HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kto je Peter Kažimír a prečo ho Róbert Fico označil za zradcu?

Na snímke guvernér NBS Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému: "Obnova Európy po pandémii COVID-19 " 29. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Peter Kažimír, toho času guvernér Národnej banky Slovenska a obvinený z podplácania má zaujímavú politickú minulosť. Sedem otázok a odpovedí, ktoré pripravil portál SME pripomína všetko dôležité o Petrovi Kažimírovi, ktorý je momentálne na jednej z najviac chránených funkcií na Slovensku, píšu. Ako teda vyzerá minulosť obvineného guvernéra a je možné ho vôbec odvolať?

Peter Kažimír sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska v roku 2019 potom, ako ho na návrh vlády schválil parlament. Nie všetci boli jeho nomináciou nadšení. Z prítomných 138 poslancov, hlasovalo 86 za, 40 proti a 12 sa zdržali. Bol nominantom vlády Petra Pellegriniho, ktorý medzi časom opustil stranu SMER – SD a je lídrom strany HLAS – SD.

Róbert Fico ho označil za zradcu

Nomináciu Kažimíra v tej dobe kritizovali mnohí. Nielen opozícia, ale aj iné organizácie. Nebol podľa nich dostatočne politicky nezávislý, keďže v strane SMER – SD pôsobil aj ako minister financií. Za éry Jána Počiatka bol štátnym tajomníkom. Róbert Fico ho označil za zradcu!

„Všetky otázky týkajúce sa guvernéra NBS Kažimíra patria Pellegrinimu, lebo títo dvaja páni boli hlavní zosnovatelia zrady v Smere,“ reagoval podľa portálu SME nedávno tlačový odbor strany Smer.

Kažimírova reakcia na vznesené obvinenie z podplácania

Peter Kažimír je obvinený z podplácania

„Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír čelí obvineniu z podplácania. Obvinenie súvisí s daňovými konaniami a s Františkom Imreczem. Peter Kažimír, v čase, keď bol Imrecze šéf Finančnej správy mu mal priniesť úplatok približne 50 tisíc Eur, o čom svedčí práve Imrecze, ktorý spolupracuje a je obvinený vo viacerých kauzách,“ priniesol denník HD.

Meno Petra Kažimíra sa viackrát objavilo aj v kauze Mýtnik, v ktorej obvinený nie je.

Farmafirma to myslí vážne: Buď ovca a nechaj sa zaočkovať! ( Edith Brötznerová)

Na odchod z funkcie ho už vyzýva koalícia

„Kažimír je ako guvernér NBS automaticky členom v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB). A ako guvernér má imunitu na výroky a rozhodovanie v súvislosti s činnosťou ECB. Za ostatné trestné činy môže byť stíhaný,“ píše denník SME.

Kažimíra z funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska je možné odvolať podľa zákona o NBS, ktorý platí na Slovensku iba  tom prípade, ak prestal spĺňať ustanovené predpoklady na výkon tejto funkcie. Alebo ak sa člen bankovej rady vo svojej funkcii dopustil závažného pochybenia. „Do toho spadá aj strata bezúhonnosti, čiže Kažimírove odsúdenie. Alebo by mohol odstúpiť aj sám,“ informuje SME.

Peter Kažimír sa necíti byť vinný. „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona. Zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ píše portál Pravda reakciu Petra Kažimíra. Na odchod z funkcie ho už ale vyzývajú niektorí členovia koalície, konkrétne OĽaNO.

Sťažnosť proti obvineniu P. Kažimíra podáme v zákonnej lehote

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info