Nemecko a niektoré ďalšie európske krajiny prinútili americkú administratívu pomôcť Ukrajine bez priamej konfrontácie s Putinom. Európski lídri sa totiž rýchlo naučili spolupracovať s americkým prezidentom, ktorého teraz majú, i keď si priali úplne iného.
Niet o tom väčšieho dôkazu ako nadšená reakcia na oznámenie prezidenta Donalda Trumpa, že USA nepriamo poskytnú Ukrajine zbrane tým, že umožnia európskym krajinám, aby si ich samy kúpili, zatiaľ čo NATO bude koordinovať dodávky, píše bruselský denník POLITICO.
Európski lídri – a generálny tajomník NATO, bývalý holandský premiér Mark Rutte – privítali toto oznámenie ako znak skvelého vodcovstva amerického prezidenta. Očividne sa všetci riadia prvým pravidlom pri jednaní s Trumpom: Chváľte ho.
„Pán prezident, vážený Donald, toto je naozaj veľká vec. Toto je naozaj veľká vec,“ povedal Rutte, sediaci vedľa Trumpa v Oválnej pracovni.
V skutočnosti už boli kľúčové rozhodnutia v Európe prijaté, pričom európski lídri, ktorí čelili Trumpovej ambivalentnosti voči vyzbrojovaniu Ukrajiny a stupňujúcej sa letnej ofenzíve Ruska, vedeli, že musia konať rýchlo. Najmä nemeckí lídri presadzovali túto dohodu a vnímali to, čo Trump opakovane nazval svojím „sklamaním“ z ruského prezidenta Vladimira Putina, ako otvorenie okna príležitostí.
Nemecko do plánu „masívne“ investuje, povedal Rutte, ktorý minulý týždeň navštívil kancelára Friedricha Merza v Berlíne. Nemeckí predstavitelia v súkromí tvrdia, že iniciatíva bola nemeckým nápadom.
Merz povedal, že v posledných dňoch bol s Trumpom niekoľkokrát v kontakte a uistil ho, že Nemecko „bude hrať rozhodujúcu úlohu“ v úsilí o zásobovanie Kyjeva americkými zbraňami. Trumpove vyhlásenia spolu s Rutteho označil za jasný dôkaz toho, že USA a ich európski spojenci sú na rovnakej vlne, pokiaľ ide o obranu Ukrajiny.
„Robíme to vo vlastnom záujme,“ povedal Merz. „Toto pomôže Ukrajine brániť sa proti ruskej bombardovacej kampani teroru. Toto je jediný spôsob, ako zvýšiť tlak na Moskvu, aby konečne vyjednala mier. Konečne ukazujeme, že sa uberáme rovnakým smerom ako partneri v oblasti bezpečnostnej politiky.“
Presnejšie povedané, sú to práve Európania, ktorí zrejme ťahajú za Trumpa.
Napriek Trumpovmu rastúcemu rozčarovaniu z Putina pre jeho nedostatok záujmu o mierovú dohodu, americký prezident váha s prijatím konkrétnych krokov na drastické zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine. Európania, na čele s Merzom a Ruttem, preto našli riešenie.
Európski lídri vedeli, že pre Trumpa – ktorý vníma globálnu politiku, od obchodu až po NATO, do značnej miery ako finančné transakcie s nulovým súčtom – bude oveľa jednoduchšie súhlasiť s dodávkami zbraní pre Ukrajinu, ak si ich Európania kúpia, čo umožní USA zarobiť na zisku.
Vedeli však aj o Trumpovej neochote opustiť izolacionistické krídlo svojho hnutia MAGA tým, že sa aktívnejšie zapojí do obrany Ukrajiny a priamo sa postaví Putinovi. Tým, že Európania sami poskytujú americké zbrane, poskytujú Trumpovi krytie na konanie.
Nemecký vládny úradník, ktorý radí Merzovi, povedal v Berlíne tesne pred Trumpovým oznámením, že „táto stratégia by umožnila americkej administratíve zvýšiť tlak na Rusko a posilniť jej podporu Ukrajine a zároveň by jej umožnila zostať o krok pozadu za Európanmi“.
Tento prístup tiež umožňuje Trumpovi zachovať to, čo úradník nazval „rovnomerným odstupom, ktorý z amerického pohľadu mohol charakterizovať prvé mesiace Trumpovej administratívy“.
Nie všetky európske krajiny však tento prístup podporujú. V Oválnej pracovni Rutte okrem Spojeného kráľovstva a Holandska uviedol štyri severské krajiny, ktoré podporujú plán na dodanie amerických zbraní na Ukrajinu. Francúzsko, ktorého prezident Emmanuel Macron dlhodobo presadzuje, aby si Európania vybudovali vlastnú priemyselnú základňu obranného priemyslu nákupom lokálnych zbraní, bolo zo zoznamu pozoruhodne vynechané.
Paríž sa z tohto dôvodu nepripojí k iniciatíve na nákup amerických zbraní, uviedli dvaja francúzski predstavitelia oboznámení s touto problematikou. Francúzska vláda sa tiež snaží zvýšiť vlastné výdavky na obranu, keďže sa snaží škrtať v rozpočte a obmedziť svoj ohromujúci deficit.
Vzhľadom na obmedzenú výrobnú kapacitu Európy sa však Merzova vláda domnieva, že nákup amerických zbraní je jediným spôsobom, ako rýchlo dodať Ukrajine zbrane, ktoré potrebuje. Podrobnosti o konkrétnych nákupoch zbraní zostávajú nedostatočné, ale keďže ukrajinské mestá čelia silnejšiemu bombardovaniu, nemecká vláda mimoriadne tvrdo presadzuje dohodu o kúpe amerických systémov protivzdušnej obrany Patriot.
„Vážime si ochotu poskytnúť ďalšie systémy Patriot a USA, Nemecko a Nórsko na tom už spolupracujú,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príspevku na platforme X po Trumpovom oznámení.
Tento prístup predstavuje pre Merza ohromujúci obrat, keďže v noci svojho volebného víťazstva vo februári sľúbil „čo najrýchlejšie posilnenie Európy, aby sme krok za krokom skutočne dosiahli nezávislosť “ od USA. Odvtedy Merz drasticky zmenil svoju rétoriku a hovorí o svojej viere v Trumpov záväzok voči NATO a nevyhnutnosti transatlantického vzťahu.
V praxi ide o poriadnu dávku nemeckej realpolitiky. Merz totiž rýchlo zistil, že s Trumpom sa lepšie zaobchádza pragmatizmom ako konfrontáciou.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik