Firmy varujú vládu: Priemyselné podniky nie sú testovacie centrá!
29 | 11 | 2021 I Diana Zaťková

Nemáme testy! Asociácia priemyselných zväzov a dopravy upozorňuje na problémy pri testovaní nezaočkovaných zamestnancov. Podľa nej fabriky nie sú testovacie centrá. Ich prácou nie je zháňanie nízkoprofilového tovaru ale priemyselná výroba!

Nie sme testovacie centrá!

Priemyselné firmy majú pri povinnom testovaní nezaočkovaných a neprekonaných zamestnancov, ktoré od dnešného dňa nariadila vláda, problémy. Primárne riešia najmä nedostatok antigénových testov. Najmä veľké podniky mali v prvom rade problém s kúpou tak veľkého počtu testov, ako by potrebovali.

Ďalším zásadným problémom je to, na čo upozorňujú už niekoľko dní. Firmy nie sú testovacie centrá a testovanie jednoducho nevedia vykonať.

"Priemyselné podniky sú založené pre to, aby realizovali priemyselnú výrobu a nie testovali zamestnancov. Preto opakovane tvrdíme, že každý by mal robiť to, čo vie. V podniku, do ktorého na pracovnú zmenu nastúpi dvetisíc pracovníkov, nie je možné testovanie zrealizovať operatívne a rýchlo, aby nebola zasiahnutá samotná výroba," upozorňuje kompetentných asociácia na svojich webových stránkach.

Nezmyselné nariadenia

Asociácia tiež upozorňuje, že chýbajú autorizované osoby. Firmy ich z radov svojich pracovníkov v mnohých prípadoch nedokážu zabezpečiť. 

Zároveň, celý proces testovania je neefektívny. Podniky nemajú právo nahlásiť pozitívneho zamestnanca do NCZI. Ak má teda antigénový test zrealizovaný pred vstupom zamestnanca na pracovisko pozitívny výsledok, firma nemôže urobiť prakticky nič.

Boj medzi Matovičom a Sulíkom znovu pokračuje
Ani Matovičova daňovo-odvodová reforma ani bonus pre zaočkovaných seniorov sa u šéfa SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka nestretli s pochopením. Predseda liberálov sa k svojmu kolegovi vyjadril aj na sociálnej sieti. Spory pokračujú „Na... Čítať ďalej
29 | 11 | 2021 | Diana Zaťková

Zamestnanec sa sám musí prihlásiť do evidencie NCZI a následne absolvovať PCR test. V konečnom dôsledku sa tak samotný cieľ zavedeného testovania vzďaľuje. Zamestnanec musí absolvovať procedúru dvakrát.

Žiadne inštrukcie, žiadne riešenia od štátu

Okrem už uvedených zásadných problémov, vznikajú v rámci realizácie testovania vo firmách, ďalšie otázky. Týkajú sa najmä daňového hľadiska. Do dnešného dňa firmy nevedia, či preplácané testy budú tvoriť súčasť mzdy zamestnanca, inak povedané, či budú predstavovať jeho nepeňažný príjem.

Vyriešená nie je ani otázka zdaňovania firiem, ak im od štátu príde platba za vykonané testy. Rovnako podniky nemajú vedomosť, ako budú vykazovať zrealizované testy a aké doklady budú povinné na preukázanie, že testovanie naozaj zrealizovali a v akom množstve.

Najlepšie riešenie je znovu zaviesť MOM-ky

Východiskom z tejto situácie je podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy opätovný návrat k mobilným odberným miestam, ktoré fungovali aj počas druhej vlny. Vyrieši sa tak problém s nedostatkom testov, nedostatkom kvalifikovaných ľudí a celý proces testovania sa zefektívni. MOM by testovali zamestnancov a výsledok by následne automaticky zaevidovali aj v štátnom systéme.

Politológ Lenč hodnotí, aký lockdown prijala "najlepšia" vláda v dejinách
"Najlepšia vláda v dejinách sa pozná podľa toho, že pokazí aj to, čo by sa za iných okolností pokaziť nedalo," píše politológ Jozef Lenč na margo vládou prijatého lockdownu. Jozef Lenč hovorí o lockdowne na myslenie. V úvode politológ Lenč... Čítať ďalej
29 | 11 | 2021 | Gabriela Fedičová