Ukrajinci už nič neskrývajú: Nasadili sme úplne všetko. Už nám nikto nezostal!
15 | 05 | 2024 I Diana Zaťková

KAŽDÉ 3 MINÚTY 5 - 7 BÔMB! Takto hodnotí vojnovú situáciu generál Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby. Podľa jeho názoru bude čoskoro situácia ešte horšia. Rusi vraj teraz každé 3 minúty zhadzujú 5 až 7 bômb. Ruské sily vraj používajú novú taktiku. Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že Spojené štáty majú záujem na bilaterálnej bezpečnostnej dohode s Ukrajinou.

Rezervy nemajú

 

Ruská agresia proti Ukrajine ďalej beží na plné obrátky a generál Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby, vo videohovore z bunkra v Charkove vyhlásil, že „situácia je na hrane. Každú hodinu sa táto situácia posúva k viac kritickej“. Na jeho slová upozornil server amerického denníka New York Times .

Podľa Budanova a ďalších expertov sa Rusi svojimi útokmi pokúšajú ešte viac napnúť ťažko skúšané ukrajinské sily a usilujú sa o to, aby Ukrajinci stiahli sily z ďalších miest smerom k Charkovu. A presne to sa podľa Budanovva aj deje.

„Všetky naše sily sú buď tu, alebo v Časiv Jare,“ povedal s odkazom na ukrajinskú baštu asi 190 km južnejšie, na ktorú ruské jednotky v posledných týždňoch zaútočili. „Použil som všetko, čo máme. Bohužiaľ nikoho ďalšieho v rezervách nemáme.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa podľa CNN snaží Ukrajincov uistiť, že obrana Charkova nepovedie k medzerám v obrane inde.

Rusi postupujú, vojna na Ukrajine, foto: RIA Novosti

Panuje tam peklo!

Budanov sa domnieva, že ukrajinské sily budú schopné podoprieť svoje línie a stabilizovať front v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Očakáva však, že Rusko začne nový útok severnejšie od Charkova, v oblasti Sumy. Rusi vraj teraz každé 3 minúty zhadzujú 5 až 7 bômb. Podobne intenzívne boje očakáva Budanov ešte 3 až 4 dni. Vojaci s pobytom v Sumách sú vraj v plnej bojovej pohotovosti.

Ruským silám sa vraj zatiaľ podarilo pretlačiť asi päť míľ na ukrajinské územie a zmocniť sa asi 50 štvorcových míľ krajiny, podľa on-line máp bojiska zverejnených Inštitútom pre štúdium vojny. Vo Vovčiansku, cez ktorý teraz ruské sily mieria k Charkovu, panuje vraj peklo.

Rusi postupujú, vojna na Ukrajine, foto: RIA Novosti

Nová ruská taktika

Washingtonský Inštitút pre štúdium vojny (ISW) upozornil, že sa ruské operácie v severnej časti Charkovskej oblasti spomalili. Podľa inštitútu sa tu Rusi snažia o vytvorenie nárazníkovej zóny.

Niekoľko ukrajinských vojenských predstaviteľov podľa ISW hlásilo 14. mája, že sa domnievajú, že sa situácia v Charkovskej oblasti pomaly stabilizuje – ukrajinskí predstavitelia poznamenali, že ukrajinské sily začali „čistiť“ Vovčansk zacielením na viditeľné ruské útočné skupiny v osade. Niekoľko ruských a ukrajinských zdrojov tiež uviedlo, že ruské sily používajú novú taktiku – menšie útočné skupiny nie viac ako 5 ľudí, aby prenikli do ukrajinských pozícií, než sa zlúčia s inými malými útočnými skupinami, aby sa spojili do väčšej údernej skupiny.

Český prezident už vidí vojnu inak. NEBOJOVAŤ, ROKOVAŤ
Prezident Českej republiky urobil nečakané vyhlásenie o ukrajinskom konflikte. Ukrajinskú krízu treba zastaviť a začať rokovania. Zmenil názor O tom je presvedčený český prezident Petr Pavel. Hlava štátu vyzvala obe strany, aby začali... Čítať ďalej
15 | 05 | 2024 | Milan Laca

„Použitie malých útočných skupín však môže prispievať k vyšším ruským stratám živej sily a materiálu a spomaľovať celkové tempo ruskej ofenzívy v tomto smere,“ uviedol ISW s tým, že náčelník generálneho štábu Ukrajiny generálmajor Anatolij Barhylevič uviedol, že ruské sily stratili v tomto smere za posledný deň až 1740 vojakov, čo by bola veľmi vysoká miera strát.

Podľa americkej spravodajskej stanice CNN bolo v utorok najmenej 21 civilistov, vrátane dvoch 12-ročných dievčat a 8-ročného chlapca, zranených pri ruských útokoch na mesto Charkov.

Z regiónu bolo evakuovaných viac ako 7000 ľudí. V susednom regióne Sumy úradníci tiež nariadili „dobrovoľnú evakuáciu“ niekoľkých miest, kde podľa vojenskej správy pribudlo útokov.

Ale analytici inštitútu sa domnievajú, že sa Rusi skutočne pokúsia vytvoriť nárazníkové pásmo pred Bielgorodskou oblasťou a niekedy v budúcnosti sa pokúsia o ovládnutie Charkova.

Zelenskyj, Blinken, foto: TASR

Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že Spojené štáty majú záujem na bilaterálnej bezpečnostnej dohode s Ukrajinou počas návštevy Kyjeva 14. mája. Blinken počas prejavu v Kyjeve uviedol, že viac ako 32 štátov NATO rokuje o 10-ročných dvojstranných bezpečnostných záväzkoch s Ukrajinou. Minister tiež zopakoval záväzok USA podporovať vojenské a priemyselné úsilie Ukrajiny.

Stále nespokojný Zelenskyj

Časť nedávno schválenej americkej pomoci je už na Ukrajine, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že jeho krajina potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany. To uznal aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý vyzval európske krajiny, aby urobili viac pre pomoc Ukrajine v prístupe k týmto systémom.

Lídri EÚ schválili ďalšiu pomoc: Lídri krajín Európskej únie schválili plán, ktorý zaistí pravidelný tok platieb v rámci finančného balíčka EÚ Ukrajina vo výške až 54 miliárd dolárov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron Zelenskému povedal, že Francúzsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc „v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch“.

Estónsko vraj síce zvažuje poslanie vojakov na Ukrajinu, ale len do tylových oblastí na pomoc napadnutej krajine tak, aby mohla poslať viac svojich vojakov priamo na front, ale z estónskej strany tiež zaznelo, že tento krok rozhodne neurobí samo, ale len ak by k podobnému kroku siahli aj iné členské štáty NATO či EÚ.

RUSI POSTUPUJÚ NA CHARKOV! Ako to ohrozuje Ukrajinu?
Na severe Charkovskej oblasti ťažké boje neustávajú - ruské jednotky otvorili nový front dvoma silnými údermi a už ovládli asi tucet osád. Zložitú situáciu na fronte a postup ruských jednotiek smerom na Charkov potvrdzujú aj Ozbrojené sily... Čítať ďalej
14 | 05 | 2024 | Diana Zaťková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok