Rodičia majú naďalej nárok na dávku pandemické ošetrovné
09 | 02 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

Aktuálna pandemická vlna súvisiaca s variantom omikron zvyšuje počty detí v karanténe alebo izolácii. Rodičia a ostatní poistenci majú po splnení zákonných podmienok naďalej nárok na dávku pandemické ošetrovné (OČR).

Pravidlá nároku na dávku ani postup žiadosti sa nemenia. Zdôraznila to Sociálna poisťovňa (SP).

"Pri pozitívnom antigénovom či PCR teste dieťaťa, respektíve, ak je úzkym kontaktom pozitívneho, kontaktuje rodič na diaľku lekára/pediatra. Práve lekár v súlade s pravidlami Úradu verejného zdravotníctva SR potvrdzuje karanténu alebo izoláciu dieťaťa," ilustrovala SP postup. Ak o karanténe či izolácii lekár rozhodne, tlačivo o ošetrovnom posiela do SP on sám. Rodič tlačivo potvrdené lekárom doručuje SP iba vtedy, ak potvrdenie o karanténe alebo izolácii vybavuje osobne. "V takomto prípade musí rodičovi-zamestnancovi tlačivo potvrdiť aj jeho zamestnávateľ," poznamenala SP.

Gustáv Murín: Ako autor nepotrebujem tzv. mainstreamové médiá
Gustáv Murín (1959, Bratislava) debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 63 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky,... Čítať ďalej
09 | 02 | 2022 | Marián Luha

O samotnú dávku je potrebné požiadať prostredníctvom elektronického formulára

O samotnú dávku je potrebné požiadať prostredníctvom elektronického formulára Žiadosť o pandemické ošetrovné. Tento formulár poistenci posielajú iba vtedy, ak o dávku od 20. marca 2020 ešte nikdy nežiadali. Ak ju už v minulosti poberali, stačí na konci kalendárneho mesiaca poslať vyplnený elektronický formulár Čestné vyhlásenie k pandemickej OČR. Ak poistenec o dávku žiada prvýkrát, zasiela oba formuláre – najskôr žiadosť a na konci mesiaca čestné vyhlásenie.

SP ďalej vysvetlila, že nárok na pandemické OČR pri karanténe alebo izolácii majú poistenci starajúci sa o deti do 11 rokov veku (respektíve do 18 rokov veku, ak sú zdravotne ťažko postihnuté), a to v prípade, ak sú ich materské školy, školy alebo triedy či zariadenia sociálnych služieb uzavreté na základe rozhodnutia hygienika, zriaďovateľa či riaditeľa alebo ak im lekár potvrdí potrebu karantény či izolácie na príslušnom tlačive.

V januári 2022 SP vyplatila 30.160 dávok pandemické ošetrovné v priemernej výške takmer 143 eur.

Boris Kollár oznámil, kedy by sa mohli konať  komunálne voľby a voľby do orgánov samosprávnych krajov
Komunálne voľby a voľby do orgánov samosprávnych krajov by sa mohli konať týždeň pred alebo týždeň po dušičkovom období. Podľa zákonných lehôt ich termín teraz vychádza na 29. októbra. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nechce, aby sa... Čítať ďalej
09 | 02 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Pomáhame si navzájom 

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.

Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.

Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.

Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.

Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.