Odporcovia vlády a opozícia, Svätoplukove prúty vám nič nehovoria? Koalícii ano.
26 | 01 | 2022 I Ján Papuga

Kedysi bolo súčasťou vyučovania literatúry v školách viacero literárnych diel, ktoré na deti zapôsobili a dali im veľa poučení do života. Boli iné ako dnešné gýčové a prvoplánové príbehy založené na nepravdepodobných situáciách, ktoré namiesto poučenia skôr tematizujú negatívne vzorce správania. Aj vďaka kvalitným literárnym príbehom naša generácia múdrela, mala vzťah k slovenskej kultúre a vedela sa vynájsť v rôznych problémoch práve na základe rôznych literárnych príbehov.

V súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku som si pripomenul zo svojich školských čias historickú legendu o Svätoplukových prútoch. Či už sa stala, alebo nie, symbol jedného ľahko zlomiteľného prúta a oveľa ťažšie ohnuteľného zväzku prútov je dodnes nadčasovým mementom pre každého, kto vládne alebo riadi. O to viac, že synovia kniežaťa Svätopluka vskutku prišli o Veľkomoravskú ríšu práve preto, že nedržali spolu. Teda upustili od spoločnej politiky a ríša ich otca padla.  

Sudkyňa Jelinková: Medzi sudcami to vrie! Mazáková Súdna rada to má nahnuté
Marionety konajúce na pokyn a odvádzajúce desiatky tým, ktorí ich posadili na stoličku. Tak takéto označenia členov súdnej rady nominovaných vládou a parlamentom považujú sudcovia za neprípustné! Sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková napísala ďalší... Čítať ďalej
24 | 01 | 2022 | Diana Zaťková

Jeden prútik sa ľahko zlomí

Rovnakú chybu robia odporcovia dnešnej koalície. Schválne nepíšem, že opozícia. Ale k vládnemu protiprúdu zaraďujem okrem opozície aj protivládnych aktivistov, odborníkov, predstaviteľov rôznych občianskych združení, mimovládnych organizácií či budúcich politických strán. Nekritizujem ich program. Každý z nich ponúka argumenty, riešenia, pomoc, nápady a politické reformy. Ale izolujú sa. Stávajú sa slabými prútikmi, ktoré nemajú potrebnú silu a ľahko sa zlomia.

A takto nerozumne konajú, keď čelia historicky najhoršej vláde, ktorá sa drží všetku moc, nedá sa odstrániť a popritom devastuje našu vlasť, Slovensko. Rozviazať mocný zväzok prútov v tejto situácii je rizikom, nerozumom a ďalším ohrozením Slovákov.  

Spoločný cieľ je ďaleko za egom

Som presvedčený, že odporcovia súčasného stavu si toto všetko uvedomujú. No napriek tomu niet tej sily, aby zahodili egá. Pokračuje očividná izolácia jednotlivých skupín, ktoré majú spoločný cieľ, a to zosadiť túto vládu. Ani táto priorita ich nenúti spojiť sa, čo považujem za prejav neúcty k občanom, ktorí denne požadujú, ba prosia, aby sa spojili a vytvorili mohutný občiansko-politický tlak. Oni však občanov ignorujú a konajú tak proti jednote, ktorá by mohla závažným spôsobom narušiť túto novodobú totalitu politicky nekompetentných a nevzdelaných koaličných predstaviteľov. K občanom a hlásia vtedy, keď ich sami potrebujú.

Občan už stráca prehľad v protestoch, ktoré sa konajú každý týždeň, je ich niekoľko, niekedy aj v rovnakom čase, píše sa mnoho petícií, výziev, vzniká kopec strán a združení. A predstavitelia týchto aktivít sa navzájom žerú, ohovárajú a štvú ľudí proti konkurenčnej skupine. Ľudia sa už prestávajú orientovať, ba dovolím si povedať, že ich tento stav odrádza od aktívnej účasti v protestoch. Sám som si povedal, že kým to bude takto roztrieštené, nemám záujem zúčastniť sa.

B. Fábry: Prezidentka a vláda pošliapali ústavu aj pri dohode s USA
Hlavnou témou posledného mesiaca na Slovensku sa stala téma dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA. Na tejto dohode bolo hneď od začiatku podozrivých viacero okolností: predložený text bol zjavne nevýhodný pre SR, viacero ustanovení v zjavnom... Čítať ďalej
24 | 01 | 2022 | Diana Zaťková

Takto to bude vyzerať po prevzatí moci?  

Navyše, máme sa domnievať, že keď sa odporcovia koalície dostanú k moci, budú sa znova takto správať? Nesúdržne? Pospájajú sa do podivných koalícií a zas budeme sledovať konflikty, hádky a intrigy? Ako je tomu teraz?

Uznávam, že túžba riadiť štát je veľká. A prirodzená. Ak chce niekto skutočne pomôcť Slovákom a chce čeliť napádaniu našej štátnosti rôznymi slovenskými i mimoslovenskými záujmami, musí mať politickú moc, vládu a parlament. Predtým však treba poraziť súčasnú koalíciu, čo už ako prioritu pociťuje nadpolovičná časť národa.

To chcete vaše dobré nápady a spoločné ciele pochovať, len aby ste ukojili egá? Kašlete na občanov, ku ktorým sa hlásite? O čo vám potom skutočne ide? Občan si raz-dva povie, že o korytá. Potom sa nečudujte, že sa národ triešti, že na zhromaždenia chodí len viac-menej početná skupina ľudí. To je vodou na mlyn koalície, ktorá vás potom označí za dezolátov, krikľúňov, fašistov a bez problémov vás skrotí polícia.

Lepidlo koalície je silnejšie

Spamätajte sa! Ukážte, že ste lepší a pevnejší ako táto vláda. Tá na rozdiel od vás drží pokope ako ten zväzok Svätoplukových prútov. Ale vidíme, čo táto ich súdržnosť spôsobuje. Ich lepom sú moc, peniaze, strach zo straty mandátov. Vaše lepidlo musí byť silnejšie. A kým si to neuvedomíte, nemáte čo hovoriť o marazme v koalícii. Lebo rovnaký marazmus je u odporcov vlády a v opozícii.

Len si spomeňte na minuloročný 17. november, keď sa protestujúci občania z troch stanovíšť spojili do jedného celku a v niekoľkotisícovom dave prechádzali Bratislavou. Bežní Slováci si na rozdiel od vás uvedomili stáročné posolstvo Svätoplukových prútov. Teraz ste na rade vy!

Marek Géci na proteste: "Naše práva, naša hrdosť a naša sloboda sa nevyhráva na sociálnych sieťach" (video)
"Naše práva, naša hrdosť a naša sloboda sa nevyhráva na sociálnych sieťach," povedal Marek Geci dnes na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Marek Géci, člen strany Život - Národná strana, vystúpil na proteste proti obrannej zmluve s USA. "To,... Čítať ďalej
22 | 01 | 2022 | Gabriela Fedičová

Pomáhame si navzájom  

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.

Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.

Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.

Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.