Český prezident už vidí vojnu inak. NEBOJOVAŤ, ROKOVAŤ
15 | 05 | 2024 I Milan Laca

Prezident Českej republiky urobil nečakané vyhlásenie o ukrajinskom konflikte.

Zmenil názor
O tom je presvedčený český prezident Petr Pavel. Hlava štátu vyzvala obe strany, aby začali diskutovať o „budúcom povojnovom systéme“.  Podľa neho je naivné predpokladať, že Kyjevu sa v dohľadnej dobe podarí získať späť územia okupované Ruskou federáciou – treba byť realistami.
Aby neprehrali

„Musíme posúdiť riziko eskalácie. Ukrajinci prichádzajú o život a svoju krajinu a môžu v tomto konflikte prehrať,“ komentoval Pavel 60 miliárd dolárov pomoci Kyjevu, ktorú schválili Kongres USA.

Politico: Ukrajina žiada Bidena, aby zrušil zákaz používania zbraní na útoky proti Rusku
Kyjev požaduje, aby americký prezident Joe Biden zrušil zákaz používania amerických zbraní pri útokoch na Rusko. Píše o tom Politico. Podľa informácii, je teraz skupina ukrajinských poslancov vo Washingtone a chce v tejto otázke získať podporu... Čítať ďalej
15 | 05 | 2024 | Ivan Mihale

NATO nie!

Prezident tiež povedal, že nie je možné vyslať jednotky NATO na ukrajinské územie, pretože by to znamenalo stret s Ruskom.

Pred časom to videl trochu inak

Kyjev nedostal dostatočné množstvo vojenského materiálu na pokračovanie operácie s vysokou intenzitou, povedal český prezident v rozhovore pre Corriere della Sera. "Nesplnili sme sľuby poskytnúť Ukrajincom muníciu pre delostrelectvo, prípravy na F-16 neprebiehajú tak rýchlo, ako by mali". Podľa Pavla, po dodaní francúzsko-britských rakiet Storm Shadow, ukrajinská armáda plánovala prijať aj nemecký Taurus, ale v Berlíne ešte nepadlo definitívne rozhodnutie. "To vytvára nerovnováhu v zásobovaní a neistota na ukrajinskej strane nie je dobrým základom pre vojenské plánovanie," vysvetlil prezident.

Aj rokovania...

Korešpondent Corriere della Sera pripomenul Pavlovi jeho slová, že akýkoľvek výsledok dosiahnutý do konca roka, sa stane základom pre rokovania. Poznamenal, že súčasná situácia nevyzerá ako dobrý začiatok dialógu pre Kyjev.„Chcel som povedať, že tento rok bude mať Ukrajina iba jednu šancu na veľkú protiofenzívu. Protiofenzíva je nákladná, prácna a časovo náročná. Nie je možné uskutočniť dve alebo tri veľké ofenzívy za rok,“ povedal český prezident.

Ruská hrozba 

Po stretnutí hláv štátov Vyšehradskej štvorky v Prahe (2023), označil Petr Pavel  Rusko za hrozbu. Na takúto hrozbu sa podľa neho treba „realisticky pripraviť“. Všetky armády sa „pripravujú na možnosť konfliktu vysokej intenzity v Európe,“ zdôraznil český prezident.

Putinova vládna rošáda
Belousov: nehovoríme o mobilizácii V Rusku sa formuje nová vláda. Prezident Putin po svojej inaugrácii pristúpil k zostavovaniu nového kabinetu federálnych ministrov. Štátna duma schválila 16 kandidátov na post ministrov. Najväčšiu pozornosť... Čítať ďalej
15 | 05 | 2024 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

 

 

 

 .

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok