Poliaci sa bránia - Votrelci nie sú vítaní! Pochody pod heslom „Stop imigrácii“ sa v sobotu 19. júla konali po celom Poľsku, vrátane Bialystoku, Krakova, Poznani, Varšavy a Vroclavu. Je to varovanie pred tým, aby sa Poľsko nestalo obeťou rovnakého osudu ako ostatné európske národy, ako sú Francúzsko a Nemecko, v dôsledku masovej migrácie.
Čoraz viac Poliakov požaduje uzavretie hraníc s Bieloruskom, Litvou, Slovenskom, Ukrajinou a Nemeckom. To sa týka tak údajných krokov Minska, ktorými je vypúšťanie migrantov na poľské hranice zneužívané ako forma hybridnej vojny, ako aj širšieho pocitu, že migrácia viedla k zhoršeniu kriminality a bezpečnostnej situácie v samotnom Poľsku, informuje portál European Conservative.
Na jednom zo sobotňajších protiimigračných zhromaždení vystúpil predseda Konfederácie (Konfederacja) Krzysztof Bosak, ktorý vyhlásil: "Bez uzavretia Poľska pred nelegálnym prisťahovalectvom, bez spustenia deportačnej operácie, bez zrieknutia sa politickej korektnosti, bez vybavenia pohraničnej stráže a síl zodpovedných za kontrolu legality pobytu a bez kontroly trhu práce sa bezpečnosť bude postupne zhoršovať."
„Dosť bolo tej dlhoročnej politiky ‚nechajte dnu každého a kto to je, sa určí neskôr‘,“ dodal na X. „Poľské ženy a muži majú právo obávať sa o úroveň bezpečnosti vo svojej vlastnej krajine.“ Bosak varoval, že nelegálni migranti, ktorí sa pokúšajú preniknúť do krajiny, sú čoraz agresívnejší voči poľským vojakom strážiacim hranice krajiny. Požadoval, aby poľskí vojaci mali právo použiť smrtiacu silu proti nelegálnym migrantom, ktorí sa pokúšajú preniknúť cez hranice, informuje americký portál Breitbart News.
Pred začiatkom mnohých demonštrácií v sobotu si ich účastníci minútou ticha uctili pamiatku 24-ročnej Poľky Klaudie K., ktorú v júni zavraždil 19-ročný venezuelský migrant, informuje agentúra PAP. Na jednom z väčších zhromaždení v juhozápadnom meste Katovice fanúšikovia súperiacich futbalových klubov odložili svoje rozdiely bokom a postavili sa bok po boku proti migrácii, čím demonštrovali hĺbku svojich citov k tejto otázke. Na zhromaždení v Kielciach Dawid Lewicki, líder Świętokrzyskiej konfederácie, povedal: „Vidíme, čo sa deje v západoeurópskych krajinách, ktoré masívne prijali imigrantov a teraz sa nedokážu vyrovnať s hrozbami, ktoré títo ľudia prinášajú. Mám na mysli rôzne druhy trestných činov, ktoré páchajú vo veľkom meradle.“
„Nechceme, aby aj naša krajina bola nútená čeliť takejto výzve. Nechceme, aby sa niektoré poľské mesto stalo európskym hlavným mestom znásilnenia, ako je Štokholm, alebo aby vznikali situácie ako v uliciach Londýna alebo Paríža, kde sa ľudia nemôžu cítiť bezpečne. Rozhodne hovoríme nie prijímaniu imigrantov v Poľsku.“
Po rokoch zúrivého kritizovania suverénistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a jej nedostatku „európskych hodnôt“ zvnútra Bruselu sa poľský premiér Donald Tusk teraz snaží uistiť voličov, že chráni hranice, pričom jeden z jeho zástupcov vyhlásil: "Vláda presadzuje zodpovednú a premyslenú migračnú politiku, pričom dbá na stabilitu a bezpečnosť občanov." Je nepravdepodobné, že by to presvedčilo každého. Napriek niektorým ľavicovým protidemonštráciám prevláda v širšej poľskej verejnosti silný pocit, že „dosť bolo“ – čo odráža pocity aj inde v Európe. Čiastočné kontroly zavedené Poľskom na hraniciach s Nemeckom a Litvou, ktoré nadobudli účinnosť 7. júla, pomohli podkopať schengenský projekt, ale len málo upokojili občanov, ktorí sú čoraz viac znepokojení svojou celkovou bezpečnostnou situáciou.
Hoci Poľsko má v porovnaní so svojimi susedmi dlhodobo povesť prísnej krajiny v oblasti imigrácie, pričom sa krajine vyhla najhoršiemu z migračnej krízy v Európe v roku 2015, ktorú vyvolala vtedajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová, v posledných rokoch krajina zaznamenala veľký prílev cudzincov. Liberálno-globalistická vláda premiéra Tuska čoraz viac povoľuje vstup ekonomickým migrantom a v minulom roku vydala viac ako 322 000 pracovných povolení. Migranti z Filipín, Kolumbie, Indie, Nepálu, Uzbekistanu a Bangladéša sa v minulom roku umiestnili na vrchole zoznamu najčastejších národností, ktoré v Poľsku dostávali pracovné povolenie.
Začiatkom tohto mesiaca poľská vláda nasadila armádu na zavedenie hraničných kontrol na desiatkach hraničných priechodov s Nemeckom a Litvou. Medzitým sa objavili správy o náraste počtu poľských občanov pôsobiacich ako pohraniční strážcovia uprostred tvrdení, že nedávno dosadená vláda Friedricha Merza v Berlíne tlačí nelegálnych imigrantov do Poľska. Poľsko sa v piatok pripojilo ku skupine šiestich krajín v Bavorských Alpách, ktoré požadujú, aby Európska únia zaviedla prísnejšie požiadavky pre žiadateľov o azyl, zintenzívnila deportácie a posilnila kontroly na vonkajších hraniciach.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik