V Nemecku sa konala posledná televízna debata pred nedeľňajšími voľbami
24 | 09 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

V Nemecku sa vo štvrtok večer na staniciach ARD a ZDF konala posledná televízna debata kandidátov na kancelára pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami. Na rozdiel od troch predošlých sa na nej zúčastnili i lídri strán zastúpených v Spolkovom sneme.


Ako píše na svojej webstránke stanica ORF, kresťanskí demokrati (CDU), sociálni demokrati (SPD) i Zelení zdôraznili svoje ambície viesť novú vládu a diskutovali o možných podobách koalície a viacerých otázkach zahraničnej politiky.

Najdôležitejším zahraničnopolitickým cieľom bude podľa slov vicekancelára a kandidáta SPD Olafa Scholza silná a suverénna Európa. Zdôraznil tiež potrebu spolupráce s USA a Francúzskom čo sa týka bezpečnostnej politiky. Spolu so šéfom Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markusom Söderom sa vyslovili za navýšenie rozpočtu pre obranu.

Tento postoj kritizovala Janine Wisslerová zo strany Ľavica, ktorá odmieta zahraničné misie Nemecka v rámci Severoatlantickej aliancie. Ďalším významným bodom rozhovorov bola i otázka Číny. Šéf Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner sa kriticky vyjadril k investičnej dohode s Pekingom a žiadal "rovnaké zastúpenie našich záujmov a hodnôt".

Austrália vytvorila nový svetový rekord v najdlhšom lockdowne. Ľudia protestujú každý deň
Druhé najväčšie mesto Austrálie, ktoré zachvátila vlna násilných protestov proti lockdownu, dosiahlo krutý pandemický míľnik a stalo sa mestom, ktoré v dôsledku nárastu infekcií žilo v najdlhšom lockdowne, informuje portál RT. Čítať ďalej
23 | 09 | 2021 | Lukáš Leca


Scholz, ktorý vedie v prieskumoch verejnej mienky, sa opätovne vyslovil za budúcu koalíciu so Zelenými, tentoraz sa však navyše aj dištancoval od kritizovanej možnosti trojčlennej koalície so stranou Ľavica. Annalena Baerbocková, kandidátka Zelených, na rozdiel od nedeľňajšej debaty so Scholzom a šéfom CDU Arminom Laschetom nepriniesla jasné vyjadrenie v prospech "zeleno-červenej" vlády. Medzi Zelenými a liberálmi z FDP došlo počas debaty k nezhodám čo sa týka finančnej politiky.

Diskutujúci politici sa venovali okrem iného téme dostupného bývania, a riešili i nenávistné prejavy na internete. Vrátili sa i k vražde zamestnanca čerpacej stanice v meste Idar-Oberstein na juhozápade Nemecka. Toho o život pripravil muž rozhnevaný tým, že si musel nasadiť na tvár rúško. "Radikalizácia sa začína na internete, kde je čoraz agresívnejšia a hlasnejšia," povedal v tejto súvislosti Laschet. Baerbocková vyzvala na sprísnenie zákona o zbraniach.

Prieskum inštitútu YouGov ukázal dramatický pokles nerozhodnutých voličov, píše agentúra DPA. Konečné rozhodnutie o tom, komu odovzdajú svoj hlas, urobilo už 74 percent respondentov. Predošlé prieskumy uvádzali, že tretina, resp. až 40 percent voličov ešte nemá jasno v tom, za koho budú hlasovať.

V prieskume Politikbarometer stanice ZDF získala konzervatívna únia CDU/CSU v porovnaní s minulým týždňom jeden percentuálny bod navyše a dosiahla 23 percent. Podpora SPD zostala na rovnakej úrovni 25 percent. Zelení si polepšili o pol percenta a dostali sa na 16,5 percenta. Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) získala jeden bod navyše a má už desať percent. Hodnoty pre FDP (11 percent) a Ľavicu (šesť percent) sa nezmenili.

Striedanie českých prezidentov: Namiesto Zemana je v nemocnici Klaus. Je to nepríjemné, odkázal
23 | 09 | 2021 | Tibor Sipos