Kalavská: Reformu nemocníc nikdy nepretavia do praxe
06 | 11 | 2021 I Diana Zaťková

Úmysel oboch reforiem nemocníc je rovnaký. Tvrdí to v HNtelevízii exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská o reforme, ktorú pripravovalo ministerstvo za jej pôsobenia a návrh, ktorý sa teraz snaží presadiť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nutné sú podrobnosti 

„Veľmi rada by som sa opýtala tých, ktorí sú proti reforme, veď samozrejme, že sa jej dajú vytknúť mnohé veci, dokonalá reforma sa hľadá veľmi ťažko, čo je pre nich bod B. Čo majú pripravené pre tých pacientov?“ dodáva.

Tvrdí, že súčasná reforma bude mať nábehovú krivku a dostane sa do konečnej podoby o niekoľko rokov. Potrebuje mať však pripravené viaceré podrobnosti kvôli čerpaniu peňazí z Plánu obnovy.

„Možno mohli použiť našu reformu z lepšími dátami. Dáta majú asi lepšie, pretože my sme začali na zelenej lúke, nemali sme žiadne dáta.“ Exministerka si tiež myslí, že jej reforma bola viac pravicovejšia, trhovejšia. Väčšiu silu dávala zdravotným poisťovniam.

Tomáš Taraba (Život- NS): Adminom stránky polície je bývalý bulvárny novinár!
Kto je adminom stránky Polície? Poslanec Tomáš Taraba (Život - národná strana) to prezradil na svojej stránke na sociálnej sieti. "Admin FB stránky je bývalý novinár bulvárneho Nového Času. Tento bulvárny novinár sa práve verejne priznal, že na... Čítať ďalej
06 | 11 | 2021 | Eka Balašková

 

Vzdialenosť vynahradí prevoz 

„Chceli sme to robiť tak, že dáme čakacie zoznamy na nejaký počet výkonov, budete nastavovať kvalitu a tým pádom sa to bude regulovať, aby pacient maximálne čakal určený počet dní a aby sa merala kvalita toho poskytovaného výkonu.“

Vyjadrila sa aj k častému argumentu, že po reforme nemocníc budeme mať zdravotnú starostlivosť ďalej od domu. Kalavská upozorňuje, že pri život ohrozujúcich stavoch si voláme záchrannú zdravotnú službu. Tá by pacienta mala odviesť tam, kde mu vedia pomôcť. „Načo vás bude voziť do najbližšej nemocnice, kde nie je lekár alebo prístroj, ktorý vám vie zachrániť život.“

 

Hovorí, že ísť do najbližšej nemocnice vlastne predlžuje čas, keďže napriek tomu nemocnica rozhodne, že vás musia presunúť k špecialistom. Pýta sa, či by všetci radšej nechceli aby nás previezli tam, kde nám vedia pomôcť. Najmä ak ide o život ohrozujúci stav.

Žilinkov tvrdý odkaz Kolíkovej: Paragraf 363 využijem vždy, keď...
Paragraf 363 Trestného poriadku použijem vždy, keď na to budú splnené zákonné podmienky! Ostro to podčiarkol veľkými písmenami vo svojom statuse na sociálnej sieti generálny prokurátor Maroš Žilinka ako reakciu na vyjadrenia ministerky... Čítať ďalej
06 | 11 | 2021 | Diana Zaťková

Zákon bez noriem 

Kalavská upozorňuje, že nemáme na Slovensku ani toľko personálu, prístrojov či iného vybavenia, aby sme si mohli dovoliť živiť toľko nemocníc, koľko máme teraz. Počkať si však musíme na konkrétnosti.

„Očakávam, že možno sa schváli nejaký rámcový zákon, ktorý nikdy nebude naplnený tými podzákonnými normami. Ale na druhej strane, hovorím vám to ako lekárka, ktorá práve prišla z Kramárov, zdravotníctvo to v tomto systéme dlhšie nevydrží.“

Tvrdí, že v menších nemocniciach v regiónoch je bežné, že na oddelení je jeden atestovaný lekár a ostatní sú neatestovaní, často nemajú pritom CT a pacientov musia prevážať inam. Upozorňuje, že ak reforma neprejde, bude v nemocniciach živelná stratifikácia.

Uhrík: Naď s takýmto správaním by nemohol robiť ani bachara vo väznici!
Ako môže ústavný činiteľ a reprezentant štátu nazývať ľudí vandalmi, grázlami, dezolátmi? Či dokonca vravieť o "odpade spoločnosti"?! Kladie otázku vo svojom statuse na sociálnej sieti poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík na margo vyjadrení... Čítať ďalej
06 | 11 | 2021 | Diana Zaťková

„Vtedy sa nikto nebude pýtať, ako ďaleko to máte od miesta vášho trvalého bydliska, 30 či 50 minút. Ale jednoducho, keď tam nebudú sestry, ošetrovatelia, lekári, tak to oddelenie sa zatvorí."

Na prvom mieste musia byť ľudia pracujúci v zdravotníctve

Ruka v ruke s reformou nemocníc však podľa Kalavskej musí ísť aj zastabilizovanie zdravotníkov a reforma ambulantného sektora.

„Rozprávali sme sa o tom, či niekto chce alebo nechce nosiť rúška. No sestier, ošetrovateľov, lekárov sa nikto nepýta či chce nosiť rúško, nikto sa nepýta, či chce byť šesť hodín v "timebacku", nikto sa nepýta, či nie je unavený. Jednoducho, je nás málo a musíme sa o tých ľudí postarať,“ uzavrela exministerka.

Jeden z lídrov Novembra 89 je predvolaný na políciu, pretože má svoj názor
Ján Čarnogurský starší je už dlhší čas považovaný za "pre režim neprijateľného". Bude to asi tým, že nevelebí USA, západnú Európu a nebrojí proti Rusku. Naopak, vedie Slovensko-ruskú spoločnosť. A tu niekde je koreň problému. Líder Novembra 89 a... Čítať ďalej
06 | 11 | 2021 | Eka Balašková