HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ako sa budú čerpať miliardy? Treba zvýšiť úsilie, apeluje šéfka plánu obnovy

Lívia Vašáková
Generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková FOTO TASR - Jaroslav Novák

Musíme zvýšiť úsilie! Apeluje takto na vládu generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková. Taktiež premiér Eduard Heger pripustil, že  míľniky stanovené v pláne obnovy, na základe ktorých môže Slovensko žiadať o platbu od Európskej komisie (EK), môže zdržať politická vôľa.

Potrebujeme použiť skratky

Vašáková pripustila, že v rámci prvej žiadosti o platbu by niektoré legislatívne návrhy zrejme museli byť prijímané cez skratky. Je to nutné na to, aby stihli byť účinné do času podania prvej žiadosti o platbu počas budúceho roka, píše portál ereport.sk.

Pri prvej žiadosti o platbu ide podľa Vašákovej slov o 14 míľnikov, ktoré treba splniť. “Niektoré z nich už sú splnené, niektoré sú na dobrej ceste, aby sa splnili a pri niektorých evidujeme, že je potrebné zvýšiť úsilie, ale stále to vieme splniť,” povedala Vašáková.

Veľké ryby sa naľakali! Prepadnutie celého majetku odsúdených korupčníkov sa niektorým nepáči

Problémy nemáme sami

O tom, čo sa bude diať, ak sa splnenie jedného míľnika bude posúvať, sa ešte rokuje. Európska komisia však prisľúbila, že bude možné pozdržať žiadosť o platbu a bude sa o peniaze dať žiadať až následne. Už teraz však takéto problémy majú i ďalšie členské krajiny.

Prvú žiadosť o platbu plánuje Slovensko podať v 1. alebo 2. kvartáli budúceho roka. “Pokiaľ by došlo k schváleniu ešte na januárovom zasadnutí Národnej rady SR, tak si vieme predstaviť, že tieto splnené míľniky a ciele vieme zahrnúť do tej prvej žiadosti o platbu,” vysvetľuje Vašáková.

Šok: Pellegrini so Sulíkom sa olizujú, tvrdí Matovič

Musíme vedieť hasiť požiar včas

Zároveň dodala, že štát chystá aj systém včasného varovania vo forme vnútroštátnych míľnikov a cieľov, ktoré nastavujú časový harmonogram reforiem a investícií s jasnou zodpovednosťou za každé opatrenie na jednotlivých rezortoch.

“Tento systém nám napomôže včas identifikovať riziká tak, aby sme vedeli hasiť požiar vtedy, keď niekto odhodí cigaretu a nie vtedy, keď nám už horí celá strecha,” uviedla generálna riaditeľka.

Prevádzkovatelia v gastre zo zúfalstva vydávajú vlastné „Mikasoviny“

Heger chce reformy presadiť

Slovensko má takýto interný systém podľa jej slov nachystaný a vláda ho chce dať aj do medzirezortného pripomienkového konania. Čaká sa však ešte na výsledky rokovania s Európskou komisiou.

“Ideálny stav by bol, keby sme mali jeden dokument,” poznamenala. Definitívny termín, keď by mal takýto systém uzrieť svetlo sveta, by mal byť známy v októbri alebo novembri.

Premiér uistil, že štát sa sústredí na to, aby zmeny prešli. “Aby sme ľuďom priniesli pozitívnu zmenu, ktorú máme v pláne a na ktorú máme peniaze, ktorú verejnosť očakáva,” deklaroval Heger. Podľa neho sa budú aj rokovania s koaličnými partnermi realizovať tak, aby sa reformy podarilo presadiť.

Blaha: Choďte od toho! Kým je čas! Kým vás odtiaľ ľudia nevyženú čapicami! (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info