HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Moskve a Minsku majú scenáre proti suverenite Poľska, tvrdí premiér Morawiecki

Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki / TASR - Jaroslav Novák

V Moskve a Minsku sú rozpísané scenáre, ktoré ohrozujú suverenitu Poľska. Vyhlásil to počas pondelkovej rozpravy v poľskom parlamente premiér Mateusz Morawiecki, píše agentúra PAP.

Poľský Sejm rokuje o rozhodnutí prezidenta Andrzeja Dudu vyhlásiť výnimočný stav v súvislosti s bezprecedentným prílevom migrantov snažiacich sa dostať do Poľska a ďalších krajín EÚ susediacich s Bieloruskom.

„Dnes jasne vidíme, že v Moskve a Minsku sú rozpísané scenáre, ktoré ohrozujú našu suverenitu a ohrozujú bezpečnosť poľského štátu,“ povedal Morawiecki. Situáciu na východnej hranici Poľska, ktorá je zároveň aj hranicou Európskej únie, nazval výsledkom „politickej provokácie“ v podobe pokusu „pretlačiť cez poľskú hranicu tisícky až desiatky tisíc nelegálnych migrantov“.

„Lekársky apartheid!“: Desaťtisíce ľudí pochodovalo v Amsterdame proti COVID pasom

Premiér zároveň vyzval poslancov, aby podporili minulotýždňové rozhodnutie vlády a prezidenta o zavedení 30-dňového núdzového stavu na poľsko-bieloruských hraniciach.

Poľsko, Litva a Lotyšsko obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie z Iraku, Afganistanu či Sýrie režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa tak podľa nich snaží vyvolať v EÚ nestabilitu v odvete za sankcie voči Minsku.

V Bielorusku sa podľa odhadov poľských pohraničných síl nachádza viac ako 10.000 utečencov z krízových regiónov, ktorí sa chcú dostať do EÚ.

Rusko a Čína ukončia vládu Západu nad svetom (Alexander Dugin)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info