne Moskva mohla ovplyvňovať ktorúkoľvek z agentúr.
Lesja Vasylenko, opozičná poslankyňa z proeurópskej strany Holos, označila rozpustenie protikorupčnej štruktúry za „zlé rozhodnutie. Nesprávne rozhodnutie“. V rozhovore pre POLITICO povedala: „Som veľmi hrdá na Ukrajincov, ktorí vyšli do ulíc, aby sa postavili za to, čo je správne, a za takú Ukrajinu, akú si ľudia naozaj želajú.“ Zároveň však varovala, že „žijeme vo veľmi ťažkých časoch. Posledná vec, ktorú potrebujeme, je revolúcia uprostred vojny.“
Úradníci NABU a SAP určite považujú zákon č. 12414 za hrozbu pre svoje poslanie. „V skutočnosti bola protikorupčná infraštruktúra rozobratá hlasmi 263 poslancov parlamentu,“ povedal šéf NABU Semjon Kryvonos na spoločnom tlačovom brífingu s hlavným prokurátorom pre boj proti korupcii Oleksandrom Klymenkom. „Tieto dve nezávislé inštitúcie, NABU a SAP, sa v skutočnosti stávajú úplne závislými.“ (Podľa miestnych médií je 18 zákonodarcov, ktorí hlasovali za nový zákon, podozrivých vo vyšetrovaní NABU.)
Napriek Zelenského uisteniam je to aj názor predstaviteľov a diplomatov EÚ. Už mesiace sa trpko sťažujú – hoci vždy v súkromí – na demokratický úpadok ukrajinského prezidenta. Sú nespokojní s čistkami a rekonštrukciami, ktoré viedli k odchodu nezávisle zmýšľajúcich ministrov a úradníkov z vlády, ako napríklad bývalého ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu a bývalého šéfa ukrajinskej národnej energetickej siete Volodymyra Kudryckého.
Nepohodlný bol aj veliteľ ozbrojených síl generál Valerij Zalužný, ktorý sa s prezidentom stretol kvôli vojnovej stratégii aj kvôli potrebe mobilizovať oveľa viac Ukrajincov do boja, nehovoriac o nevysvetliteľnom vplyve, ktorý Jermak zrejme má na Zelenského. Úradníci EÚ tiež vyjadrili obavy, že pátranie po zradcoch a ruských kolaborantoch, ktoré organizujú úrady, sa mení na politické hony na čarodejnice zamerané na umlčanie kritikov.
Napriek tomu boli tieto obavy až doteraz držané v súkromí – najmä preto, aby sa predišlo propagandistickému daru pre Moskvu alebo podkopávaniu podpory Západu pre obranu Ukrajiny.
Európska komisárka pre rozširovanie Marta Kosová pred schválením nového zákona na sociálnych sieťach uviedla, že situácia poškodí prístupové rokovania Ukrajiny. „Nezávislé orgány ako NABU a SAPO sú nevyhnutné pre cestu Ukrajiny do EÚ,“ napísala. Medzitým veľvyslanci krajín G7 v Kyjeve vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili svoje „vážne obavy“.
Svoj nesúhlas vyjadrili aj ďalší vysokopostavení predstavitelia v Bruseli vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá od Zelenského požadovala odpovede.
Viac v článku:
Čiastočne je to preto, že tento krok voči protikorupčným agentúram bol taký očividný. Podľa verejne dostupných informácií aj úradníkov pre boj proti korupcii, ktorí hovorili s POLITICO pod podmienkou anonymity, NABU začala vyšetrovanie konania zasvätených osôb a ministrov prezidentskej kancelárie. Okrem toho prezidentská administratíva začala prenasledovať protikorupčných aktivistov, ako je Vitalij Šabunin, vedúci mimovládnej organizácie Centrum pre boj proti korupcii.
Šabunin na sociálnych sieťach varoval: „Zelenského generálny prokurátor zastaví vyšetrovanie proti všetkým prezidentovým priateľom.“
Viac v článku:
Prudká reakcia verejnosti pravdepodobne upútala aj pozornosť EÚ. Kyiv Independent, ukrajinský portál vychádzajúci v angličtine, ktorý je v Bruseli pozorne čítaný, uviedol vo svojom ostro kritickom úvodníku titulok: „Zelenskij práve zradil ukrajinskú demokraciu – a všetkých, ktorí za ňu bojujú.“
Opozičný zákonodarca Mykola Kňažickij tiež súhlasí s tým, že spúšťačom likvidácie agentúr bolo ich zameranie sa na osoby blízke prezidentovi. „NABU bola blízko k vzneseniu obvinení proti niekoľkým mimoriadne vplyvným ľuďom a úrady sa museli urgentne chrániť,“ povedal pre POLITICO.
Taktiež má podozrenie, že Zelenskyj a Jermak mali pocit, že by mohli obmedziť nezávislosť agentúr a vyhnúť sa trestu. „Veria, že ani EÚ, ani USA neprejavia taký záujem o aktivity protikorupčných orgánov ako predtým, keďže budú stále nútené podporovať Ukrajinu,“ uzavrel Kňažickij.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik