Americkí generálni prokurátori sa búria proti noseniu rúšok
10 | 08 | 2022 I Eka Balaskova

Generálni prokurátori takmer polovice štátov USA uviedla, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nemajú právomoc vyžadovať nosenie respirátorov/rúšok pre boj proti covidu19, informuje Reuters.

23 generálnych prokurátorov

Generálni prokurátori z Arizony, Georgie, Indiany, Missouri, Ohia, Texasu či Virgínie, naliehali na odvolací súd, aby zamietol rozhodnutie CDC. K tomuto svojmu kroku vydali aj krátke vyhlásenie. Tvrdia v ňom, že CDC (jeho obdobou je slovenský ŠÚKL) nemá právomoc zaviesť požiadavky na bezprecedentné nosenie respirátorov, či rúšok z januára 2021 dní po tom, čo sa prezidentom stal prezident Joe Biden. Jeho predchodca Donald Trump túto myšlienku odmietol.

Čoho sa malo nariadenie týkať?

Američania by sa tak nemohli podľa Reuters "slobodne nadýchnuť" v lietadlách, autobusoch, vlakoch, v tranzitných uzloch či taxíkoch. Za nezákonné toto rozhodnutie vyhlásil ako prvý sudca na Floride. Po jeho vyhlásení Bidenova administratíva uviedla, že už ho presadzovať nebude.

Trenčiansky samosprávny kraj: Vystrieda niekto Bašku?
Na poste predsedu Trenčianskeho VÚC politológovia neočakávajú nejaké búrlivé zmeny. Zatiaľ sú známi traja kandidáti. Prekvapiť však môže hociktorý z nich. SME zisťovalo viac. Obháji si post Jaroslav Baška? „Keď som sa pred piatimi rokmi opätovne... Čítať ďalej
09 | 08 | 2022 | Eka Balaskova

Lekári oponujú

„Ak je to nutné, a obmedzenie šírenia covid 19 je reálne, zabezpečuje ochranu najviac ohrozených skupín a umožňuje im účasť na verejnom živote, je to rozumné riešenie," konštatuje Americká lekárska asociácia v  júlovom vyjadrení sa k rozhodnutiu zavedenia masiek.

"Zjednodušene povedané, ak infikovaná osoba nosí masku, znižuje to jej schopnosť infikovať ostatných. Údaje z modelových štúdií ďalej preukázali, že nosenie masiek je najúčinnejšou metódou na obmedzenie prenosu covidu ovzduším," pokračuje lekárska asociácia.

Za CDC sa v máji postavilo aj ministerstvo spravodlivosti. Odvolací súd informovalo, že príkaz CDC vydaný v januári 2021 je v zákonnej kompetencii agentúry.

Belousovová: sociálny výbuch je na spadnutie
"Psi sa bránia útokom a krysy sa zachraňujú útekom," začína svoju najnovšiu glosu Anna Belousovová na Facebooku. Taká je podľa nej charakteristika politickej scény Slovenska. Veľmi dobre vedia, čo robia "A majú sa pred čím zachraňovať. Sociálne... Čítať ďalej
09 | 08 | 2022 | Eka Balaskova

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik