Pracoval v USA, no vrátil sa. Pacient je tam prvoradý
25 | 10 | 2021 I Ján Papuga

Michal Mitro má 29 rokov, no napriek tomu má za sebou bohatú kariéru a skúsenosti. Pôsobil v USA, pôsobil v prestížnych nemocniciach a súčasne si dopĺňal vzdelanie. Napokon sa vrátil na Slovensko do nemocnice v Šaci, kde pracuje ako ortopéd. O svojich skúsenostiach poskytol rozhovor denníku Plus jeden deň.

Dozvedeli sme sa v ňom, že v piatom ročníku medicíny vycestoval do USA. Tam pôsobil v súkromnej ortopedickej klinike u doktora Scotta A. Barboura. Ten chcel, aby preňho pracoval. Potom sa vrátil Slovensko, dorobil štátnice a v šiestom ročníku sa vrátil do USA. Mal možnosť stáže v Harvardskej nemocnici Massachusetts General Hospital. Keď odtiaľ odchádzal, ponúkli mu na Harvarde doktorandské štúdium. On sa však vrátil k doktorovi Barbourovi.

Sabaková nazvala ľudí hnojom. Sabaka je trápny, Sabaková prostoduchá, reaguje MUDr. Piják
Manželka MUDr. Sabaku sa často zapája do rôznych diskusií na sociálnej sieti. Samozrejme, vždy bráni svojho manžela, známeho infektológa. Tentokrát však prestrelila a MUDr. Michal Piják, ktorý dlhodobo kritizuje spôsoby liečby Covidu na Slovensku a... Čítať ďalej
23 | 10 | 2021 | Petra Demková
Z hľadiska odbornosti sme na podobnej úrovni s USA Z rodinných dôvodov sa musel rozhodnúť, či zostane v Spojených štátoch, alebo pôjde späť na Slovensko. Do úvahy po návrate pripadala iba Šaca. Tam už poznal kolektív a mentorov, od ktorých by sa mal čo učiť. Na otázku porovnania situácie v zdravotníctve s tou na Slovensku odpovedal: „Záleží, kde na Slovensku. V šačianskej nemocnici ma lákalo práve to, že sme vo veľa veciach na porovnateľnej úrovni. Samozrejme, je veľa toho, čo ako lekári ovplyvniť nevieme. Čo sa však týka zručností, vedomostí a znalostí v rámci operatívy si dovolím povedať, že mnoho z našich lekárov je na porovnateľnej úrovni ako v Spojených štátoch.“
Prioritou Slovenska musí byť zdravotníctvo, školstvo, kultúra a životné prostredie, nie armáda, tvrdí Chmelár
Zuzana Čaputová stráca na obľúbenosti a dnes by sa zrejme do funkcie hlavy štátu nedostala. Kritiky na jej osobu pribúda zo všetkých strán a ľudia jej nevedia odpustiť najmä to, akým spôsobom zmarila vyhlásenie referenda o predčasných... Čítať ďalej
23 | 10 | 2021 | Jozef Uhlarik
Dvaja pacienti nie sú v jednej izbe, pacient si dopláca V Amerike podľa neho neexistuje, že by boli dvaja pacienti v jednej izbe. Pooperačný manažment, pacienti v Spojených štátoch idú po väčšine zákrokov domov ešte v daný deň. Veľa vecí je však porovnateľných so slovenskou realitou.

Keď nemajú poistku, je to drahé

Americké zdravotníctvo je dostupné v život ohrozujúcich stavoch. Niekedy si nesprávne myslíme, že tam pacienti zomierajú na chodníku. Všetci, ktorí potrebujú akútnu starostlivosť, sú ošetrení. Problém sú špecializované úkony pri pacientoch z nižších sociálnych vrstiev. Keď nemajú poistku, je to drahé. Aj poistený človek často veľa dopláca. Majú viac času na pacienta Komunikácia pacient - lekár je na vyššej úrovni, lebo americkí lekári majú viac času na pacienta. Podľa Mitra toto treba na Slovensku zlepšiť. V USA sa pacientovi podriaďuje všetko. V slovenských podmienkach Mitro zdôrazňuje pooperačnú analgéziu. V USA sa na to veľmi dbá, či má pacient nejaké bolesti. Pacient často hodnotí operáciu podľa toho, koľko má stehov a aké má bolesti.

MUDr. Jaroslava Orosová: Zdravotníctvo smeruje na úroveň Balkánu
MUDr. Jaroslava Orosová je šéfkou Zväzu ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Portálu HNonline poskytla rozhovor, v ktorom doslova "bije na poplach". Čítať ďalej
21 | 10 | 2021 | Eka Balašková
Chcel byť hokejistom Doktor Mitro chcel byť pôvodne profesionálnym hokejistom. V tejto kariére mu zabránilo zranenie v šestnástich rokoch. Bolo to preňho bolestivé. Na strednej škole najprv nenašiel pochopenie, že sa rozhodol pre medicínu. Neučil sa na jednotky a bol zaradený skôr ako športovec. Nakoniec to vyšlo.