HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

ŠÚKL zverejnil nové vážne nežiaduce účinky vakcín! TOTO všetko trápi Slovákov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) / TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 ku dňu 6. 10. 2021 8 680 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 1 020 závažných, informuje ústav na sociálnej sieti.

„Vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú,“ píše sa na stránkach ústavu.

Účinky očkovania môže nahlásiť každý

Každý má však podľa ŠÚKL možnosť nahlásiť podozrenie na nežiaduci účinok. Štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiada ďalšie informácie od odosielateľa. Ako na to sa dozviete na hlavnej stránke ústavu.

Reakcie na vykcíny závisia od viacerých faktorov

Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia podľa ŠÚKL od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka.

Chmelár o Sulíkovom nápade zrušiť úrady práce: Čo budeme trocháriť – zrušme celú vládu!

Takisto ich výskyt a intenzita závisí od toho, či ide o prvú alebo druhú dávku. Pri tzv. mRNA vakcínach – Comirnaty a Spikevax boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po druhej dávke vakcíny.

Naopak, po vakcíne Vaxzevria boli po druhej dávke v klinických skúšaniach pozorované nežiaduce reakcie menej často a menej intenzívne.

Nežiaduce účinky pri Pfizer/BioNTech

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa u vakcíny Pfizer/BioNTech objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Budeme musieť informovať o svojom zdravotnom stave? Krajniak pripúšťa zmenu Zákonníka práce!

Moderna

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna sú medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky  dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

AstraZeneca

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca išlo najčastejšie o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Johnson & Johnson

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pozrú sa po Počiatkovi „na prsty“ aj kšeftom súčasnej vládnej koalície?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info